دوره آموزشی مهارت زندگی ویژه ورزشکاران در ساوه برگزار می‌شود

علوم پزشکی ساوه معاون بهداشت و درمان دانشکده علوم پزشکی ساوه گفت: عدالت در سلامت، افزایش امید به زندگی، دسترسی به خدمات آسان و ادغام یافته با استفاده از تکنولوژی روز برای تمامی گروه‌های سنی از اهداف اصلی حوزه بهداشت این شهرستان است.

علی نظری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ساوه، با اشاره به وظایف معاونت بهداشتی دانشکده علوم پزشکی ساوه اظهار داشت: تامین سلامت همه جانبه جسمی، روانی و معنوی آحاد مردم ساکن مجموعه تحت پوشش از وظایف خطیر معاونت بهداشتی است.

وی افزود: براساس تعهدات دولت تدبیر وامید مبنی بر ایجاد تحول اساسی در نظام سلامت و به استناد سیاست‌های سلامت ابلاغی از طرف مقام معظم رهبری تامین و ارتقاء سلامت مردم را با محوریت برنامه پزشک خانواده در روستاها و تامین سلامت مردم با ارائه خدمات جامع در شهرها آغاز کرده است.

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی ساوه تصریح کرد: در این راستا خدمات ارتقاءسلامت، پیشگیری از بیماری‌ها، شناسایی زودهنگام و انجام مراقبت‌های بهداشتی از الویت‌های این معاونت است.

نظری با اشاره به برنامه ملی تحول سلامت گفت: برنامه سند ملی بیماری‌های غیر واگیر از اواخر سال 94 از سوی وزارت بهداشت در راستای طرح تحول سلامت تدوین و به کل کشور ابلاغ شد که با توجه به افزایش بیماری‌های غیر واگیر و نیز باتوجه به افزایش میزان مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیر واگیر در سنین جوانی در ایران و جهان ضرورت توجه به بیماری‌های غیر واگیر در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفت.

وی ادامه داد: بیمارهای غیر واگیر درحال حاضر به‌عنوان مشکل عمده بهداشتی مطرح است که از مهم‌ترین بیماری‌های این گروه می‌توان به بیماری‌های قلبی- عروقی، دیابت، فشار خون بالا، سکته‌های مغزی، بیماری‌های تنفسی مزمن، سرطان‌ها اشاره کرد که به عوامل خطری چون کم تحرکی، رژیم غذایی ناسالم، مصرف دخانیات و سوء مصرف الکل وابسته هستند و سبب شد این سند جاگذاری شود.

معاون بهداشت‌و درمان دانشکده علوم پزشکی ساوه خاطرنشان کرد: کشور ایران نیز متعهد شده از سال 93 تا 1404 در این ده سال بتواند همگام با بیش از 190 کشور دنیا با یک برنامه منسجم و اقدام همگانی 25درصد مرگ و میر زودرس ناشی از بیماری‌های غیر واگیر را کاهش دهد.

نظری با اشاره به برنامه‌های پیش‌بینی شده در راستای اجرای این برنامه گفت: برای این کار ابتدا از میزان مرگ و میزان سال‌های ازدست رفته که با توجه به تحقیقات انجام شده شاخص‌هایی تدوین شده سپس با مشارکت تمام بخش‌های وزارت بهداشت درون بخشی و برون بخشی  قرار بر این شد هر دو هفته یک‌بار کمیته‌ای به‌صورت دانشگاهی برگزار شده که  شرح وظایف هر سازمان مرتبط به آن ابلاغ شود که بتوانند استراتژی‌ها و اهداف 9گانه ای که طراحی شده در این ده سال به سرانجام برسانیم.

وی عنوان کرد: ارائه مراقبت‌های اولیه بهداشتی‌ درمانی به روستائیان و شهرهای زیر 20 هزار نفر و عشایر، ارائه مراقبت‌های اولیه بهداشتی درمانی به حاشیه نشینان و شهرهای 20 تا 50 هزار، ارائه خدمات و مراقبت‌های اولیه بهداشتی درمانی به جمعیت شهرهای بالای 50 هزار نفر و کلانشهرها، تکمیل، توسعه و اصلاح برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع در مناطق شهری، برنامه ترویج و توسعه خود مراقبتی را بخشی از برنامه ملی تحول سلامت عنوان کرد.

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی ساوه تصریح کرد: برنامه تقویت‌و نهادینه سازی همکاری‌های بین بخشی، برنامه بهداشت عمومی(آب سالم، غذای ایمن و رژیم غذایی سالم، هوای پاک)، برنامه سلامت دهان ودندان، برنامه ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر و عوامل خطر، برنامه جمعیت، ارتقای سلامت باروری و فرزندآوری، برنامه بهبود و اصلاح الگوی تغذیه جامعه،برنامه ارتقاء سلامت روانی، اجتماعی و پیشگیری ودرمان مصرف مواد، برنامه پیشگیری وکنترل بیماریهای واگیر، برنامه کاهش رفتارهای پرخطر و "اچ آی وی" و برنامه سلامت در بلایای طبیعی و انسان ساخت از دیگر برنامه‌های ملی تحول سلامت است.

نظری با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه تجهیز و تکمیل‌واحدهای درمانی گفت: تکمیل، تعمیر، تجهیز و بهبود استاندارد مراکز بهداشتی-درمانی روستایی، تعمیر وتجهیز و بهبوداستاندارد خانه‌های بهداشت، تکمیل پوشش برنامه ارائه خدمات بهداشت دهان ودندان به روسائیان، تامین داروهای اساسی، مکمل‌های دارویی برای روستائیان، تامین پزشک و ماما برای پزشک خانواده روستایی، اجرای بسته‌های خدمت ابلاغی از جمله  غیر واگیر، خودمراقبتی برای جمعیت تحت پوشش برنامه، اجرای بسته‌های خدمت ابلاغی بیماری‌های واگیر(اچ آی وی، سل، ایمن‌سازی، بیماری‌های منتقله از آب و غذا و غیره به تمام جمعیت تحت پوشش از خدمات ارائه شده به روستائیان، زیر 20هزار نفر و عشایر در حوزه بهداشت و درمان است.

وی افزود: از هر یکصد نفر بیماری که به پزشک‌های عمومی مراجعه می‌کنند 23 بیمار دچار اختلالات روانی هستند و با توجه به اینکه یکی از سندهای رونمایی شده بحث سلامت روان بود و در این راستا برنامه‌هایی‌به منظور افزایش سلامت روان گروه‌های هدف اولویت‌دار، ارائه برنامه سندملی سلامت روان در کارگروه سلامت وامنیت غذایی شهرستان واقدامات و همکاری‌های لازم با ادارات در راستای سندملی سلامت روان انجام شده است.

معاونت بهداشت ودرمان دانشکده علوم پزشکی ساوه بیان کرد: برگزاری دو کمیته پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی در شهرستان با مدیریت دادستان ساوه، پیگیری راه اندازی مرکز پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در شهرستان در راستای مطرح کردن بیشتر توسط معاونت بهداشتی در کارگروه سلامت وامنیت غذایی شهرستان، جمع‌آوری متکدیان و کارتن خواب‌های شهرستان، برگزاری کمیته‌های هفتگی با حضور کارشناسان بهداشت روان دانشکده و کارشناسان سازمانه‌های وابسته، پیگیری وضعیت بیماران روانی در مرکز پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی،کاهش جرایم پس از اجرا شدن این برنامه در شهرستان، همکاری در برپایی نمایشگاه پیشگیری از اعتیاد و غیره بخشی از اقدامات انجام شده به منظور افزایش سلامت روان در راستای سند ملی سلامت روان  است.

نظری با اشاره به برنامه‌های انجام شده در راستای سلامت روان گفت: برگزاری جلسات آموزشی مهارت‌های زندگی، پیشگیری از خودکشی در روستای یل آباد برای خانواده‌ها با همکاری دهیار وشورای روستای یل اباد، برگزاری همایش هفته سلامت‌روان، برگزاری سیمنار علمی وآموزشی کودک سالم، خانواده سالم، برگزاری جلسات آموزشی مهارت‌های زندگی برای ورزشکاران، برگزاری جلسات آموزشی مهارت‌های زندگی و فرزندپروری برای رابطان بهداشتی شهرستان از دیگر برنامه‌های انجام شده به منظور افزایس سلامت روان بوده است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دوره آموزشی مهارت زندگی ویژه ورزشکاران در ساوه برگزار می‌شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات