تلاطم در جبهه معارضان سوریه

هیئت عالی مذاکره کننده معارضان قصد دارد رئیس هیئت مذاکره کننده را بر کنار کند، از این روی محمد علوش اعلام کرده است که نمی‌تواند به مأموریت خود به عنوان مذاکره کننده ارشد این هیئت ادامه دهد. خبرگزاری فارس: «محمد علوش» سرکرده گروه تروریستی «جیش الاسلام» (تحت الحمایه عربستان سعودی) و مذاکره کننده ارشد معارضان در مذاکرات ژنو از سِمَت خود استعفا کرد.

وی درباره علت استعفا ادعا کرد که مذاکرات ژنو موفق نبوده و همچنین به خاطر اعلام اعتراض به جامعه بین‌الملل دست به این اقدام زده است.

علوش در عین حال از همه گروه‌های مسلح و طیف های سیاسی موسوم به معارض خواست که با هم متحد باشند و این مسئله را تنها راه تحقق پیروزی عنوان کرد.

سرکرده جیش الاسلام همچنین مدعی شد که نمی توان دولتی را پذیرفت که «بشار اسد» در آن حضور داشته باشد. وی همچنین اعلام کرد که برخی از سران معارض را نمی‌توان قبول کرد.

برخی از منابع نزدیک به معارضان سوری نیز به وبگاه خبری «رأی الیوم» خبر دادند، هیئت عالی مذاکره کننده معارضان تصمیم گرفته است که «اسعد الزعبی» رئیس هیئت مذاکره کننده را بر کنار و شخصی دیگر را جایگزین وی کند، از این روی محمد علوش اعلام کرده است که نمی تواند به مأموریت خود به عنوان مذاکره کننده ارشد هیئت عالی مذاکره کنندگان ادامه دهد.

به گفته این منابع،به خاطر اینکه روسیه مدام نسبت به حضور نمایندگان جیش الاسلام و احرار الشام در میان هئیت مذاکره کننده معارضان اعتراض داشت، به تبع آن، اعتراضات متوجه علوش می شد.

این منابع تأکید کردند که اطلاع ندارند چه کسی جایگزین علوش خواهد شد و آیا این شخص نزدیک این دو گروه خواهد بود یا اینکه یک حرکت تاکتیکی است تا از نمایندگی این دو گروه در این هیئت ممانعت به عمل آید.

به گزارش این وبگاه، برخی از اعضای هیئت معارضان نیز حملات شدیدی به الزعبی داشته‌اند. منتقدان وی بر این باورند که اظهارات وی خطری برای روند سیاسی بحران سوریه به شمار می‌رود.

هیئت عالی مذاکره کنندگان معارض پنجشنبه گذشته نشستی در ریاض برگزار کردند تا وضعیت سیاسی و نظامی سوریه را ارزیابی کنند؛ البته مشروط بر اینکه بعدا تصمیمی برای شرکت در دور بعدی مذاکرات سوریه اتخاذ شود.

دور پایانی مذاکرات دولت و معارضان سوری که در آوریل گذشته در ژنو برگزار شد هیچ نتیجه‌ای در پی نداشت. معارضان در پایان مدعی شدند که نقض مکرر آتش بس توسط نیروهای دولتی سوریه مذاکرات را به بن بست کشانده است.

ادعاهای معارضان در حالی مطرح می شود که گروه‌های تروریستی وابسته به آنها ده‌ها بار با حمله به افراد غیرنظامی و ارتش سوریه این آتش بس را نقض کرده بودند.

آتش بس شکننده در سراسر سوریه، بدون مشارکت گروه‌های تروریستی داعش و جبهه النصره (شاخه گروه القاعده در سوریه) از 8 اسفند 1394 با میانجیگری روسیه و امریکا برقرار شد.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-پربیننده ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تلاطم در جبهه معارضان سوریه» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات