توجه به موفقیت رسانه ملی صرف نظر از مدیریت آن

تاریخ فوتبال ایران مدیر شبکه مستند گفت: کمک به موفقیت رسانه ملی صرف نظر از مدیریت آن صرفا با این دید که منصوب ولی فقیه است باید مورد توجه قرار بگیرد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نشست خبری معرفی ویژه برنامه‌های ماه رمضان شبکه مستند و رونمایی از تولیدات جدید این شبکه با حضور امیر تاجیک مدیر شبکه مستند، ابوالقاسم ناصری مدیر گروه تولید شبکه و تهیه کننده مستندهای رمضانی در سالن جلسات این شبکه برگزار شد.

امیر تاجیک مدیر شبکه مستند در این نشست گفت: برای ماه رمضان امسال مستندهای جذابی در ژانرهای مختلف آماده پخش شده است که مفتخریم مستندهای خوب و مستقلی در ژانرهای مختلفی تولید کرده‌ایم.

وی افزود: برای اولین مستند «تاریخچه بازی های تیم ملی» با پژوهش قوی به تهیه‌کنندگی مزدک میرزایی تولید شده است که درباره بازی‌های تیم ملی ایران است. مجموعه دیگر این شبکه سری جدید «دسترنج» به تهیه کنندگی مجتبی شاهسوند با موضوع کسب نان حلال توسط مردم است.

تاجیک اضافه کرد: مستند دیگر موضوع چای ایرانی است که با محوریت چای و مافیای چای ایران به تولید رسیده است. مجموعه «فاکتور 2» هم با کمک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به تهیه کنندگی موسسه آوای هنر سلامت و ابراهیم داروغه زاده و تحت نظر استاد محمدعلی فارسی تولید شده که به خیرین سلامت در شهرهای مختلف می پردازد.

مدیر شبکه مستند تصریح کرد: مستندهای مستقلی برای پخش در ماه رمضان تولید شده اند که ساخت یکی از آنها با نام «عروس بوکان» توسط فتح الله امیری در حوزه حیات وحش است. تولید این کار یک سال و نیم به طول انجامیده و مستندی زیبا درباره زندگی رو به انقراض یکی از زیباترین و بزرگترین پرندگان ایران به نام «میش مرغ» است.

وی گفت: شبکه مستند همواره این افتخار را داشته که با مستندسازان مستقل، جوان و خلاق همکاری داشته باشد. این تولیدات برای ما از اهمیت زیادی برخوردار است.

تاجیک با بیان اینکه تولید مستند کاری زمان بر است و از پژوهش تا پست پروداکشن مدت زیادی صرف می شود، افزود: حال با گذشت فعالیت‌هایی که در شبکه انجام شده، سال 95 ، سال تبلور شبکه مستند بوده است و آثار مختلفی آماده پخش شده اند به این دلیل که سرمایه گذاری‌های بسیار خوبی روی تولید مستندهای این شبکه صرف شده و امسال این فیلم‌ها رونمایی می شود.

مدیر شبکه مستند  با اشاره به حضور در فضای مجازی نیز که درخواست مقام معظم رهبری از ریاست سازمان صداوسیما چه خطاب به سرافراز و چه در دوره جدید عسکری بوده است گفت: در این راستا گام های زیادی برداشته شده و فکر می‌کنم اکنون شبکه مستند جایگاه خوبی در این زمینه دارد. بازتولید محتوا برای سایتها و شبکه های اجتماعی یکی از اقدامات این شبکه بوده است که سایت شبکه مستند نیز که از نسخه آزمایشی آن امروز رونمایی شد به زودی آغاز به کار می کند.

مدیر شبکه مستند اضافه کرد: مدت زیادی طول کشید تا سایت جدید شبکه مستند آماده شود. اکنون نسخه آزمایشی این سایت بالا آمده و ما درصدد طراحی اولین اپلیکیشن مستند در کشور و در رسانه ملی هستیم. اینگونه مخاطبان می‌توانند تولیدات و برنامه های شبکه مستند را به صورت زنده و آرشیوی روی سایت و اپلیکیشن تلفن همراه خود داشته باشند.

وی گفت: امیدوارم همچنان شاهد حضور جوانان در کنار تجربه پیشکسوتان در شبکه مستند باشیم. شبکه مستند بخشی از رسانه ملی است، رسانه ملی به فرموده رهبر معظم انقلاب در خط مقدم جنگ نرم قرار دارد و کمک به موفقیت رسانه ملی صرف نظر از مدیریت آن صرفا با این دید که منصوب ولی فقیه است باید مورد توجه قرار بگیرد.

در ادامه ابوالقاسم ناصری مدیرگروه تولید شبکه مستند درباره برنامه‌های جدید این شبکه گفت: «عروسک کاموایی»، «زندگی شاید همین باشد» و «زمانی برای بودن» از جمله آثار جدیدی هستند که در ماه رمضان روی آنتن شبکه مستند می روند. همگی آثار با مضامین معنوی و در راستای نشاط آفرینی تولید شده اند. ماه رمضان به عنوان یک جشن شناخته می شود و صرفا عبادی نیست. ما تلاش کرده ایم که در این راستا از سرگرمی نیز غافل نشویم.

در ادامه ناصری با اشاره به مستند «سبز سیاه» اظهار کرد: سالانه 120 هزار تن واردات چای به کشور صورت میگیرد، در حالی که 15 هزار تن تولید چای در داخل کشور داریم و میزان واردات 8 برابر تولید داخلی است. همین موضوع باعث اعتراض کشاورزان چای کار در مقاطع مختلف شده است و پرداختن به این موضوع، به تولید مستند «سبز سیاه» انجامیده است.

ناصری سپس به این موضوع اشاره کرد که مدت حضور او در شبکه مستند کوتاه تر از امیر تاجیک بوده و از زمانی که همکاری خود را با شبکه مستند آغاز کرده، برخی برنامه ریزی های بلندمدت پیش از آن انجام شده بوده است.
گفتگو با ورزشکارانی که مقابل رژیم صهیونیستی بازی نکردند.

وی افزود: زمانی که به شبکه مستند آمدم، برای ماه رمضان 95 فکر شده بود. رمضان بدون روز جهانی قدس کم معنا میشود و ما برنامه ای طراحی کرده ایم که در لفافه به موضوع کودک کش بودن رژیم صهیونیستی می پردازد. «قهرمانان» به کارگردانی پناه برخدا رضایی سراغ ورزشکارانی در رشته های گوناگون چون شنا، کشتی، تکواندو و... رفته؛ کسانی که حاضر نشدند مقابل رژیم صهیونیستی مسابقه بدهند. در مقابل این افراد شاید فکر کنیم تصمیم گیری شان حکومتی، دولتی و تحت فشار بوده است اما در این مجموعه خواهید دید که چطور آنها با میل درباره این اتفاق حرف زده اند و منطق و دلیل دارند. فکر میکنم این مجموعه که قرار است در هفته منتهی به روز قدس هر روز پخش شود، تاثیر خوبی روی مردم داشته باشد.

مدیر گروه تولید شبکه مستند همچنین به آثاری چون «توتن سوار» درباره زندگی و فرهنگ مردمان ساکن در اطراف دریاچه هامون سیستان و بلوچستان، «جویندگان» با موضوع کسانی که به دنبال نقشه گنج میروند و نقشه گنج طراحی می کنند، «ظغال» پرتره پیرمردی که با تهیه زغال از فرزند جانباز خود مراقبت می کند، «شیدایی» ویژه شبهای قدر، بسته ادعیه ویژه ماه مبارک رمضان و «چاووشی خوانی» به عنوان تولیدات جدید شبکه مستند در ماه رمضان اشاره کرد.

کم‌توجهی به تولید مستندهای ورزشی در تلویزیون
مزدک میرزایی تهیه کننده «تاریخچه بازی‌های تیم ملی» درباره این مجموعه گفت: تولید این کار از دو سه سال پیش آغاز شد اما با وجود مشکلات مالی، کار به کندی پیش می رفت اما خوشبختانه با آمدن امیر تاجیک این روند تسریع شد. در مدیریت شبکه مستند نگاه مثبتی به ورزش وجود دارد و من تفاوت کار کردن در این شبکه را احساس کرده ام.

وی افزود: من تا به حال در شبکه های سه، ورزش و مستند کار کرده ام و خوشبختانه در شبکه مستند دید مثبتی به مستند ورزشی وجود دارد. گرچه این ژانر در کشور ما خیلی کم مورد توجه قرار می گیرد و پیش از شبکه مستند، در شبکه سه که چنین اتفاقی وجود نداشت، با راه اندازی شبکه ورزش هم که اتفاق خاصی نیفتاد و سرانجام در شبکه مستند تولید مستند ورزشی به وقوع پیوست.

میرزایی با بیان اینکه برای تولید این مجموعه یک فهرست 150 نفره تهیه شده، یادآور شد: تیم ملی ایران از دهه 30 مشغول به فعالیت بوده و درآوردن تاریخچه این همه سال کار دشواری بود. البته هرچه به سالهای گذشته رسیدیم کارمان راحت شد. فکر میکنم مجموعه ای تولید کرده ایم که بسیار فراگیر است و در آینده همه به آن رجوع میکنند. همانطور که مستند شهرآورد هم اکنون به عنوان منبع استفاده می شود.

وی افزود: در زمینه تیم ملی کار ما سخت‌تر بود. بیش از 400 مسابقه در این سالها برگزار شده بود و ما از آن فهرست 150 نفره به تک تکشان رجوع کردیم تا با ما هم صحبت شوند. جالب اینکه پیشکسوتان همکاری بیشتری با ما داشتند اما هرچه جلوتر آمدیم کار سخت تر شد و جوانان علاقه ای به همکاری با ما نداشتند و حتی دوستان هماهنگی را سرکار میگذاشتند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «توجه به موفقیت رسانه ملی صرف نظر از مدیریت آن» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات