«سند چشم‌انداز پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی» رونمایی شد


رییس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اشاره به مطالبات مقام معظم رهبری در خصوص کاهش آسیب‌های اجتماعی و به صفر رساندن آسیب‌پذیری، گفت: تاکنون علیرغم وجود ظرفیت‌های موجود از برنامه‌هایی با رویکرد اجتماعی غافل بوده‌ایم بنابراین در حال حاضر چشم‌اندازی با تمرکز بر رویکرد اجتماع‌محور را در دستور کار خود قرار دادیم تا بتوانیم به سبب آن شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی در کشور باشیم.
به گزارش خبرنگار «اجتماعی» ایسنا، مجید رضازاده در نشست بررسی چشم‌انداز جدید حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، عنوان کرد: امروز با حضور کارشناسان و مدیران و معاونان متخصص حوزه پیشگیری در سراسر کشور از سند چشم‌انداز پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی با رویکرد جدید مبتنی بر امور اجتماعی رونمایی شد.
وی در ادامه ضمن بیان آنکه نیاز به چشم‌انداز جدید در حوزه پیشگیری با هدف استفاده از تمامی ابزارها و نیروها به منظور کاهش آسیب‌های اجتماعی در کشور احساس می‌شد، گفت: در پیام نوروزی مقام معظم رهبری به موضوع آسیب‌های اجتماعی اشاره و ایشان جلسات متعددی را برای کاهش آسیب‌های اجتماعی برگزار کرده‌اند به همین ترتیب وظیفه ما بیش از پیش احساس می‌شود تا بتوانیم از تمامی پتانسیل‌های موجود در کشور برای کاهش آسیب‌ها استفاده کنیم.
رییس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در ادامه ضمن بیان آنکه طی سال‌های گذشته سازمان بهزیستی برنامه‌های خوبی در حوزه پیشگیری داشته است، گفت: الان زمانی است که ما باید پوست‌اندازی کنیم و پوشش برنامه‌های خود را بالا ببریم.
رضازاده در ادامه تاکید کرد: هدف سند جدید پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی پاسخ به مطالبات مقام معظم رهبری در حوزه آسیب‌هاست.
وی ادامه داد: سلامت اجتماعی مساله مهمی است که می‌خواهیم با این سند جدید به صورت ویژه و با رویکرد اجتماعی به آن بپردازیم.رییس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور گفت: تاکنون برنامه‌های بهزیستی به علت کمبود بودجه و یا سایر علل گستره زیادی نداشته است به طوریکه رویکرد اجتماعی تا حد زیادی در آنها غایب بوده اما در حال حاضر به دنبال توسعه‌های محلی و توجه ویژه به سرمایه اجتماعی هستیم.
به گزارش ایسنا، دکتر شیرین احمدنیا، معاون پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در ادامه این نشست اظهار کرد: به منظور کاهش آسیب‌های اجتماعی ضرورت تغییر رویکرد در کشور به شدت احساس می‌شود.وی در ادامه ضمن بیان آنکه در حوزه آسیب‌های اجتماعی همواره در کشور با سه نوع غفلت مواجه بوده‌ایم، تصریح کرد: غفلت اول غفلت از تنوع سنی، جنسیتی، قومی، مذهبی و غیره در ایران؛ غفلت دوم نیز غفلت از نابرابری‌ها در زیرساخت‌ها، توسعه نابرابر، گسترش حاشیه‌نشینی، طرد و غیره در کشور بوده است.
معاون پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در خصوص غفلت سوم در حوزه مبارزه با کاهش آسیب‌های اجتماعی نیز گفت: غفلت سوم غفلت از سرمایه اجتماعی و سلامت اجتماعی در ایران است زیرا همواره تاکید بر روی سلامت جسمی و یا نهایتا روانشناختی بوده و این موضوع باعث شده تا از سلامت اجتماعی و سرمایه اجتماعی در کشور غافل شویم.
احمدنیا در ادامه ضمن بیان آنکه در صورت عدم توجه به سرمایه اجتماعی و سلامت اجتماعی در کشور شاهد افزایش فردگرایی و کاهش احساس تعلق به جامعه در کشور خواهیم شد، گفت: در حال حاضر در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی برنامه‌های جدیدی با هدف افزایش توجه به این دو فاکتور طراحی، تدوین و ابلاغ شده است.
وی در پایان از راه‌اندازی دبیرخانه سامانه رصد آسیبها در آینده نزدیک خبر داد و گفت: در حال حاضر تغییر رویکرد در مواجهه با آسیب‌های اجتماعی در ایران ضرورت دارد این در حالی است که منشا اصلی ارتقای سلامت اجتماعی و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی مشارکت ذینفعان است.
انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان ««سند چشم‌انداز پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی» رونمایی شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات