مسجد جامع ترزجان -آکا

ایرانگردی ، ایرانشناسیشهرهای استان یزد- دیدنی های استان یزد

آکاایران: این بنا در ترزجان- از توابع مهریز یزد – واقع گردیده و بنای اولیه آن بر طبق کتیبه چوبی آن احتمالا مربوط به قرن هشتم هجری است . با توجه به کوهستانی بودن منطقه، در این مسجد، از پوشش های مسطح تیز و چوبی استفاده شده و سقف شبستان ها بر روی ستون های چوبی قرار گرفته است . در این مسجد، قسمتی از کتیبه ای چوبی به ابعاد 73 × 22 سانتی متر باقی مانده که بر آن به خط نسخ، عبارت ذیل خوانده می شود : ” محمد بن ابی الغنایم روبین کذا الصراف غفرالله له و لوالدیه فی س_ افتادگی شهرالله تعالی رمضان المبارک سنة تسع و ستین و سبعمائة 769 ه-.ق” . دو کتیبه چوبی دیگر مربوط به بازسازی مسجد در دوره قاجاریه در این مسجد وجود دارد که عباراتی تقریبا مشابه دارند: ” بتاریخ یازدهم شهر ربیع الثانی سنه 1245 تجدید یافت مسجد جامع طرزجان چند کلمه محو شده بناهای خیر عالی حضرت سعادت منقبت خیر الحاج و المعمار حاجی محمد تقی خلف الصدق مرحوم حاجی محمد کاظم تاجر قزوینی به سعی آقا محمد رضا ابن مرحوم حاجی محمد طرزجانی کاتبه عبدالعاصی محمد “ناخوانا “. در این مسجد همچنین 12 سرستون چوبی با کنده کاری های زیبا وجود دارد. این مسجد در دوره اخیر بازسازی و نوسازی شده است.


به گزارش آکاایران: از هموطنان عزیز ساکن مهریز تقاضا می شود در صورت داشتن تصاویری از مسجد جامع تزرجان آنرا از طریق ایمیل (info@seeiran.ir) برای ما ارسال نمایند.


,[categoriy]

مسجد جامع ترزجان

مسجد جامع ترزجان -آکامسجد جامع ترزجان -آکا

آکاایران: مسجد جامع ترزجان

[ منبع این خبر سایت آکاایران-ایرانشناسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مسجد جامع ترزجان -آکا» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات