ابتکار : اصلاح الگوی کشت پیش نیاز احیای دریاچه ارومیه

به گزارش خبرنگار ایرنا، معصومه ابتکار روز دوشنبه در بازدید از منطقه جبل کندی در حاشیه دریاچه ارومیه افزود: همه کارشناسان بر این عقیده اند که مصرف آب در بخش کشاورزی در استانهای حوضه دریاچه ارومیه دو و نیم تا سه برابر آب مورد نیاز است.
وی بیان کرد: دولت همچنان مصمم به احیای دریاچه است و در این زمینه پروژه های مصوب متعددی در حال اجراست.
ابتکار همچنین گفت: ستاد احیای دریاچه ارومیه طرح های مطلوبی دارد ولی ما به کمک و مشارکت های مردم محلی برای پیشبرد سریع طرح ها نیاز داریم.
معاون رئیس جمهوری بیان کرد: مقرر شده تا مجتمع های کشاورزی و کشاورزان روستاهای اطراف دریاچه ارومیه میزان آب مصرفی و میزان آب صرفه جویی شده را اعلام کنند تا اثر بخشی برنامه ها جهت برنامه ریزی های بعدی مشخص شود.
وی اضافه کرد: موضوع ریزگردهای نمکی با ریزگردهای گرد و غبار و شن به علت ماهیت متفاوت جدا بوده و اثرات آن نیازمند کارهای کارشناسی دقیق است.
به گزارش ایرنا، منطقه جبل کندی ارومیه یکی از کانونهای مهم شن ها و ماسه های روان در حاشیه غربی دریاچه ارومیه است.
با عقب نشینی و خشک شدن دریاچه ارومیه، در این منطقه حدود دو هزار هکتار کویرزایی شده و با وزش باد ماسه های روان در منطقه جا به جا می شود.
از سال 93 با ابلاغ اعتبارات طرح تثبیت شن های روان در محدوده پارک ملی دریاچه ارومیه تا سال 94 در سطح 480 هکتار از اراضی این منطقه عملیات مالچ پاشی و کشت درختان گز و قره داغ انجام شده است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به همراه تیم دولت تدبیر و امید و به عنوان نماینده رئیس جمهوری روز دوشنبه بعد از بازدید از طرح های اجرایی در زمینه احیای دریاچه ارومیه توسط سازمان محیط زیست عازم سلماس شد.
حضور در گلزار شهدای سلماس، شورای اداری سلماس و جمع بانوان تشکلهای مردمی این شهرستان از برنامه های سفر ابتکار به سلماس است.
رئیس جمهوری به همراه معاونان و تعدادی از وزرای دولت تدبیر امید روز 10 و 11 خرداد میهمان مردم آذربایجان غربی است.
7125/1905 /1484

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ابتکار : اصلاح الگوی کشت پیش نیاز احیای دریاچه ارومیه» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات