سازمان ملل: حقوق بشر در عربستان و بحرین بسیار اسفناک است

پایگاه اینترنتی 'منامه پست' به نقل از گزارش مزبور با اشاره به این که رژیم آل خلیفه در سه پرونده، حقوق اولیه 12 نفر را نقض کرده است، افزود: شکایت های رسیده، از نقض حقوق بشر به طور برنامه ریزی شده در این دو کشور حکایت دارد.
از سوی دیگر سازمان آمریکایی ها برای دمکراسی و حقوق بشر در بحرین خاطرنشان کرد: تمامی گزارشگران سازمان ملل مسئول رسیدگی به موضوع آزادی بیان و دفاع از حقوق بشر و شکنجه از بازداشت های خودسرانه بر اساس اتهامات بی پایه و اساس و شکنجه و سوء رفتار با دهها فعال سیاسی در بحرین از جمله ابراهیم کریمی و نادر عبدالإمام و نبیل رجب و علی إبراهیم الحلی و بازداشت دهها نفر به دلیل اظهارنظرهای سیاسی سخن می گویند.
سازمان مزبور تاکید کرد: در عربستان و بحرین علیه پیروان اهل بیت (ع) اقدامات تبعیض آمیز اعمال می شود و شیعیان در این دو کشور از آزادی انجام مراسم و مناسک مذهبی محروم هستند.
در این گزارش آمده است: آل سعود و آل خلیفه علیه شهروندان مخالف خود سیاست های فرهنگی، اقتصادی، آموزشی و اجتماعی در پیش گرفته اند. این سیاست تبعیض آمیز تمامی حوزه ها بدون توجه به جنسیت را در برمی گیرد.
سازمان به نقل از گزارش گزارشگران ذیربط در خصوص استقلال قوه قضاییه و وکلای دفاع بر اعدام و شکنجه مخالفان در عربستان و بحرین از جمله حکم اعدام صادر شده در مورد محمد رمضان و حسین موسی بر اساس اعترافات گرفته شده زیر شکنجه در 16 نوامبر 2015 تاکید کرد.
همزمان یک نهاد غیر دولتی طرفدار حقوق بشر در بحرین نیز گزارشی تکان‎دهنده درباره نقض گسترده حقوق بشر در این کشور طی سال 2015 منتشر کرد.
بر اساس گزارش روز یکشنبه سازمان «مرکز حقوق بشر بحرین»، رژیم بحرین در سال گذشته میلادی هزار و 883 نفر را به دلیل مشارکت در فعالیت های اعتراضی بازداشت کرده است.
نزدیک به 50 درصد از موارد این بازداشت‎ها نیروهای امنیتی بدون مجوز وارد منازل مسکونی شهروندان بحرینی شده و آنها را دستگیر کرده اند. نزدیک به 30 درصد از بازداشت ها در حین تظاهرات ضد دولتی صورت گرفته است.
شمار واقعی افراد بازداشت شده بسیار بیشتر از آمار اعلام شده است به دلیل این که خانواده افراد بازداشت شده برای جلوگیری از دستگیری مجدد فرد بازداشت شده از ارائه نام به سازمان طرفدار حقوق بشر خودداری می کنند.
در گزارش این نهاد طرفدار حقوق بشر آمده است در سال 2015 دست کم 441 نفر ناپدید (سر به نیست) شده اند که 38 درصد این افراد را نوجوانان زیر 18 سال تشکیل می دهند.
این در حالیست که نهادهای امنیتی و پلیس بحرین نسبت به سرنوشت افراد ناپدید شده اظهار بی اطلاعی می کنند.
در این گزارش به شکنجه و اعتصاب غذای زندانیان نیز اشاره شده است.
طبق این گزارش، در سال 2015 تقریبا 25 فعال حقوق بشر بازداشت شدند که در این میان می توان به نبیل رجب اشاره کرد.
رجب پس از انتشار پیام های اعتراض آمیز خود درباره جنگ عربستان علیه یمن به نشر اکاذیب متهم و دستگیر شد.
بر اساس گزارش نهاد طرفدار حقوق بشر یاد شده، در سال گذشته میلادی دولت بحرین تابعیت بیش از 200 شهروند این کشور را به اتهام انجام فعالیت های تروریستی لغو کرد.
مردم بحرین از بهمن سال 1389 با برگزاری اعتراضات خیابانی، خواستار برکناری رژیم آل خلیفه و آزادی زندانیان سیاسی شدند.
ناآرامی‌های بحرین تاکنون ده‌ها تن کشته و هزاران زخمی بر جای گذاشته است.
گروه‌های مدافع حقوق بشر بارها اقدام رژیم آل خلیفه در سرکوب مخالفان را محکوم کرده‌اند و خواستار اصلاحات در نظام سیاسی این کشور شده‌اند.
خاورم ** 1487 **1144

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سازمان ملل: حقوق بشر در عربستان و بحرین بسیار اسفناک است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات