شبکه های اجتماعی در ترکیه؛ فراگیر یا محدود؟ -آکا

آموزش کامپیوتر و اینترنت ، دیجی آکادنیای اینترنت

آکاایران: سرویس فناوری آکا ایران به نقل از ایتنا؛ بخش شبکه اجتماعی:

به گزارش آکاایران: آکا ایران- توییتر، نقش یکی از ارکان اصلی تداوم تظاهرات ها و ایجاد تجمعات در در ترکیه را ایفا می کند!

,شبکه,اجتماعی,ترکیه,[categoriy]

شبکه های اجتماعی در ترکیه؛ فراگیر یا محدود؟

شبکه های اجتماعی در ترکیه؛ فراگیر یا محدود؟ -آکاشبکه,اجتماعی,ترکیه,فراگیر,محدود

آکاایران: شبکه های اجتماعی در ترکیه؛ فراگیر یا محدود؟

حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه (AKP) به شدت بر کنترل خود روی رسانه ها افزوده است اما در همین زمان شما ممکن است تصور کنید بر اهمیت و گسترش شبکه های اجتماعی در این کشور افزوده شده باشد. اما «عذرا دوگراماسی» مشاور حوزه دیجتال معتقد است اهمیت شبکه های اجتماعی در ترکیه بسیار کمتر از آن است که همگان گمان می کنند.

او برای توصیف گرایش شهروندان ترک با شبکه اجتماعی فیس بوک از عنوان «وضعیت رابطه» استفاده می کند. دوگراماسی معتقد است شبکه های اجتماعی از یک سو در میان گروه هایی از مردم محبوبیت زیادی دارند و بخشی از مردم این کشور در این شبکه ها حضور فعال دارند، چرا که می توانند هر چه را تمایل دارند در آنها به اشتراک بگذارند و از اطلاعات و اخبار روز دنیا مطلع شوند.

عذرا دوگراماسی خاطرنشان می کند درحالی که ۳۵ میلیون نفر از جمعیت ۷۷ میلیونی ترکیه به اینترنت دسترسی دارند و تعداد مشترکان شبکه اجتماعی فیس بوک به ۳۰ میلیون نفر می رسد، اما تنها ۶ میلیون ترک (یا ۸ درصد از مردم ترکیه) مشترک شبکه اجتماعی توییتر هستند که همین تعداد مشترک نیز مربوط به نقاط شهری ترکیه است. او معتقد است توییت ها منعکس کننده اتفاقات در نقاط مختلف ترکیه نیستند؛ اتفاقا اینها نقاطی هستند که حمایت از حزب عدالت و توسعه در آنها شدت بیشتری دارد.

دوگراماسی به تشریح جزییاتی از حادثه تظاهرات مردم وجوانان استانبول در پارگ گزی در اواخر ماه مه می پردازد و معتقد است شبکه های اجتماعی و به ویژه توییتر اصلی ترین نقش را در ایجاد و تداوم این تظاهرات اعتراضی ایفا کرده اند. این تظاهرات در پی تصمیم دولت اردوغان برای تخریب این پارک در نزدیکی میدان تقسیم به وجود آمد.

رویدادی که قرار بود تنها یک اعتراض آرام به قطع درختان پاک گزی و ساختن یک فروشگاه بزرگ به جای آن باشد و قاعدتا یک اعتراض سبز به مسئولان شهر استانبول به شمار می رفت، به یکباره به یکی از اصلی ترین و مرکزی ترین اعتراضات تاریخی در ترکیه علیه نخست وزیر وقت و رییس جمهور بعدی- رجب طیب اردوغان- تبدیل شد. در حقیقت این تظاهرات پس از آن رنگ خشونت گرفت که پلیس در روز ۳۱ مه اعتراض مسالمت آمیز معترضان را با شدت عمل پاسخ داد.

پلیس درباره ی نحوه برخورد با معترضان به شدت مورد انتقاد قرار گرفت؛ حتی بولنت آرینچ معاون نخست وزیر هم از این رفتار انتقاد کرد. اما خود اردوغان از این همه خشونت استقبال کرد و حتی گفت برخورد پلیس و نیروهای امنیتی با تظاهرکنندگان بسیار قهرمانانه بوده است. در حقیقت تظاهرات پارک گزی در تاریخ جمهوری در ترکیه بی سابقه بود و همچنین اولین انتقاد صریح و عمومی به سیاست های اردوغان نیز محسوب می شد. این اعتراض مدنی درواقع باعث ایجاد یک شکاف عمیق میان ملت ترکیه هم شد.

دوگراماسی این موضوع را یادآوری می کند که عده ای در ایام تظاهرات پارک گزی، از این اعتراضات با عنوان بهار ترکی یاد می کردند. این تظاهرات تقریبا پس از بهارهای عربی اتفاق افتاد.

این کارشناس حوزه دیجیتال و شبکه های اجتماعی معتقد است تفاوت اساسی میان بهارهای عربی و اعتراضات استانبول وجود داشت. اول اینکه این اعتراض محدود به شهر استانبول بود و دوم اینکه منشاء این تظاهرات، محیط زیستی بود و در ادامه به اعتراض به عملکرد اردوغان تبدیل شد؛ حال آنکه انقلاب های عربی در مصر، اردن و تونس درحقیقت علیه حکومت دیکتاتورهایی بود که چندین سال در این کشورها حکومت کرده بودند.

دوگراماسی معتقد است تظاهرات استانبول درحقیقت باعث محبوبیت و مقبولیت زیاد شبکه های اجتماعی شد چرا که رسانه های اصلی ترکیه در آن زمان، از پوشش دادن این اعتراض مدنی طفره می رفتند.

به عنوان مثال وقتی که شبکه خبری CNN پوشش خبری مناسبی از این اعتراضات به مخاطبان جهانی ارائه می داد، سی.ان.ان ترک درحال پخش مستندهایی در مورد پنگوئن ها بود.

این کارشناس همچنین یادآوری می کند رسانه های بین المللی همواره از «اعتراضات گسترده علیه حکومت مرکزی ترکیه» خبر می دادند حال آنکه این تظاهرات درحقیقت خیلی هم به کل کشور تسری پیدا نکرده بود. در واقع بیشترین توییت های ضدحکومتی در جریان این اعتراضات، از سه شهر آنکارا، استانبول و ازمیر ایجاد می شد.

اگرچه شبکه اجتماعی توییتر در جریان اعتراضات استانبول نقش مهمی در برانگیختن معترضان داشت اما تجزیه و تحلیل این شبکه، به تنهایی نمی تواند منعکس کننده شرایط عمومی کل کشور در آن زمان باشد.

دوگراماسی می گوید حزب عدالت و توسعه بیش از ۴۹ درصد آرای مردم ترکیه را در انتخابات اول نوامبر سال ۲۰۱۵ از آنِ خود کرد؛ درواقع ما می توانیم بگوییم که نیمی از جمعیت ترکیه در این انتخابات و پس از اعتراضات گسترده مردمی در استانبول از اردوغان حمایت کرد.[ منبع این خبر سایت آکاایران-تکنولوژی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شبکه های اجتماعی در ترکیه؛ فراگیر یا محدود؟ -آکا» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات