آیا دولت و نیروهای خارجی برای نابودی داعش در افغانستان کمر بسته‌اند؟

داعش در افغانستان برخی از کارشناسان امور سیاسی افغانستان براین باورند که گروه تروریستی داعش با تلاش دولت افغانستان و نیروهای خارجی در سایه سکوت استراتژیک رسانه‌ها برای جذب و پرورش نیرو تلاش می‌کند.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، چندی است فعالیت‌ها، درگیریها و تلفات گروه تروریستی داعش در رسانه‌های افغانستان تنها از مسیر حکومت وحدت ملی و نیروهای خارجی و بدون مستند انتشار می‌یابد.

برخی کارشناسان و تعدادی از نمایندگان پارلمان گفته بودند که گروه تروریستی داعش در افغانستان آسیبی ندیده است بلکه تلاش می‌شود تا این گروه به گروه‌های فرعی تقسیم شود و با هویتهای مختلف تحت فرماندهی واحد در راستای یک هدف وارد میدانهای جنگ شوند.

سایت «بینوا» در این زمینه نوشت که گاهی اوقات که مناطق تحت تسلط گروه تروریستی داعش در ولایتهای شرقی افغانستان هدف حملات هوایی قرار می‌گیرند؛ تلفات این گروه را نه مردم محلی منطقه دیده‌اند و نه در رسانه‌ها از آنها تصویری منتشر می‌شود.

برخی از کارشناسان امور سیاسی افغانستان براین باورند که داعش از طریق ایجاد رعب و وحشت جایگاهی را در افغانستان نتوانسته به دست آورد و اهداف حامیان خود بویژه دولت را پیاده کند.

آنها می‌گویند که در یک سکوت استراتژیک و بدون ارائه مستند یا شواهدی در رسانه‌ها یا حتی انتشار گزارش تحقیقی، اکنون گروه تروریستی داعش به جلب و جذب نیرو مشغول است تا خود را تقویت کند.

این در حالی است که بارها مقامات دولت افغانستان و از جمله «حنیف اتمر» مشاور امنیت ملی این کشور به حمایت از داعش متهم شده‌اند.
این کارشناسان معتقدند که دولت کابل با تحت فشار قراردادن رسانه‌ها و عدم ارائه اطلاعات درست، فضای سکوتی را در افغانستان بوجود آورده است و آمارهای کشته شدن اعضای داعش نیز بطور مستند ارائه نمی‌شود.

تعداد جنگجویان داعش در رشته کوه‌های ولایت کنر رو به افزایش است و تحت عنوانهای خلافت خوراسان، حرکت اسلامی ازبکستان و مجاهدین ترکستان شرقی برای از سرگیری فعالیتهایشان آمادگی می‌گیرند.

گفته می‌شود سال گذشته قبل از سقوط ولایت «قندوز» به دست طالبان طرحی در حال اجرا بود که بر اساس آن، این ولایت به مرکز مستقل گروه تروریستی داعش شاخه «خوراسان» تبدیل شود و جنگجویان منصوب به این گروه تروریستی از «وزیرستان شمالی» پاکستان به ولایت قندوز منتقل شوند.

«غرزی خواخوژی» کارشناسان امور سیاسی در گفت‌وگو با «سپوژمی» می‌گوید: طالبان از زمینه سازی عمدی واگذاری قندوز به داعش استفاده کرد و با حمله به این ولایت منجر به سقوط آن شد و کنترل کامل آن را در دست گرفت.

خواخوژی افزود: تلاش برای واگذاری این ولایت به منظور سقوط آن به دست داعش هنوز هم در جریان است و تلاش آمریکا برای اجرای پروژه صدور داعش به آسیای مرکزی نیز ادامه دارد.

این در حالی است که دولت‌های افغانستان و آمریکا مدعی‌اند که در یک سال گذشته به گروه تروریستی داعش ضربات سختی را وارد کرده‌اند.

چندی قبل نیز اخباری مبنی بر تأسیس سه مدرسه توسط گروه تروریستی داعش در شهرستان کوت ولایت ننگرهار افغانستان منتشر شد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آیا دولت و نیروهای خارجی برای نابودی داعش در افغانستان کمر بسته‌اند؟» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات