هزینه کرد پرداختی های شهرداری به نهاد کتابخانه های فارس بررسی شود

به گزارش خبرنگار مهر، کمال پاک فطرت بعد از ظهر دوشنبه در صحن علنی شورای شهر شیراز، گفت: ارتقای سطح دانش و تعالی فرهنگ شهروندی مهم ترین عیار و معیار حرکت همه جانبه عموم شهروندان به سوی توسعه پایدار بوده و روشن ترین و آشکارترین مصداق این ارتقا و تعالی را می توان در کمیت و کیفیت ارتباط شهروندان با فرهنگ متعالی کتابخوانی دانست.

وی ادامه داد: درشورای اسلامی شهر شیراز همواره اهتمام به اعتلا و ارتقای کتابخانه ها و فرهنگ کتابخوانی مورد تاکید و توجه بوده، اما آنچه امروز موجب نگرانی است اختصاص حقوق و دارایی های عمومی مردم شیراز به اموری غیر از توسعه و بهبود کمیت و کیفیت کتابخانه های عمومی شهر شیراز و هزینه کردن آن ها در سایر نقاط استان و در اموری است که در اصل ، تامین هزینه های مالی آن ها بر عهده نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد.

عضو شورای شهر شیراز ادامه داد: مطابق ماده ۶ قانون تاسیس و نحوه اداره کتابخانه های عمومی مصوب اسفند ۱۳۸۲، شهرداری ها مکلف هستند همه ساله حداقل نیم درصد از درآمد های خود را به منظور اداره امور کتابخانه ها در اختیار انجمن کتابخانه های عمومی شهر مربوطه قرار دهند و در هیچ کجای قانون مزبور مجوزی جهت هزینه کرد این مبالغ در جايی خارج از شهر مربوطه و جفای آشکار به حقوق مسلم مردم آن شهر وجود ندارد .

پاک فطرت افزود: در سال ۱۳۹۴  که شهرداری شیراز برای کسب درآمدها و تامین هزینه های خود با انواع سختی ها و مرارت ها دست و پنجه نرم می کرد، با استناد به همین ماده قانونی و در نتیجه ی اقدامات نهاد کتابخانه های عمومی مبلغی معادل حداقل شانزده میلیارد تومان از درآمدهای شهرداری شیراز در اختیار نهاد کتابخانه های عمومی قرارگرفت تا بر اساس قانون در جهت ساخت و ایجاد فضاهای کتابخانه ای جدید و یا تامین و توسعه ، تجهیز و ارتقای سطح کیفی کتابخانه های موجود هزینه شده و باعث ارتقای فعالیت های ترويج کتابخوانی و بهبود وضعیت کتابخانه های شیراز گردد.

وی افزود: اما متاسفانه از این مبلغ نه تنها در جهت رفع مشکلات و کمبودهای کتابخانه ای شیراز استفاده نشد ، بلكه در عمل صرف انجام اقدامات و تامین هزینه هايى شده که در اصل جزء وظایف ذاتی نهاد کتابخانه های عمومی کشور بوده  بنا بر اطلاع واثق و در شرایطی که تامین حقوق و حق الزحمه های کارکنان و نیروی انسانی شاغل در کلیه كتابخانه هاى عمومى اســتان فــارس بر عهده نهاد کتابخانه های عمومی کشور است، متاسفانه پرداخت حقوق کلیه کارکنان این نهاد در همه شهرها و روستاهای فارس با برداشت ماهانه حداقل پانصد تا ششصد میلیون تومان از این مبلغ و در حقیقت از اموال مردم شیراز  و می گیرد و سند مستند آن ، اظهارات مديركل كتابخانه هاى عمومى اســتان فــارس در گفتگو با رسانه هاست که صراحتا اعلام کرده اند ، با نیم درصد درآمد شهرداری ها نمی توان کتابخانه ساخت و کتابخانه ها را اداره کرد و این مبلغ فقط می تواند حقوق پرسنل و کارکنان ما را تامین کند و آیا وظیفه تامین پرسنل کلیه کارکنان اقصی نقاط فارس بر عهده مردم شیراز است.

عضو شورای شهر شیراز ادامه داد: البته این ظلم آشکار فقط به پرداخت حقوق پرسنل و کارکنان استان فارس خلاصه نمی شود و نهاد كتابخانه‌های عمومی کشور برخی دیگر از تکالیف و مسئولیت های خود را نیز بر دوش مردم و شهرداری شیراز گذاشته است.

پاک فطرت تاکید کرد: به طور مثال تامین کل هزینه خرید کتاب ها و نشریات تازه برای کلیه كتابخانه هاى عمومى اســتان ، تامین مخارج نوسازی ، بهسازی ، تعمیرات و تجهیزات کتابخانه های عمومی سایر شهرها و روستاهای استان فارس نیز از این مبلغ تامین شده و می شود و دردناک تر آنکه اخیرا دستور صادر شده است که کلیه بدهی های بیمه ای چندین سال به تعویق افتاده کارکنان کتابخانه های استان فارس که بر اساس رای دادگاه های عمومی بر عهده و ذمه ی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس است، از این مبلغ و در حقیقت از جیب مردم شیراز برداشت شود.

وی ادامه داد: اینجانب به نمایندگی از مردم شیراز در شورای اسلامی شهر از استاندار فارس و نمایندگان منتخب شیراز در دهمین دوره مجلس و اصحاب رسانه استدعا دارم که نسبت به پیگیری و احقاق حقوق گمشده مردم شیراز اقدام کنند و همگان را از نتایج این پیگیری آگاه و مطلع فرمایند .

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هزینه کرد پرداختی های شهرداری به نهاد کتابخانه های فارس بررسی شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات





جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات