موزه فرش در آستانه تحول

به عصر دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا، محمد حسن طالبیان در مراسم بزرگداشت فرش عمواوغلی که با حضور تولیدکنندگان و کارشناسان حوزه فرش برگزار شد، افزود: موضوع کپی و بازبافی فرش و قالی تبدیل به یکی از دغدغه های کارشناسان شده و به شدت در جامعه رواج پیدا کرده است که در گذشته این اتفاق هیچ گاه رخ نمی داد.
*تداوم سنت و خلاقیت ذات میراث فرهنگی
معاون میراث فرهنگی کشور با اشاره به اینکه تداوم سنت و خلاقیت ذات میراث فرهنگی است تاکید کرد : اگر به تمامی آثار ایرانی و میراث فرهنگی کشور نگاهی شود مشاهده خواهد شد که هیچ یک از آثار شبیه به یکدیگر نیستند با اینکه برخی تصور می کنند باغ های ایران شبیه یکدیگرند اما هیچ باغ ایرانی را پیدا نخواهید کرد که به یکدیگر شباهت داشته باشند.
وی افزود: هنرمندان درگذشته پا بر پله های فرهنگی می گذاشتند و با احترام به گذشته خود و اتصال به ریشه های تاریخی دست به آفرینشی تازه می زدند. از همین رو ما شاهد هنرآفرینی در آن دوره هستیم.

* تاکید بر منظرهای فرهنگی
طالبیان با اشاره به اینکه هم اکنون نیز معنای میراث فرهنگی تغییر یافته به منظرهای فرهنگی تاکید دارد ، ادامه داد: امروز دیگر موضوع ما تنها محوطه های باستانی نیست امروز خلاقیتی مهم است که به تاریخی وصل باشد. درحال حاضر سایت های تاریخی ما با منظرهای فرهنگی که شامل طبیعت منطقه و آیین هایی که در پیرامون آن ها وجود دارد اهمیت دارد.

* ثبت مهارت بافت قالی ریزبافت عمواوغلی در میراث ناملموس
معاون میراث فرهنگی کشور گفت: کشوری موفق است که به داشته های فرهنگی آن جامعه توجه و از ارزشهای آن پاسداری کند ، از همین رو معاونت میراث فرهنگی کشور برآن شد تا مهارت بافت قالی ریزبافت عمواوغلی را در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت کند.

* نگاهی به وضعیت نابسامان موزه فرش
وی همچنین به وضعیت نابسامان موزه فرش اشاره کرد و افزود: از آنجایی که دولت در این چند سال با کمبود بودجه مواجه شد ما نتوانستیم اعتبارات کافی را در اختیار موزه ملی فرش بگذاریم. موزه ای که از سالهای گذشته با مشکلات بسیاری مواجه است.

* موزه فرش به عنوان نگین موزه های کشور
طالبیان تاکید کرد: زمانی که وضعیت دولت در سالهای گذشته خوب بود، توجهی به میراث فرهنگی نشد و زمانی که توجه وجود داشت اعتباری نبود. اما درحال حاضر با حمایت و برنامه ریزی های انجام شده قرار است در شش ماه آینده موزه فرش به عنوان نگین موزه های کشور دچار تحول شود.
وی گفت: درحال حاضر محتوای موزه ها از شرایط فیزیکی آنها جدا نیست و این مقوله باید به موازات یکدیگر رشد کنند.
فراهنگ**1355** 1568

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «موزه فرش در آستانه تحول» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات