ارسال گزارش اشکالات قانون آیین دادرس/ وضعیت شعب خوب نیست

به گزارش خبرنگار مهر، در این بازدید قاضی مدیر خراسانی با انتقاد از مشکلات ناشی از قانون جدید آیین دادرسی کیفری گفت: با توجه به اینکه قانون تغییر یافته پرونده های زیادی به دادگاه کیفری نمی آید به طوری که میانگین ماهانه ۳۰ تا ۳۵ پرونده ورودی داریم.

وی با اشاره به اینکه صلاحیت های شعبه و دادگاه محدود شده است، گفت: پرونده مهمی به دادگاه کیفری یک نمی آیند و حتی پرونده هایی که ارسال می شوند هم در شان دادگاه کیفری نیست.

قاضی مدیرخراسانی با انتقاد از اینکه بعد از ۳۵ سال به یک بازپرس ساده تبدیل شده است، اظهار داشت: متاسفانه با توجه به اینکه روند رسیدگی طولانی شده است یک پرونده از وقتی که وارد شعبه می شود تا تعیین وقت حداقل سه ماه زمان می برد در حالیکه پیش تر اینگونه نبود.

در ادامه این بازدید آیت الله آملی لاریجانی در پاسخ به قاصی مدیر خراسانی گفت: در گزارشی که قصد داریم برای اصلاح قانون به مجلس بدهیم این موارد را لحاظ می کنیم. 

افتخاری، سرپرست دادگاه های کیفری یک استان تهران در این بازدید گفت: متاسفانه به صلاحیت های دادگاه کیفری در قانون با نگاه باز نگاه نشده است.

به طوری که برخی از صلاحیت های ۱۰ سال حبس به بالا را به کیفری یک اختصاص دادند ولی بعضی پرونده هایی را که باید با تعدد قاضی رسیدگی شود مانند پرونده های مسئولین نظام که ممکن است مجازات جرمشان کمتر از ۱۰ سال باشد به دادگاه های دیگر فرستاده اند.

افتخاری تصریح کرد: در اینگونه پرونده ها وضعیت اجتماعی متهم به گونه ای است که باید در دادگاه های ویژه و با حصور قضات متعدد رسیدگی شود. پرونده هایی از این دست باید در مجموعه واحدی باشد که بتوان بر آن نظارت کرد و اینها از اشتباهاتی است که در قانون آیین دادرسی کیفری وجود دارد.

در ادامه قاضی مدیرخراسانی در پاسخ به این سخنان، گفت: در دادگاه کیفری یک قضاتی کار می کنند که ۳۰ الی ۳۵ سال سابقه دارند اما در حال حاضر با توجه به اینکه برحسب میزان مجازات به پرونده ها رسیدگی می شود ممکن است پرونده یک نماینده مجلس یا قاضی دیوان عالی کشور به دادسرا برود و فردی که دو یا سه سال است ابلاغ قضایی گرفته به آن رسیدگی کند. در اینگونه موارد فردی که تازه ابلاغ قضایی گرفته نه تجربه قاضی باتجربه را دارد و نه می تواند به سرعت تصمیم بگیرد.  چون شخصیت طرف مقابل روی وی تاثیر می گذارد و گاهی اگر هم بخواهد محکوم کند با تردید مواجه می شود.

آیت الله آملی لاریجانی هم در ادامه اظهار داشت: این موارد را جزو اصلاحات قانون قرار می دهیم و گزارش آن را به مجلس می دهیم تا بعد از اصلاح مشکل جدید ایجاد نشود.

مدیر خراسانی در ادامه و خطاب به آیت الله آملی لاریجانی گفت: وضعیت فیزیکی شعب اصلا خوب نیست به طوری که وزیر و وکیل به شعبه می آیند و در شان آنها نیست.

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ارسال گزارش اشکالات قانون آیین دادرس/ وضعیت شعب خوب نیست» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات