وام‌های دریایی به بیراهه نمی‌روندبه گزارش جهان به نقل از مهر، مهرداد مظفری در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران با اشاره به تسریع در پرداخت وام‌ به فعالان صنعت دریایی کشور گفت: منابعی که از سوی صندوق توسعه صنایع دریایی کشور تخصیص می‌یابد با دقت نظر خاصی پرداخت می‌شود تا وام‌ها در جای از پیش تعیین شده خود هزینه شده و به سرنوشت وام‌های اشتغالزایی تبدیل نشوند، این در حالی است که بانکها نیز به دقت این موضوع را بررسی می‌کنند که منابع تخصیص یافته تنها در پروژه مورد نظر هزینه شود.

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دریایی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر افزود: صندوق توسعه صنایع دریایی متقاضیان را بررسی و اهلیت آنها را مورد بازرسی قرار می‌دهد تا این ارزیابی اقتصادی درست انجام شده و سپس به بانک می‌گوید که چه تضمینی باید دریافت شده و تسهیلات چه ریسک‌هایی دارد. بنابراین منابعی که برای پروژه ساخت و تعمیر کشتی و شناورها فاز به فاز تخصیص می‌یابد، بررسی شده و دستور پرداخت آن داده می‌شود.

وی تصریح کرد: کار در حوزه صنایع دریایی نیازمند تعامل با صندوق‌های مختلف است که بر این اساس وام‌هایی که برای ساخت و تجهیز کارگاه داده می‌شود، حتی در موافقت‌نامه پرداخت تسهیلات نوشته می‌شود که چند قسطه باید پرداخت شود و هر قسط بر اساس ارزیابی‌ها چطور پرداخت شود.

مظفری خاطرنشان کرد: امروز صندوق ۴۰۰ درصد رشد ارائه تسهیلات داشته و امسال ۱+۳ محصول را در اختیار متقاضیان قرار داده است که به مرور تعداد این محصولات متنوع‌تر خواهد شد. البته تمام تلاش ما این است که محصولات و پروژه‌ها به طور متوسط در کوتاه ترین زمان ممکن مورد بررسی قرار گیرد تا کارها به سرعت انجام شود. نظام بانکی هم کاملا متکی به نظر کارشناسی صندوق است، چراکه مطمئن است ارزیابی ما با دقت انجام می شود. در پروژه‌های ساخت حداکثر یک‌ماهه جواب می‌دهیم و البته در شاخص ارزیابی، زمان اولویت ما نیست بلکه دقت مهم است.

به گفته وی، در حوزه ساخت شناور از ده درخواست سال گذشته ۴ درخواست تصویب شده است که از تعداد باقیمانده نیز برخی متقاضیان چک برگشتی بابت مشکل بیمه و تامین اجتماعی داشتند که قرار است این مشکلات با بخشنامه دولت حل شود. سازمان تامین اجتماعی طی بخشنامه‌ای اعلام کرده تا بخشنامه دولت برای دارندگان بدهی به سازمان تامین اجتماعی اجرایی شود در حالی که مشکل سازمان امور مالیاتی و موضوع چک برگشتی‌ها هنوز حل نشده است.

مظفری گفت: در سال ۹۴ در حوزه ساخت شناور، از مجموع ۱۰ پروژه متقاضی، ۱۷۰ میلیارد ریال تسهیلات اعطا شده، ضمن اینکه در حوزه تعمیرات شناور نیز ۳۴ پرونده داشته‌ایم که به متقاضیان ۱۰۵ میلیارد ریال پرداخت شده است، همچنین در سال گذ شته ۶۳ پرونده متقاضی بودند که در مجموع ۷۰۰ میلیارد ریال درخواست تسهیلات داشتند که در این میان ۲۳ پرونده به ارزش ۳۰۹ میلیارد ریال تامین اعتبار شده‌اند در حالی که در سال ۹۳ معادل ۷۴ میلیارد ریال پرداخت تسهیلات انجام شده که رشد ۴۰۰ درصدی داشت. برنامه ما در سال ۹۵ این است که ۲۰۰ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کنیم.

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وام‌های دریایی به بیراهه نمی‌روند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات