تأکید لاریجانی بر حمایت از نامزدهای منتخب فراکسیون ولایت برای انتخابات هیات رئیسه/ نه تابع دولت هستم و نه در مقابل دولت

محمد دهقان طراح طرح های کلیدی مجلس همچون «طرح رسیدگی به دارایی مسوولان» یا سؤال از قوه قضائیه و تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی می‌گوید که انگیزه اش برای نامزدی نایب رئیسی در مجلس دهم، درخواست نمایندگان و تجربه ۷ ساله‌اش در هیات رئیسه مجلس است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، طراح طرح‌های مهم و کلیدی مجلس همچون «طرح رسیدگی به دارایی مسئولان» یا طرح سؤال از قوه قضائیه از طریق وزیر دادگستری (طرح اجرای اصل 160 قانون اساسی) و طرح تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی  می‌گوید که انگیزه‌اش برای نامزدی نایب رئیسی در مجلس دهم، درخواست نمایندگان و تجربه 7 ساله‌اش در هیات رئیسه مجلس است.

محمد دهقان که سه دوره عضویت در کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس را در کارنامه‌اش دارد دکترای حقوقش را از دانشگاه تهران اخذ کرده است.

دهقان می‌گوید نمایندگان مجلس بیش از آنکه او را به عنوان فردی سیاسی بشناسند، به عنوان حقوقدان، جانباز و  آزاده‌ای با 64 ماه اسارت  می‌شناسند.

اعتماد و رأی نمایندگان مجلس دهم به محمد دهقان به عنوان نایب رئیس موقت در همان آغاز به کار مجلس جدید بهانه‌ای شد تا گفتگویی با این حقوقدان برجسته مجلس انجام دهیم.
آنچه می‌خوانید ماحصل گفتگو با محمددهقان نایب رئیس دوم مجلس است:

-  چه شد که تصمیم گرفتید نامزد نایب رئیسی مجلس شوید؟
پیشنهاد نامزدی برای نایب رئیسی مجلس، اولین بار از سوی نمایندگان مجلس نهم که به مجلس دهم راه یافته و بنده را به خوبی می‌شناختند مطرح شد. اتفاقاً نمایندگان پیشنهاد دهنده  از طیف‌های مختلف سیاسی مجلس بودند که بیشتر به کار کارشناسی اعتقاد دارند.  از سوی دیگر 12 سال تحصیل در رشته حقوق در دانشگاه تهران و فارغ التحصیلی با مدرک دکتر به همراه 12 ساله سابقه حضورم در کمیسیون حقوقی و دو دوره عضویت در هیات رئیسه مجلس، سرمایه‌ای برایم فراهم کرد و من را به این نتیجه رساند که نامزد نایب رئیسی مجلس شوم.

در طول این 12 سال سرمایه خوبی از لحاظ کارشناسی، اداره و حفظ حرمت مجلس، بررسی طرح‌ها و لوایح و تعامل با گروه‌های مختلف سیاسی که در مجلس حضور دارند، کسب کرده‌ام.همچنین در طول این 12 سال تعامل و ارتباط با دولت‌های مختلفی از اصلاحات گرفته تا دولت احمدی نژاد و دولت فعلی و قوه قضائیه تجربه خوبی را برایم رقم زده است. مجموعه این عوامل بنده را برای نامزدی برای نایب رئیسی مجلس مصمم کرد که با لطف خداوند و رأی نمایندگان انتخاب شدم.

-  برخی می گویند شما همواره یکی از منتقدین سر سخت دولتها هستید؛ این حرف را قبول دارید؟ نسبت شما با دولتها چگونه بوده است؟
من یک کارشناس حقوقی هستم. بر اساس قانون اساسی معتقدم که مجلس و نمایندگانش باید مستقل باشند. اگر قرار بود مجالس تابع دولتها باشند که دیگر نیازی به مجلس نبود. البته استقلال مجلس و نمایندگان به معنی مقابله و معارضه با سایر قوا نیست. جمهوری اسلامی یک دولت بیشتر ندارد و این اشخاص هستند که در دولت‌ها تغییر می‌کنند. معتقدم نمایندگان مجلس باید فارغ از نگاه‌های سیاسی و حزبی هرکجا که دولت‌ها اقدام مثبتی انجام می‌دهند از آنها حمایت و هر کجا که مسیر غلطی را انتخاب می‌کنند، بدون ایجاد التهاب و با نقد منصفانه دولت را برای بازگشت به مسیر صحیح و قانونی کمک کنند.

رفتار بنده در طول 12 سال حضورم در مجلس به این شکل بوده است. نه در مقابل دولتها بودم و نه تابع آنها بوده و هستم.

ما هشت سال دولت احمدی نژاد را تجربه کردیم. در طول این مدت هر کجا احساس کردیم برخی از عناصر دولتی از مسیر قانونی خارج شده‌اند به صورت علنی و بدون تعارف نقدشان کردیم. از طرفی به وزیران خوبی که بری رأی اعتماد به مجلس معرفی می‌شدند رأی می‌دادیم و با وزیرانی که آنها را قبول نداشتیم و احساس می‌کردیم با توجه به سوابقشان صلاحیت تصدی این پست را ندارند مخالفت می‌کردیم.

البته در سالهای آخر دولت سابق که خطر جریان انحرافی در دولت سابق بیشتر احساس می‌شد انتقادات ما هم نسبت به این جریان بیشتر شد.

استقلال مجلس و نمایندگان آن در این دولت هم باید حفظ شود. یعنی از کارهای مثبت دولت حمایت می‌کنیم‌ و اگر خدایی نکرده دولت از مسیر قانون خارج شود، او را نقد و از ابزارهای نظارتی مجلس برای اصلاح آن استفاده خواهیم کرد.

-  برخی شما را به جبهه پایداری که از منتقدان سرسخت دولت یازدهم هستند منتسب می‌کنند. شما عضو جبهه پایداری هستید؟
ضمن احترامی که برای همه گروه‌های سیاسی کشور قائل هستم، اما باید به کسانی که بنده را عضو جبهه پایداری می‌دانند، بگویم اگر زحمت یک سرچ ساده در اینترنت را بکشند و سوابق سیاسی بنده را مطالعه کنند می‌فهمند که هیچ ارتباطی با جبهه پایداری ندارم. این حرف‌ها از روی بی اطلاعی و نا آگاهی این افراد از عالم سیاست است.

بنده به دلیل مشغله فراوانی که در هیات رئیسه و کمیسیون حقوقی مجلس داشتم فرصتی برای کار و فعالیت‌های سیاسی نداشتم. بنده عضوی از اصولگرایان تحول خواه هستم و در زمانی که آن جریان فعال بود و آقای دکتر احمد توکلی عنصر محوری آن بود با آن طیف همکاری می‌کردم. در طول سالیانی که در مجلس بودم رفاقت نزدیکی با آقای احمد توکلی به دلیل حریت و ساده زیستی و برخی ویژگی‌های منحصر به فرد ایشان داشته و دارم. البته دوستان دیگری هم در عرصه سیاسی کشور هستند که با هم رفاقت داریم، اما به آقای توکلی به دلیل همکاری در دیدبان شفافیت و عدالت بیشتر نزدیک هستم.

رأی نمایندگان مجلس از همه گروه‌های سیاسی به بنده برای 7 سال عضویتم در هیات رئیسه هم حکایت از آن دارد که در منظر دیگران بیش از آنکه فردی سیاسی باشم یک کارشناس حقوقی و عادل هستم.

-  اولویت‌های مجلس دهم از نگاه شما چیست؟
باید ابتدا در اولین گام در مجلس آرامشی همراه با وحدت و صمیمیت ایجاد کنیم. معتقدم همه نمایندگان فارغ از اینکه متعلق به کدام گروه و جریان سیاسی هستند در یک کشتی به نام مجلس شورای اسلامی نشسته‌اند.  ما نمایندگان، ایرانی هستیم و اگر این کشور لطمه‌ای ببیند همه ما آسیب خواهیم دید. بنابراین صمیمت و برادری باید در مجلس ایجاد شود تا برخی امور انجام گیرد. تک تک نمایندگان باید به این موضوع اعتقاد داشته و برای تحقق آن تلاش کنند.

گام دوم اینکه هر نماینده‌ای با هر سلیقه سیاسی باید به محور و ستون انقلاب که ولایت فقیه است پایبند باشد و به گونه‌ای عمل کنیم که در آینده در این زمینه تفرقه‌ای در مجلس به وجود نیاید.
این دو موضوع یعنی وحدت و پایبندی به ولایت بستر حرکت مجلس دهم است. حالا به این موضوع می‌رسیم که مردم از ما نمایندگان مجلس چه می‌خواهند؟

مردم از ما حل مشکلات اقتصادی و معیشتی را می‌خواهند. این موضوع خواست مردم و رهبر معظم انقلاب است.

رویکرد مجلس و همه نمایندگان باید بهبود و مقاوم سازی اقتصاد کشور باشد. باید دولت را در این مسیر تشویق و ترغیب کنیم تا یک سری اقدامات عملی و قابل رویت برای بهتر شدن وضعیت اقتصادی از سوی دولت در میان مردم نمایان شود.

-  دولت باید در حوزه اقتصاد بیشتر بر روی کدام بخش تمرکز داشته باشد؟
دولت نباید اجازه دهد سرمایه‌های اقتصادی کشور اعم از نفت و گاز و سایر معادن و ظرفیت‌های صنعتی و کشاورزی معطل بماند. همه این سرمایه‌ها باید جمع شده و به سرمایه انسانی کشور پیوند بخورد. باید از سرمایه گذاران داخلی حمایت جدی شود تا بتوانیم گام‌هایی برای مقاوم سازی اقتصاد کشور برداریم.

به عنوان مثال مجلس دهم در اولین گام از وزیران اقتصادی و خارجه دولت دعوت کرده است تا به مجلس بیایند و از نحوه سرمایه گذاری خارجی، چگونگی رفع موانع از سر راه آنها و همچنین در باره اشتغال و مسائل اجتماعی گزارش دهند.

معتقدم اگر می‌خواهیم اقتصادمان مقاوم شود باید تولید افزایش پیدا کندو برای افزایش تولید باید سرمایه گذاری در کشور سرعت بگیرد و واحدهای صنعتی که در کشور نیمه تعطیل و یا تعطیل شده‌اند راه‌اندازی شوند.

نمایندگان مجلس بیش از سایر مسئولان کشور به نواقص و مشکلات کشور واقف هستند و با تعامل خوب میان دولت و مجلس می‌شود بر مشکلات فائق آمد.

-آیا نامزدهای فراکسیون ولایت برای هیات رئیسه دائم تغییر می‌کنند یا همان لیست 12 نفره باقی خواهد ماند؟
در فراکسیون ولایت مجموعه‌ای از اصولگرایان و مستقل‌ها حضور دارند و معتقدیم این فراکسیون می‌تواند چتر وسیعی باشد برای همه نمایندگانی که تمایل به حضور در این فراکسیون برای اثر گذاری بیشتر در مجلس را دارند.

محوریت این فراکسیون در حال حاضر با آقای لاریجانی است و ایشان تاکید دارد افرادی که در این فراکسیون برای نامزدی هیات رئیسه رأی آوردند در انتخابات هیات رئیسه دائم مورد حمایت نمایندگان و اعضای این فراکسیون قرار بگیرند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تأکید لاریجانی بر حمایت از نامزدهای منتخب فراکسیون ولایت برای انتخابات هیات رئیسه/ نه تابع دولت هستم و نه در مقابل دولت» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات