عادت های غذایی چگونه شکل می گیرد؟

 یک کارشناس ارشد تغذیه ، سبک غذا خوردن افراد را بیشتر به دلیل عادت های غذایی آنان دانست و گفت : کودک ذائقه ای ندارد و این مادران هستند که با درست کردن غذای کمکی ، ذائقه و عادت های غذایی او را شکل می دهند.

عباس شیرآشتیانی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا با موضوع برخی عادت های غذایی غلط ، گفت : کودک ذائقه ای ندارد و هر آنچه از کودکی به او می دهند به همان ذائقه عادت می کند.

وی یکی از باورهای غذایی نادرست را استفاده از نمک زیاد در غذا برای خوراندن آن به کودک عنوان کرد و افزود : وقتی یک مادر برای کودک شش یا هفت ماهه خود برای نخستین بار غذای کمکی درست می کند، نباید با توجه به ذائقه غذایی خود یا ایجاد تمایل برای خوردن ، در غذای او نمک یا شکر بریزد. این کارشناس تغذیه گفت : کودک ذائقه ندارد و اگر شکر یا نمک غذا کمتر باشد، ذائقه این کودک به نمک و شکر کم عادت می کند و وقتی بزرگ شد علاقه مندی او به نمک و شکر کاهش می یابد.

کارشناس ارشد تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مازندران افزود : متاسفانه عادت به استفاده از نمک گاهی به حدی در جامعه ما بالاست که برخی قبل از چشیدن غذا روی آن نمک می پاشند که این کار یا عادت غذایی مضر است و حتی موجب قرار گرفتن این دسته از افراد در معرض فشارخون و دیابت می شود.

شیرآشتیانی در پاسخ به این سئوال که چرا در گذشته به خوردن و اهمیت نمک در غذاخوراندن به کودک تاکید می شد و امروز تا حدودی نهی می شود ، گفت : دلایل مختلفی از قبیل تغییر کردن شرایط زندگی ، عادت های غذایی و تامین نمک بدن از طریق غذاهای فرآوری شده را می توان در این باره ذکر کرد.

وی ادامه داد : امروزه نمک بدن را از طریق غذاهای فرآوری شده مانند تنقلات ، سس ، رب و غذاهای بسته بندی شده دریافت می کنیم و از طرفی دیگر ، شرایط زندگی ما با گذشتگان فرق کرده است.

این کارشناس تغذیه توضیح داد : در گذشته تحرک و فعالیت بدنی بسیار زیاد بود در حالی که امروز بیشتر ما از کم تحرکی و زندگی ماشینی رنج می بریم و حتی برای رفتن به بازار حاضر نیستیم کمی پیاده روی کنیم و به طور مکرر بر استفاده از اتومبیل تا دم در فروشگاه اصرار می ورزیم.
وی افزود : ورزش موجب می شود تعادل ایجاد شده در وضعیت آب میان بافتی بدن و سدیم یا همان نمک کاهش نیابد، چون کم شدن سدیم ، سبب کاهش حجم خون می شود .

او با مقایسه نمک با کلسترول و بیان اینکه کلسترول خون به خودی خود چیز بدی نیست ، ادامه داد: کلسترول در همه غشاهای سلولی بدن به کار می رود و حتی در برخی ویتامین ها نیز نقش دارد اما در عین حال مصرف زیاد آن، اشتباه است.

شیرآشتیانی نوشیدن چای بلافاصله بعد از غذا را یکی دیگر از عادت های غذایی نادرست برشمرد و گفت : این عادت بیشتر در بین مازندرانی ها مرسوم است در حالی که مواد موجود در چای ، موجب کاهش رسیدن مواد مفید موجود در غذا مانند آهن و کلسیم به بدن می شود.

چای دارای ماده ای است به نام ' تانن ' که با آهن موجود در منابع گیاهی ترکیبی به نام ' تانات آهن ' ایجاد می کند و سبب دفع آهن از بدن می شود. این عادت غذایی به خصوص برای افرادی که مبتلا به کم خونی و فقر آهن هستند مضر بوده و کم خونی آنان را تشدید می کند.

شیرآشتیانی گفت : چای حاوی یک فاکتور ضد ویتامین بی یک (تیامین) است و مانع استفاده بدن از ویتامین بی یک می شود ، پس مصرف چای با فاصله کوتاهی بعد از غذا یا همراه غذا، می تواند انسان را در معرض کمبود آهن و نیز کمبود ویتامین بی یک قرار دهد.

این کارشناس ارشد تغذیه با توصیه نوشیدن چای دو ساعت بعد از غذا ، ادامه داد: افرادی که نمی توانند این عادت خود را ترک کنند بهتر است میوه های آبکی مثل هندوانه و خربزه بعد از غذا بخورند.

[ منبع این خبر سایت عصر ایران-سلامت می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عادت های غذایی چگونه شکل می گیرد؟» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات