مرکز ملی فضای مجازی: نتفیلیکس در ایران توجیه اقتصادی ندارد -آکا

آموزش کامپیوتر و اینترنت ، دیجی آکادنیای اینترنت

آکاایران: سرویس فناوری آکا ایران به نقل از ایتنا؛ بخش وب و اینترنت:

به گزارش آکاایران: آکا ایران- فقدان قانون کپی رایت، سرعت پایین اینترنت، فروش ترافیک به صورت حجمی، قیمت بالای اینترنت و حق عضویت نت فلیکس و همچنین وجود سایت های دانلود ارزان و بدون محدودیت فیلم و سریال های روز دنیا، کار را برای نت فلیکس بسیار دشوار می کند.

,مرکز,فضای,مجازی,[categoriy]

مرکز ملی فضای مجازی: نتفیلیکس در ایران توجیه اقتصادی ندارد

مرکز ملی فضای مجازی: نتفیلیکس در ایران توجیه اقتصادی ندارد -آکامرکز,فضای,مجازی,نتفیلیکس,ایران,توجیه

آکاایران: مرکز ملی فضای مجازی: نتفیلیکس در ایران توجیه اقتصادی ندارد

سرپرست ارزیابی پیشرفت راهبردهای مرکز ملی فضای مجازی کشور، فرصت ها و تهدیدهای مربوط به ادعای شرکت نت فلیکس (Netflix) مبنی بر گسترش دامنه ارائه سرویس خود به ۱۹۰ کشور ازجمله ایران را بررسی کرد.

به گزارش آکا ایران به نقل از مهر، امیر رضا مومن، نت فلیکس را ارائه دهنده سرویس برای تماشای ویدئو بر پایه تقاضا دانست و گفت: شرکت مذکور این سرویس را بر اساس مدل کسب و کار و درقبال حق عضویت ارائه کرده است .

وی ادعای شرکت نت فلیکس (Netflix) در ژانویه ۲۰۱۶ مبنی بر گسترش دامنه ارائه سرویس خود به ۱۹۰ کشور، از جمله ایران را مورد توجه قرارداد و افزود: بهره برداری از این سرویس مشکلات، فرصت ها و تهدیداتی را برای کشورهای جهان از جمله ایران در پی خواهد داشت .

سرپرست دفتر ارزیابی پیشرفت راهبردها و برنامه های مرکز ملی فضای مجازی کشور گفت: این شرکت در سال ۲۰۱۲، برای عرضه و تحویل محتوای مورد نظر خود، شبکه تحویل محتوای ویژه ای را ایجاد کرد و سرورهای آن را به صورت رایگان در اختیار مراکز ارائه دهنده خدمات اینترنتی با بیش از ۱۰۰ هزار کاربر قرار داد.

وی افزود: گفت: مهمترین ویژگی های این سرویس، هزینه اشتراک پایین یعنی ماهانه ۸ دلار برای دسترسی نامحدود به آرشیو، سازگاری با انواع پلت فرم ها از جمله تلویزیون های هوشمند و کنسول های بازی، ارائه محتوای تولیدی خود و سایر شرکت های تولید فیلم و سریال با هزاران عنوان، است.

مومن از مخالفت برخی از کشورها با گسترش سرویس نت فلیکس خبر داد و اظهار داشت: کشورهایی همچون اندونزی که دغدغه های بومی و مذهبی در آن ها وجود دارد، با فیلتر کردن این سرویس مخالفت خود را با محتوای غیراخلاقی آن نشان داده اند و آن را تهدیدی برای جامعه و ارزش های خود بر شمرده اند.

وی اظهار داشت: برخی دیگر از کشورها مانند کشور کنیا، به دلیل آنکه نت فلیکس و سرویس های مشابه آن حاضر به تبعیت از قوانین و مقررات نهاد حاکمیتی و کسب مجوز از آن ها نیستند، از استفاده از این سرویس سر باز زده اند.

مومن افزود: بنابر اظهار مسئولان آرشیو نت فلیکس انگلستان، از مجموع ۳۴۲۳ فیلم و سریال موجود در آرشیو، فقط ۴۹۰ عنوان آن دارای محتوای خانوادگی و مناسب برای کودکان است که کمتر از ۱۵ درصد آن را شامل می شود.

نت فیلیکس در ایران توجیه اقتصادی ندارد
وی ، عدم رعایت قوانین و مقررات برخی از کشورها توسط نت فلیکس در زمینه پخش ویدئو بصورت برخط و نیز پرداخت مالیات را مورد اشاره قرار داد و اضافه کرد: کشورهایی که با قوانین خاصی برای پخش ویدئو بصورت برخط روبرو هستند، مانند کشور فرانسه که تا ۳ سال پس از پخش سینمایی فیلم ها، اجازه پخش ویدئو بصورت برخط را ندارند، این اقدام شرکت مشکلاتی را برای آنان بوجود آورده است.

مومن افزود: از طرفی ارائه دهندگان سرویس فیلم و سریال در اغلب کشورها نیز همواره به عدم پرداخت مالیات توسط نت فلیکس به دولت ها اعتراض داشته و معتقدند که این اقدام شرکت باعث ضرر و زیان آنان می شود.

این صاحبنظر فناوری ارتباطات و اطلاعات، استفاده از پهنای باند بسیار بالا برای مشاهده ویدئوها را یکی از چالش های استفاده از این سرویس دانست و گفت: این سرویس ترافیک سنگینی بر شبکه اینترنت تحمیل می کند به نحوی که در ایالات متحده بیشترین میزان ترافیک دانلودی (حدود ۳۷درصد کل) از میان تمامی سرویس های اینترنت را به خود اختصاص داده است .

وی افزود: این موضوع به دلیل ایجاد مشکلات فنی برای مراکز ارائه دهنده خدمات اینترنتی و نیاز به سرمایه گذاری آن ها، نت فلیکس را به پرداخت عوارض به این مراکز واداشته است که این روند با وجود نقض اصل بی طرفی اینترنت و مواجهه با اعتراض کمسیون ارتباطات ایالات متحده (FCC)، همچنان ادامه دارد.

این مقام مسئول مشکلات استفاده از سرویس نت فلیکس در ایران را صرف نظر از مسایل محتوایی دو چندان دانست و گفت: فقدان قانون کپی رایت بین المللی، سرعت پایین اینترنت و مشکلات شبکه توزیع و دسترسی، فروش ترافیک به صورت حجمی، قیمت بالای اینترنت و حق عضویت نت فلیکس (با توجه به ارزش دلار) و همچنین وجود سایت های دانلود ارزان و بدون محدودیت فیلم و سریال های روز دنیا، کار را برای نت فلیکس بسیار دشوار می کند و ارائه این سرویس به کاربران ایرانی برای آنان توجیه اقتصادی نخواهد داشت.

تهدید نت فیلیکس برای ارائه دهندگان بومی

وی صرف نظر از دست آوردهای درآمدزایی برای مراکز ارائه دهنده خدمات اینترنتی بزرگ از طریق اخذ عوارض از نت فلیکس، اظهار داشت: این سرویس تهدید بزرگی برای فرهنگ ایرانی- اسلامی کشورمان به دلیل محتوای غیراخلاقی، متضرر شدن ارائه دهندگان نوپای سرویس جریان سازی بومی از جمله فیلیمو و تولیدکنندگان محتوای بومی بدلیل عدم توان رقابت، محسوب می شود.

سرپرست دفتر ارزیابی پیشرفت راهبردها و برنامه های مرکز ملی فضای مجازی اضافه کرد: افزایش ترافیک در بستر شبکه و درگاه های اینترنت و زیان های اقتصادی کشورکه به دلیل خروج قابل توجهی ارز از کشور بابت حق عضویت ماهانه و افزایش چشمگیر هزینه ترافیک بین الملل، تحمیل می شود نیز از اثرات زیان بار استفاده از این سرویس در کشور بشمار می آید.

مومن با اشاره به مشکلات، فرصت ها و تهدیداتی که سرویس نت فلیکس برکشورمان دارد، تاکیدکرد: تدوین موازین و مقررات برای جلوگیری از پیامدهای اجتماعی-اقتصادی این سرویس و همزمان تشویق، حمایت و ترویج سرویس های مشابه بومی، به عنوان یک فرصت کسب و کار جدید با پتانسیل بالا، می تواند ضمن مورد توجه قرار دادن ورود این سرویس و سرویس های مشابه به کشور ، نیاز روز کاربران را به نحو مناسب تامین کند.[ منبع این خبر سایت آکاایران-تکنولوژی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مرکز ملی فضای مجازی: نتفیلیکس در ایران توجیه اقتصادی ندارد -آکا» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات