‌برای یافتن کوهنورد هرمزگانی مسیر جنوب شرقی دماوند فردا بررسی می شود

رضا زارعی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در خصوص جستجو برای یافتن «برکت صادقی» کوهنورد بندرعباسی، ضمن دعوت خانواده این کوهنورد به صبر بیشتر، افزود:‌‌ مسیرهای جنوبی و جنوب غربی پیش تر جستجو شده است اما با توجه به اینکه ممکن است باد صادقی را به مسیر جنوب شرقی کشیده باشد، گروه های کوهنورد و امداد و نجات فردا این مسیر را نیز جستجو می کنند.
برکت صادقی کوهنورد 55 ساله اهل بندرعباس 30 اردیبهشت ماه صعود به قله دماوند را آغاز کرد اما از 31 اردیبهشت تماس های وی قطع شد.
«فریده طغرلی» همسر برکت صادقی که از نخستین روزهای مفقود شدن این کوهنورد در منطقه پلور مستقر شده است، گفت که هنوز هیچ خبری از وی به دست نیاورده است.
وی از عملکرد نهادها و دستگاه های مسئول انتقاد کرده است و گفته فدراسیون کوهنوردی با اینکه مدعی اعزام بالگرد به این منطقه برای یافتن همسرش شده، اما تاکنون هیچ بالگردی در منطقه پرواز نکرده است و
گروه های جستجو گر نیز تنها یک مسیر را جستجو کرده و تا ارتفاع مشخصی را جستجو کرده اند.
همسر این کوهنورد هرمزگانی ادامه داد: متاسفانه مسیر جنوب شرقی در این فصل سال به دلیل بارش برف، مه آلود بودن هوا و احتمال بهمن و رانش برف به سمت پایین شرایط غیر قابل پیش بینی دارد و در صورت مناسب بودن شرایط و امکان جستجو فردا این مسیر نیز بررسی می شود زیرا همانطور که گفتم احتمال اینکه باد صادقی را به مسیر جنوب شرقی کشیده و زیر برف دفن کرده باشد، وجود دارد.
رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعود های ورزشی گفت:‌در هر حال جستجوی بیشتر نیاز به شرایط پایدار آب و هوایی دارد و در صورتی که نتوانیم در روزهای آتی ردی از این کوهنورد بندرعباسی پیدا کنیم، باید منتظر بهتر شدن و پایداری شرایط جوی شویم که اغلب در تیر و مرداد ماه این امکان فراهم می شود.
زارعی با بیان اینکه 11 روز از مفقود شدن صادقی می گذرد و تقریبا مرگ وی محرز شده است، گفت: ‌طبق قوانین هلال احمر و سازمان های جستجو گر، در صورت خرابی هوا و نامناسب بودن شرایط جوی و مسیر های مورد جستجو و افزایش احتمال آسیب دیدن گروه های نجاتی و کوهنوردان، ادامه کاوش ها تا بهتر شدن هوا و شرایط مسیرها امکان پذیر نیست.
وی ادامه داد: تاکنون کوهنوردانی از استان های البرز، تهران و خراسان رضوی به صورت داوطلبانه وارد منطقه شده و جستجوی همه جانبه ای انجام شده است و در حال حاضر نیز دو گروه دیگر برای جستجو در منطقه حضور دارند.
رئیس فدراسیون کوهنوردی در خصوص اینکه چرا با وجود درخواست برای اعزام بالگرد به منطقه برای پشتیبانی از کوهنوردان و گروه های امداد و نجات، هیچ بالگردی به منطقه اعزام نشده تا شانس یافتن صادقی بیشتر شود، گفت:‌ بالگرد هیچوقت جزو ابزار جستجو نبوده است و از سوی دیگر با توجه به خرابی هوا و وسعت منطقه اعزام بالگرد به منطقه، کار منطقی و درستی نیست.
زارعی همچنین به گران بودن هزینه های اعزام بالگرد اشاره کرد و افزود: ‌از بالگرد اغلب برای انتقال مصدومان استفاده می شود یا افراد فوت شده که امکان انتقال آنان به صورت دیگری میسر نباشد.
وی در پاسخ به اینکه گفته می شود برخی جستجوگران صداهایی شبیه به ناله در منطقه شنیده اند که شانس زنده بودن این کوهنورد را بیشتر می کند و دلیلی برای ادامه کاوش و بررسی منطقه محسوب می شود، گفت:‌ 11 روز از مفقود شدن این کوهنورد گذشته است و نشانه هایی که از آن صحبت می شود، معقول به نظر نمی رسد اما باز هم به این نشانه بی توجهی نشد و تاکنون کار کاوش و بررسی ادامه دارد.
رئیس فدراسیون کوهنوردی با بیان اینکه خانواده برکت صادقی را درک می کنیم و آنان عزیزی را از دست داده اند و در شرایط بسیار احساسی قرار دارند، ‌افزود: ‌اما با هرنشانه ای نمی توانیم ی گروهی را به منطقه بفرستیم و دچار بحران کنیم.
زارعی تصریح کرد:‌ باید از این خانواده دلجویی شود، اما از سوی دیگر باید تا پیدا شدن یک سرنخ خوب یا نشانه قابل قبول منتظر باشیم تا گروه ها نجات و کوهنوردان بتوانند یال های مختلف را بررسی کنند، زیرا در شرایط فعلی در ماه های اردیبهشت و خرداد و بارش برف و باد شدید سلامتی این افراد با تهدید جدی مواجه است و این منطقی نیست که سلامت تعداد زیادی از این افراد در این شرایط به مخاطره بیافتد.
ورزشی **1828**1379

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-ورزشی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «‌برای یافتن کوهنورد هرمزگانی مسیر جنوب شرقی دماوند فردا بررسی می شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات