مسجد جامع بنافت -آکا

ایرانگردی ، ایرانشناسیشهرهای استان یزد- دیدنی های استان یزد

آکاایران: این بنا در بنافت، در 24 کیلومتری مهریز یزد واقع گردیده و بنای اولیه آن، از آثار قرن 7 ه-. ق است که در دوره های بعد و دوره اخیر تعمیر و تجدید شده است . پوشش بنا مسطح و تیرپوش است . آثار تاریخی و مهم این مسجد ، کتیبه ای چوبی مورخ 632ه-. ق است که بر سردر ورودی نصب کرده اند . متن کتیبه به خط نسخ، بعد ازآیات قرآنی، عبارات ذیل است : ” المسجد المبارک الموضع الشریف محمد بن احمد بن محمد بن احمد العلوی الحسینی و استاد نجار عمر بن محمد ابوبکر مسته کذا فی تاریخ شهور سته ثانی ثلثین و سهتمائة ” . در زیر کتیب فوق، کتیبه چوبی دیگری مورخ 903 ه-. ق نصب شده که محتوای آن، وقف نامه ای است . ستون های شبستان مسجد، سنگی و دارای سرستون های کنده کاری هستند . در دو لنگه مسجد نیز قدیمی است و بر آن عباراتی کنده کاری شده است .


به گزارش آکاایران: از هموطنان عزیز ساکن مهریز تقاضا می شود در صورت داشتن تصاویری از مسجد جامع بنافت آنرا از طریق ایمیل (info@seeiran.ir) برای ما ارسال نمایند.


,[categoriy]

مسجد جامع بنافت

مسجد جامع بنافت -آکامسجد جامع بنافت -آکا

آکاایران: مسجد جامع بنافت

[ منبع این خبر سایت آکاایران-ایرانشناسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مسجد جامع بنافت -آکا» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات