نبض اطلاع رسانی در دستان شبکه های اجتماعی -آکا

آموزش کامپیوتر و اینترنت ، دیجی آکادنیای اینترنت

آکاایران: سرویس فناوری آکا ایران به نقل از ایتنا؛ بخش شبکه اجتماعی:

به گزارش آکاایران: آکا ایران- امروزه شبکه های اجتماعی مهمترین وسیله های ارتباطی هستند و کم کم جای رادیو و تلویزیون را می گیرند.

,اطلاع,رسانی,دستان,[categoriy]

نبض اطلاع رسانی در دستان شبکه های اجتماعی

نبض اطلاع رسانی در دستان شبکه های اجتماعی -آکااطلاع,رسانی,دستان,شبکه,اجتماعی

آکاایران: نبض اطلاع رسانی در دستان شبکه های اجتماعی

با همه گیر شدن کاربرد اینترنت در کشور، دیگر رادیو، تلویزیون و... آرام آرام بخشی از سهم خود در تأثیرگذاری برجامعه و برقراری ارتباطات اجتماعی میان شهروندان را به فناوری های نوین ارتباطات واگذار کردند و امروزه شبکه های اجتماعی مهم ترین وسیله ارتباطی لقب گرفته اند.

فعالیت شبکه ای کاربران ایرانی و رونق ارتباطات فردی و اجتماعی مبتنی بر اینترنت فراز و فرودهای زیادی به خود دید و ایرانیان کوچ های متعددی در عرصه فضای مجازی و دنیای اینترنت تجربه کرده اند.

کوچ از چت روم ها به صفحات وبلاگ نخستین موج مهاجرت های مجازی بود. در نیمه اول دهه هشتاد که هنوز حضور در چت روم ها و گفت و گوهای آنلاین برای کاربران ایرانی کاملاً هضم نشده بود وبلاگ نویسی هم در کشور باب شد.

با ظهور دو سرویس وبلاگ فارسی یعنی بلاگفا و پرشین بلاگ، فرصتی برای عمومی شدن و شخصی شدن فضای اینترنت و برقراری شکل جدیدی از ارتباطات مبتنی بر اندیشه در میان کاربران ایرانی فراهم شد.

سال های اولیه هشتاد به مدد سرویس های وبلاگ و شبکه های اجتماعی نه تنها سهم محتوای فارسی بلکه میزان عضویت شهروندان فارسی زبان درفضای اینترنت به شکل تصاعدی افزایش یافت.

با ایجاد پرشین بلاگ در سال ۸۱ به عنوان نخستین سرویس وبلاگ فارسی، زبان فارسی به رده چهارم زبان های وبلاگی با ثبت ۶۰ هزار وبلاگ رسید که با ورود بلاگفا و دیگر سرویس های وبلاگی به این عرصه، سال های ۸۲ و ۸۳ به سال رشد تصاعدی وبلاگستان فارسی بدل شد.

بر اساس آمار های موجود در سال ۸۳ تعداد وبلاگ ها نسبت به دوره مشابه سال۸۲ دو برابر و نسبت به سال ۸۱ پنج برابر شده بود. بنابراین همان گونه که استفاده از اینترنت و میزان حضور ایرانیان در فضای مجازی در این سال ها بسرعت رو به افزایش نهاد به همین میزان هم شکل حضور کاربران در این فضا روز به روز متنوع تر شده و بارها تغییر شکل داده است.

در این سال ها بلاگرها بسرعت قابلیت های متعدد سرویس های وبلاگ و کدنویسی برای ایجاد قالب و قابلیت های وبلاگ را فراگرفتند و نوع جدیدی از ارتباطات شبکه ای از طریق نگارش پست های جدید، ایجاد شبکه پیوندها و کامنت نویسی زیر پست های وبلاگ شکل گرفت به طوری که هزاران کاربر از این طریق همفکران و مخاطبان خود را پیدا کردند.

اما دوران اوج وبلاگ نویسی دیری نپایید به طوری که ازابتدای نیمه دوم دهه هشتاد و همراه با ظهور شبکه های اجتماعی امروزی، ذائقه مخاطبان هم بتدریج تغییرکرد. این بارعلاقه به کتاب خوانی و مقاله خوانی و مطالب مفصل پست های بلاگرها، جای خود را به گزیده نویسی های جدید باب شده در شبکه های اجتماعی داد.

در این دوره شبکه های اجتماعی به عنوان فست فودهای دنیای مجازی برخلاف پست های مفصل بلاگرها یکی پس از دیگری باز شدند و ذائقه شهروندان ایرانی فضای مجازی را تغییر دادند بنابراین آرام آرام وبلاگ نویسی رو به افول نهاد و بلاگرها و مخاطبانشان عضو شبکه های جدید شدند.

هر چند ورود به دنیای مجازی جدید در ابتدا فرصتی برای بیشتر دیده شدن مطالب وبلاگ ها بود اما با جذب شدن افراد در فضای جدید، فاصله زمانی پست های وبلاگ ها طولانی و عضویت در شبکه های اجتماعی نو رسیده سرعت گرفت. فعالیت کاربران مهاجر نیز در دنیای جدید با شکل وشمایلی متفاوت رونق گرفت و با وجود برخی تلاش ها و مقاومت ها کرکره وبلاگ ها پایین کشیده شد.

کوچ های شبکه ای؛ از اورکات تا فیس بوک

شبکه اجتماعی اورکات (متعلق به گوگل) را می توان نخستین تجربه عمومی ایرانی ها از شبکه های اجتماعی به معنای واقعی و امروزی دانست. در سال های ۸۲ و ۸۳ که هنوز خبری از فیس بوک و گوگل پلاس و توئیتر نبود، اورکات بسرعت در کانون توجه جوانان دانشگاهی، بلاگرها و دیگر فعالان عرصه فناوری های اطلاعات و ارتباطات ایران قرار گرفت و فراگیر شد.

در آگوست ۲۰۰۴ (تابستان ۱۳۸۳) اورکات اعلام کرد که به ترتیب برزیلی ها با۶۹ درصد، آمریکایی ها با ۱۸ درصد و ایرانی ها با ۶ درصد بیشترین کاربران این شبکه را تشکیل می دهند. اما روزهای اوج این شبکه اجتماعی هم برای فارسی زبانان دیری نپایید و در حالی که عضویت ایرانیان به صورت تصاعدی بالا می رفت، وب گاه اورکات از داخل ایران فیلتر و کم کم به فراموشی سپرده شد.

مرگ اورکات اما نه تنها برای ایرانیان پایان کار نبود که به موازات آن انواع دیگری از شبکه های اجتماعی خارجی و داخلی پذیرای کاربران ایرانی شدند. شبکه های یاهو ۳۶۰درجه، گوگل ریدر، کلوب ایرانی و... از جمله شبکه های اجتماعی مورد توجه کاربران داخل کشور در اواسط دهه هشتاد و سال های بعد بودند.

اما از سال ۱۳۸۷ همزمان با ظهور و فراگیر شدن فیس بوک موج جدیدی از مهاجرت درون شبکه ای کاربران ایرانی رقم خورد و میلیون ها ایرانی طی سال های ۸۷ تا آغاز دهه ۹۰ فتیله فعالیت خود در سایر شبکه های اجتماعی و فضاهای مجازی را پایین کشیدند و به فیس بوک کوچ کردند.

فیس بوک در ایران هم مانند سایر کشورها به لحاظ تعداد و حجم فعالیت کاربران، حاکم بلامنازع فعالیت شبکه های اجتماعی بود. در این سال ها همزمان راه های دور زدن محدودیت ها و عبور از فیلترینگ در کشور نیز متنوع شد و فیلترینگ هم نتوانست فیس بوک را مانند اورکات از چشم ایرانیان بیندازد.

تلفن هوشمند و آغازی بر کوچ
همزمان با آغاز دهه ۹۰ یکی از مهم ترین نقاط عطف فعالیت شبکه ای کاربران اینترنت در ایران و جهان و یکی از تاریخی ترین کوچ های کاربران فضای مجازی رقم خورد. باعث و بانی این نقطه عطف جدید و کوچ متفاوت و تاریخی، ظهور یک ظرفیت جدید ارتباطی از طریق تلفن های همراه هوشمند بود.

این ظرفیت جدید از اواخر سال ۹۱ مورد توجه عمومی دارندگان تلفن همراه قرار گرفت. هر چند در این دوران چند شبکه اجتماعی اولیه ظهور کردند اما وایبر از معدود شبکه های اجتماعی موبایلی بود که با استقبال گسترده کاربران ایرانی مواجه شد.

پیش از وایبر شبکه های دیگری مانند وی چت نیز کاربران را مجذوب خود کرده بود اما به دلایل مختلف استفاده از سایر شبکه ها عمومیت پیدا نکرد.در همین روزها و تقریباً از نیمه دوم سال ۹۳ اپراتورهای تلفن همراه اقدام به ارائه سرویس های اینترنت پرسرعت کردند.

ارائه اینترنت پرسرعت روی موبایل از یک سو و محبوبیت بالای اپلیکیشن های موبایل از سوی دیگر باعث شد تعداد کاربران تلفن های هوشمند که در آغاز سال ۹۳ تنها دو میلیون نفر بود با رشد ۱۰ برابری در بهار سال ۹۴ به ۲۰ میلیون نفر برسد و با همین رشد بنابه تخمین کارشناسان سازمان فناوری اطلاعات تعداد کاربران تلفن هوشمند تا پایان سال به دو برابر رسید.

در این دوران با توسعه تلفن های هوشمند، اتصال تلفن ها به اینترنت بی سیم و افزایش سرعت اینترنت تلفن همراه، روز به روز تلفن های همراه و تبلت ها پرطرفدارتر و لپ تاپ ها و کامپیوترهای خانگی منزوی تر شدند.
بر اساس آخرین نظرسنجی صورت گرفته در دی ماه امسال ۵۳ درصد از کل مردم ایران حداقل عضو یکی از شبکه های اجتماعی هستند.هر چند از زمان فراگیر شدن تلفن های هوشمند و رایج شدن شبکه های اجتماعی مبتنی بر تلفن همراه چند مرحله کوچ شبکه ای نیزدر بین کاربران ایرانی اتفاق افتاده است اما هم اکنون فعالترین و پرمخاطب ترین شبکه فعال در ایران شبکه تلگرام است.[ منبع این خبر سایت آکاایران-تکنولوژی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نبض اطلاع رسانی در دستان شبکه های اجتماعی -آکا» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات