سفیر ایران: هیچ نیروی رزمنده‌ای از ایران وارد عراق نشده است

حسن دانایی فر سفیر کشورمان در عراق با بیان اینکه بغداد از نظر نیروهای مسلح و تعداد نفرات جنگجو نیازی به کشورهای دیگر ندارد، تأکید کرد: هیچ نیروی رزمنده‌ای از جمهوری اسلامی ایران به عراق وارد نشده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "حسن دانایی‌فر" در مصاحبه با شبکه خبری العالم، با تبریک پیروزی‌های به دست آمده در عراق به مردم و نیروهای این کشور گفت: ارتش و نیروهای الحشد الشعبی (بسیج مردمی) عراق در این روزها شجاعت بی‌نظیر خودشان را نشان دادند و توانستند پیروزیهای بسیار خوبی را در عراق و به‌خصوص در منطقه فلوجه، به ظهور برسانند.

ماهیت کمک‌های ایران به عراق

سفیر ایران تصریح کرد: قطعاً این پیروزی‌ها اثرات بسیار مستقیمی در مسائل اقتصادی و سیاسی عراق خواهد داشت.

وی در پاسخ به سؤالی درباره ماهیت کلی کمک ایران به عراق به‌خصوص در نبرد فلوجه گفت: از ابتدا جمهوری اسلامی ایران در کنار دولت و ملت عراق قرار گرفت. حسب تقاضایی که در آن ایام بعد از سقوط موصل دولت عراق از جمهوری اسلامی ایران کرد؛ تهران در زمینه‌های مختلف از جمله موضوع آموزش و سازماندهی نیروهای عراقی کمک کرد و همچنین در زمینه اطلاعاتی کمکهای بسیار شایانی را در اختیار نیروهای عراقی قرار داد و از نظر تجهیزات هم، تجهیزات مورد نیاز و مورد درخواست جمهوری عراق را در طول این دو سال گذشته تأمین کردیم و در اختیار گذاشتیم.

عراق از نظر نیروهای مسلح به کشورهای خارجی نیازی ندارد

دانایی‌فر گفت: نکته مهم و اساسی که در این نبردها وجود داشت، کمکهای مستشاری بود که توسط بعضی از کارشناسان جمهوری اسلامی ایران در اختیار نیروهای مسلح عراق اعم از ارتش و الحشد الشعبی قرار گرفت. من این نکته را می‌خواهم یادآور شوم که خوشبختانه عراق از نظر نیروهای مسلح و تعداد نفرات جنگجو نیازی به کشورهای دیگر ندارد. جوانان بی‌شمار عراقی و جوانان شجاع و باغیرت و باایمان و باانگیزه‌ای در عراق وجود دارد که شاید این جوانان در منطقه بی‌نظیر باشند، اینها شرایط را به‌گونه‌ای به وجود آورده‌اند که نیازی به ورود نیروهای زمینی یا رزمنده از بیرون از عراق وجود ندارد.

وی تصریح کرد: از گذشته تا الآن و به‌خصوص در این نبردهایی که در اطراف فلوجه صورت می‌گیرد، بعضی از رسانه‌های خارجی و مغرض و کشورهای عربی منطقه با نیتهای خاصی که به‌دنبال تحقق اهداف خودشان هستند، به این امر دامن می‌زنند که نیروهای رزمنده از جمهوری اسلامی ایران وارد عراق شده‌اند.

هیچ نیروی رزمنده‌ای از ایران وارد عراق نشده است

سفیر ایران در عراق افزود: بنده در اینجا اعلام می‌کنم که هیچ نیروی رزمنده‌ای از جمهوری اسلامی ایران به عراق وارد نشده است زیرا در عراق به‌اندازه کافی نیروهایی که بتوانند از عهده داعش و بدتر از داعش برآیند، خوشبختانه وجود دارد.

وی در پاسخ به این سؤال "چرا اندک کشورهایی از همکاری ایران و عراق در زمینه مبارزه با تروریسم عصبانی هستند، و هدف آنها از بیان اظهارات مغرضانه علیه ایران چیست؟" گفت: می‌خواهم قبل از اینکه مستقیماً به این سؤال جناب‌عالی پاسخ بدهم، نگاهی تاریخی به موضوع بیندازم.

دلیل واکنش بعضی کشورها به کمکهای ایران به عراق

دانایی‌فر تأکید کرد: بعضی‌ها که این حرفها را در کشورهای منطقه می‌زنند، کسانی هستند که در دوره مجاهدت و قیام و مبارزه مردم علیه صدام در طول 30 سال گذشته حاضر نبودند حتی یک نفر از مخالفین صدام را در کشور خودشان جا و پناه بدهند و آموزش بدهند و از نظر روحی حتی با اینها ابراز همدردی کنند. این نوع کشورها که این نگرش را از گذشته به جامعه عراق داشتند و همیشه نگاه آنها به اطراف بعثی‌ها و تفکرات بعثی و همواره تفکرات تاریخ گذشته بعثی و ناسیونالیستی داشتند، امروز که می‌بینند جوانان غیور عراق تلاش می‌کنند که خودشان بدون اتکای به بیگانه و کمک گرفتن از کسی باقی‌مانده عناصر داعش را ــ که این کشورها در ایجاد و آموزش و سازماندهی و ساماندهی آنها دخالت داشتند ــ از مناطق پاکسازی می‌کنند؛ به‌خصوص منطقه فلوجه که کاملاً نزدیک به پایتخت است و از نظر نظامی و استراتژی دارای معنای خاصی است، این معنای خاص باعث شده است که اینها واکنش بسیار زیادی از خودشان نشان دهند و شروع به بعضی جوسازی‌ها کنند.

جوسازی رسانه‌ای بعضی کشورها قبل از آغاز عملیات فلوجه

سفیر ایراندر عراق افزود: جالب اینجاست که قبل از اینکه عملیات فلوجه شروع شود، این نوع جوسازی‌ها و این نوع گفتار و رفتار رسانه‌ای از آنها بروز پیدا کرد و بسیار تعجب برانگیز و بسیار تأسف‌آور است که مردم عراق با اراده خودشان می‌خواهند بخشی از کشور خودشان را از دست داعش پاکسازی کنند اما اینها به این صورت واکنش نشان می‌دهند.

دانایی‌فر در پاسخ به این سؤال که ایران چگونه می‌تواند با عراق برای دفع فتنه‌های فرقه‌ای و طایفه‌ای همکاری کند، اظهار داشت: خوشبختانه روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق چه در سطح دولت و چه در سطح ملت در مسیر بسیار خوبی قرار دارد و این دو ملت و این دو دولت همکاری‌های بسیار گسترده‌ای در همه زمینه‌ها دارند.

تازمانی که عراق بخواهد، کمک می‌کنیم

سفیر ایران افزود: ما در زمینه مبارزه با داعش و مبارزه با پس‌مانده‌های نیروهای بعثی تا زمانی که دولت عراق و ملت عراق از ما تقاضای کمک کنند از کمک فروگذار نخواهیم کرد، البته همان‌طور که گفتم از نظر اطلاعاتی و از نظر مستشاری و تجهیزات و امکانات مورد نیازی که آنها درخواست کنند، چون به‌اندازه کافی در عراق نیرو و سازمان وجود دارد که بتوانند خودشان با اتکای به خود با داعش و دیگر تروریستها مبارزه کنند.

دانایی‌فر با اشاره به روابط ایران و عراق به‌عنوان دو کشور مستقل منطقه با بیش از هزار و چهارصد کیلومتر مرز مشترک، و اشتراکات بسیار زیاد دینی و غیردینی، گفت: امروزه شاهد همکاری‌ها در سطوح مختلف هستیم و این مسیر را علی‌رغم بعضی از جوسازی‌هایی که توسط دیگران صورت می‌گیرد ادامه خواهیم داد.

وی با بیان اینکه ملت و دولت عراق دارای تجربه تاریخی خوبی هستند، اظهار داشت: ملت عراق حافظه تاریخی خوبی از رفتار بعضی از این کشورها دارد، ملت عراق در طول این چهل و پنج سال گذشته دوست و دشمن خود را تشخیص می‌دهد، و می‌داند امروز چه‌کسی دوست واقعی است و چه‌کسی دوستش نیست، و چه‌کسی دشمن است، و در این جهت خوشبختانه ما شاهد ابراز احساسات بسیار صمیمانه از طرف مردم عراق نسبت به جمهوری اسلامی ایران هستیم.

تأثیر مثبت پیروزی‌های ارتش عراق و الحشد الشعبی

دانایی‌فر افزود: این پیروزی‌ها اثرات بسیار سازنده، مثبت و تسکین‌بخش بعضی از مشکلات و آلام داخل جامعه عراق را نوید می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: داعش که از دو سال قبل وارد عراق شد، به‌منظور فروپاشی ساختار سیاسی موجود این کشور اقدام کرد اما به‌برکت فتوای مرجعیت و حضور به‌هنگام و به‌موقع جوانان رشید عراقی و همچنین بازسازی مجدد سازمانی و روحی ارتش مقتدر عراق توانستند جلوی پیشروی داعش را سد کنند، و مناطقی را که به دست آنها بود، از آنها پس بگیرند.

دانایی‌فر تأکید کرد: این وضعیت در شرایط کنونی به‌گونه‌ای شده که توانسته است روحیه و اراده طرف دولتی و مردمی بر طرف مقابل که داعش باشد، تحمیل شود و این امر نوید پاکسازی نهایی سرزمین‌های باقی‌مانده را که در دست داعش در عراق هست، می‌دهد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا ایران می‌تواند در نزدیک شدن فراکسیون‌های سیاسی عراق و چیره شدن بر اختلافات سیاسی ایفای نقش کند، گفت: بخش قابل توجهی از این مسائل که در عراق رخ می‌دهد طبیعی است. عراق در یک دوره انتقال و گذر از مرحله‌ای به مرحله دیگر قرار گرفته است. عراق کشوری است که از نظر دموکراسی در آن آزادی‌های تقریباً نامحدود وجود دارد. هر کس و هر مجموعه و هر جریانی می‌تواند بدون مانع و مشکل اظهار نظر و ابراز حضور کند.

سفیر ایران افزود: در عراق احزاب و تشکل‌های سیاسی مختلف و متنوعی وجود دارد و قطعاً خود وجود احزاب به‌معنای وجود حرف‌های مختلف و دیدگاهها و افکار مختلف است و این افکار مختلف بعضاً مسائل خاص خودش را به وجود می‌آورد.

عراق می‌تواند از مرحله فعلی عبور کند

دانایی‌فر خاطرنشان کرد: وجود داعش و فشارهایی که داعش در طول دو سال گذشته به مسئولان این کشور وارد کرده است و شرایط اقتصادی‌ای که در داخل عراق به وجود آمده، باعث شده است برخی از مشکلات و نگرانی‌ها بروز پیدا کند اما من اعتقاد دارم رهبران و مسئولان احزاب و جریان‌های طوایف مختلف در داخل عراق از این تجربه و بردباری برخوردار هستند که بتوانند از این مرحله سخت و بسیار خاص عبور کنند.

وی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به‌طور جدی با همه ارتباط و نفوذی که در داخل جمهوری عراق دارد و با همه جریان‌ها در داخل عراق اعم از عرب و غیرعرب و کرد و شیعه و سنی ارتباط دارد، دائماً در حال رایزنی و گفتگو است و مشورت‌های لازم را به اینها منتقل می‌کند، و خوشبختانه این مشورت‌ها هم مؤثر بوده و قطعاً موثر هم خواهد بود، و ما اعتقاد داریم عراق ان‌شاءالله می‌تواند از این مرحله فعلی عبور کند.

روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایران و عراق

سفیر ایران در عراق درباره روابط ایران و عراق در زمینه‌های مختلف گفت: خوشبختانه روابط ایران و عراق در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و غیره، گسترده و وسیع است. در زمینه اقتصادی امروز خط هزار و 200 مگاوات برق از ایران به عراق صادر می‌شود که حجم قابل توجهی از مصرف برق عراق را تشکیل می‌دهد و این برق از مناطق بصره، العماره و دیاله وارد عراق می‌شود و عراقی‌ها در این هوای بسیار گرم و کمبود برق، بسیار به برق نیاز دارند.

وی افزود: من کشوری را نمی‌شناسم که در زمینه برق به عراق کمکی کرده باشد، و این به‌معنای آن نیست که عراقی‌ها از دیگر کشورها برق درخواست نکرده‌اند بلکه به این معناست که شرایط برای دیگر کشورها برای انتقال برق به عراق وجود داشت ولی ایران در حجم بسیاری به عراق در زمینه برق کمک می‌کند.

تردد 5میلیون زائر بین ایران و عراق

سفیر ایران ادامه داد: در زمینه سفرهای زیارتی بین ایران و عراق باید گفت که سال گذشته 5 میلیون زائر بین این دو کشور تردد کردند به این معنی که سال گذشته بیش از 2 میلیون و 500 هزار زائر از عراق به ایران و به همین تعداد از ایران به عراق سفر کردند. این تصور که تعداد زوار ایرانی بیش از زوار عراقی است، تصور چندان صحیحی نیست. طبق آماری که در دست داریم و ویزاهائی که صادر می‌کنیم ؛ بیش از 2 میلیون و 500 هزار نفر در سال گذشته از عراق به ایران برای زیارت عتبات، درمان، کارهای اقتصادی و امور دانشگاهی و فرهنگی سفر کردند.

عراق دومین شریک اقتصادی ایران است

دانایی‌فر تأکید کرد: همچنین عراق در حال حاضر دومین شریک اقتصادی ایران است، و مذاکراتی بین دو طرف برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری برگزار شده، و برنامه‌هایی برای همکاری‌های اقتصادی مشترک از جمله تأسیس کارخانجات مشترک در داخل عراق برای تحرک بخشیدن به بخش تولید و سرمایه گذاری در این کشور در دست داریم تا ان شاء الله این کارها در داخل عراق اجرایی شود.

همکاری‌های دانشگاهی ایران و عراق

دانایی‌فر اظهار داشت: ایران و عراق در زمینه دانشگاهی و فرهنگی هم روابط خوبی دارند و 24 دانشگاه در ایران با طرف عراقی یادداشت تفاهم همکاری امضاء کرده‌اند و هم‌اکنون 2 هزار و 200 دانشجوی عراقی در دانشگاه‌های ایران در مقاطع دکترا، فوق‌لیسانس و لیسانس تحصیل می‌کنند که از این تعداد بیشتر آنها در مقاطع دکترا و فوق‌لیسانس هستند. سفرها و دیدارهای مسئولان آموزشی ایران و عراق ان شاء الله زمینه افزایش همکاری‌های علمی و آموزشی را فراهم خواهد کرد.

تاکتیک داعش از حالت هجومی به حالت دفاعی تبدیل شده است

دانایی‌فر درپاسخ به این سؤال که پاکسازی موصل و دیگر مناطق اشغالی از تروریست‌ها چه‌مدت طول خواهد کشید، گفت: من نمی‌خواهم زمان خاصی را تعیین کنم ولی این را می‌گویم که داعش از حالت هجوم، حمله و پیشروی به حالت دفاع و زمینگیری تبدیل شده است، و خیلی از مناطق از سیطره و تصرف داعش خارج شد.

وی اظهار داشت: تغییر تاکتیک، تئوری و رفتار داعش به این معنا است که این گروه تروریستی به پایان کار خود نزدیک شده است زیرا ذاتاً نیروهای داعشی از لحاظ تکنیکی و تاکتیکی در خود توانایی دفاع ندارند، و توانایی هجومی آنها معمولاً بیشتر از دفاعی است، و زمانی که مردم عراق توانستند اراده خود را به داعش تحمیل کنند، پایان کار داعشی‌ها آغاز‌ شد.

احتمال یک‌سره‌شدن کار داعش در سال 2016 زیاد است

دانایی‌فر خاطرنشان کرد:  پایان کار داعش با توجه به پیروزی‌های ارتش در شهر فلوجه می‌تواند سرعت بیشتری پیدا کند، و وضعیت دفاعی داعشی‌ها شکننده‌تر شود. درگیری‌های منطقه الکرمه و دیگر مناطق نشان داد که وضعیت دفاعی داعش در مقایسه با گذشته دچار تزلزل شده است. ما نمی‌توانیم زمانی برای پایان کار داعش تعیین کنیم ولی احتمال اینکه در سال 2016 کارش یک‌سره شود، وجود دارد.

انتهای پیام/*

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سفیر ایران: هیچ نیروی رزمنده‌ای از ایران وارد عراق نشده است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات