انتقاد ناظر حقوق بشری ازشرایط مراکز تازه نگهداری پناهجویان در یونان

به گزارش خبرگزاری فرانسه از استراسبورگ، «تینکه استریک» گزارشگر امور مهاجرتی انجمن پارلمانی شورای اروپا مستقر در استراسبورگ، پس از دیدار از 3 مرکز تازه پذیرش و ثبت نام پناهجویان در شهر تسالونیکی در شمال یونان، گفت:فرصت برای ایجاد تاسیسات مناسب مطابق با معیارهای بین المللی، از دست رفته است.
خانم استریک که نماینده مجلس هلند است،افزود:حریم خصوصی، ایمنی در برابر آتش سوزی، روشنایی و تهویه در اماکنی که من دیدار کردم، فراهم نشده است و پناهجویان از اوضاع یا آینده خود اطلاعی ندارند.
وی در عین حال گفت که اقدامات مقام های یونان در چنین دوره کوتاه زمانی برای ایجاد تاسیسات و امکانات تازه برای ساکنان آیدومنی، تحت تاثیر قرار گرفته است.
قرار است استریک که روز یکشنبه از این اردوگاه ها در مراکز سابق صنعتی یونان ساخته شده است، بازدید کرد، روزهای دوشنبه و سه شنبه به همراه هیاتی از این انجمن پارلمانی که از چند ارودگاه پناهحویان در آتن و جزیره لسبوس بازدید کند.
بالغ بر 12 هزار پناهجو در پی بسته شدن مسیر عبور آوارگان از بالکان به سوی شمال اروپا در آغاز ماه مارس، در اردوگاه آیدومنی در مرز یونان با مقدونیه در بن بست قرار گرفتند.
استریک افزود:بسیاری از کسانی که به اردوگاه تسالونیکی انتقال یافته اند، امیدوارند که به اعضا خانواده خود در دیگر کشورهای اروپایی بپیوندند.
خانم استریک گفت: رفاه و آرامش روحی این پناهجویان به تکمیل سریع روند پیش ثبت نام و توانایی آنها برای استفاده از حقشان برای درخواست پناهندگی بستگی دارد.
‌روزنامه گاردین نیز روز یکشنبه نوشت: گزارش ها از اردوگاه های جدید نگهداری پناهجویان تخلیه شده از اردوگاه «ایدومنی» یونان، از نامناسب بودن وضعیت زندگی و کمبود امکانات اولیه از جمله سامانه آب رسانی و برق حکایت دارد.
گاردین افزود: اوضاع در داخل مجموعه ای از اردوگاه های جدید پناهجویان در یونان بسیار نامناسب توصیف می شود و برخی از آنها امکانات اولیه ندارند، به گونه ای که حتی برای نگهداری حیوانات نیز مناسب نیستند.
پلیس یونان اعلام کرد که حدود سه هزار پناهجو را هفته گذشته و به دنبال تخلیه گسترده اردوگاه ایدومنی به اماکن جدید منتقل کرده است.
بسته شدن اردوگاه ایدومنی همچنین به این معناست که اطلاعات چهار هزار نفر از زنان، مردان و کودکان به دنبال تخریب بزرگ ترین اردوگاه پناهجویان در اروپا، ثبت نشده است.
به گفته یکی از افرادی که از اردوگاه جدید اسکان ایدومنی دیدار کرده است،وضعیت نامساعد در این اردوگاه زمانی وخیم تر شد که ارتش یونان که نظارت برعملیات تخلیه ایدومنی را برعهده داشت، به نیروهای داوطلب دستور داد قبل از تامین غذا و آب پناهجویان، مواد غذایی را در اختیار نیروهای ارتش قرار دهند.
وی افزود: در این اردوگاه های فقط 6 سرویس بهداشتی برای حدود هزار نفر از پناهجویان وجود دارد و شبکه بی سیم وای فای قطع است از این رو امکان ثبت تقاضای پناهندگی وجود ندارد. بعلاوه به پناهجویان درباره محل اسکان جدیدشان در یونان اطلاع رسانی نشده است.
سازمان ملل متحد نیز روز جمعه از یونان خواست اوضاع «زیر استاندارد»را در آنچه که زیرزمین های بدون تهویه کافی و تاسیساتی بدون غذای کافی، آب و سرویس بهداشتی توصیف کرد، به سرعت بهبود بخشد.
کمیته بین المللی نجات نیز از چنین وضعیتی ابراز نگرانی کرده و خواستار رسیدگی فوری برای بهبود آن شده است.
از ابتدای سال جدید میلادی و به دنبال بسته شدن مسیر حرکت پناهجویان از منطقه بالکان، حدود 54 هزار نفر از آنها در اردوگاه های پر ازدحام در یونان، سرگردان شده اند.
گفته می شود از چند ماه پیش و به دنبال توافق اتحادیه اروپا و ترکیه درباره بحران پناهجویان، شمار مهاجران تازه وارد به اروپا کاهش چشمگیری داشته است.
اروپام**1486**1856

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «انتقاد ناظر حقوق بشری ازشرایط مراکز تازه نگهداری پناهجویان در یونان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات