ظریف با معاون اول نخست وزیر و وزیر فرهنگ لهستان دیدار کرد

دیدار نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور عراق با ظریف وزیر امور خارجه در ادامه برنامه دیدار خود از لهستان با معاون اول نخست وزیر و وزیر فرهنگ لهستان دیدار و در خصوص همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های مختلف فرهنگی و اقتصادی گفتگو و رایزنی کرد.

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، ظریف وزیر امور خارجه در ادامه برنامه دیدار خود از لهستان با معاون اول نخست وزیر و وزیر فرهنگ لهستان دیدار و در خصوص همکاری های دو کشور در حوزه های مختلف فرهنگی و اقتصادی گفتگو و رایزنی کرد.

ظریف در این ملاقات با اشاره به روابط تاریخی فرهنگی ایران و لهستان و تقدیم نمونه ای از تمبرهای منتشر شده در ایران از کودکان لهستانی حاضر در یتیم خانه لهستانی ها در اصفهان گفت ایرانیان خاطرات خوبی از لهستانی هائی دارند که در جنگ جهانی به ایران آواره شدند و هنر و ورزش معاصر ایران از این حضور تاثیر مثبت پذیرفته و این یک زمینه مثبت فرهنگی از لهستان در ایران است.

وزیر امور خارجه همچنین بر آمادگی ایران برای گسترش همکاری های فرهنگی و جهانگردی و اقتصادی دو کشور تاکید و خواهان همکاری دولت لهستان در زمینه ارائه تسهیلات کنسولی بهتر به جهانگردان و بازرگانان ایرانی و برقراری روابط کارگزاری بانکی میان دو کشور شد.

وزیر فرهنگ لهستان نیز با تاکید بر سیاست دولت لهستان در زمینه گسترش همکاری ها در تمامی حوزه های فرهنگی و سیاسی و اقتصادی، از ملت ایران بخاطر کمک به ملت لهستان در سخت ترین شرائط تشکر و با اشاره به برخی زمینه های همکاری فرهنگی دو کشور در حوزه تهیه فیلم مشترک و آموزش زبان فارسی و لهستانی در دانشگاههای دو کشور گفت روابط فرهنگی می تواند زمینه ساز گسترش روابط اقتصادی دو کشور نیز باشد.

معاون وزیر خزانه داری لهستان نیز که در این ملاقات حضور داشت با اشاره به اهمیت برقراری روابط کارگزاری بانکی میان دو کشور، آمادگی دولت لهستان برای گسترش همکاری های اقتصادی با ایران و تسهیل و تسریع در برقراری روابط بانکی را اعلام کرد.

دیدار وزیر امور خارجه با رئیس دفتر امنیت ملی لهستان

ظریف وزیر امور خارجه در ادامه دیدارهای خود در ورشو، با رئیس دفتر امنیت ملی لهستان دیدار و گفتگو کرد. رئیس دفتر امنیت ملی لهستان استقبال گرم ایران از آوارگان لهستانی در جنگ جهانی دوم را سرمایه روابط دو کشور دانست که هیچگاه فراموش نخواهد شد.

وی با ابراز خوشحالی از توافق هسته ای ایران، آن را دستاورد بزرگ ایران و جامعه بین المللی معرفی و بر تمایل کشورش برای گسترش روابط سیاسی  امنیتی فرهنگی و اقتصادی با ایران تاکید کرد.

رئیس دفتر امنیت ملی لهستان همچنین ابراز امیدواری کرد سفر ظریف موجب گشایش حوزه های جدید در همکاری های دو کشور شود،

ظریف نیز در این ملاقات روابط دیپلماتیک ایران و لهستان را پانصد و چهل ساله و روابط دو ملت را بسیار قدیمی تر از آن دانست. وزیر خارجه با اشاره به تجربیات مشابه تاریخی دو ملت در ایستادگی در برابر متجاوزان در جنگ جهانی و جنگ تحمیلی هشت ساله گفت ما با توجه به تجربه تلخ جنگ تحمیلی و حمایت جهان از متجاوز، برنامه دفاعی خود را متکی به امکانات داخلی بنا نهاده ایم.

وزیر خارجه با تاکید بر اینکه جنگ ها هیچ پیروزی ندارد گفت معتقدیم بحران های جاری در غرب آسیا راه حل نظامی ندارد و مبارزه با تروریسم نیز نیازمند راه حل همه جانبه است که برخورد نظامی تنها جزء کوچکی از آن است.

ظریف ترویج رواداری و اسلام حقیقی و جلوگیری از اعمال خشونت توسط مسلمانان و علیه مسلمانان را مهم دانسته و گفت در این موضوع ارتباطی نزدیک میان فرهنگ و امنیت وجود دارد. وزیر خارجه ابراز امیدواری کرد روابط دو کشور در همه زمینه ها گسترش یابد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ظریف با معاون اول نخست وزیر و وزیر فرهنگ لهستان دیدار کرد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات