وزیر خارجه اوکراین: ایران امنیت انرژی اوکراین را تأمین کند/مذاکره با ایران برای ساخت هواپیما و قطعات

وزیر خارجه اوکراین: ایران امنیت انرژی اوکراین را تأمین کند/مذاکره با ایران برای ساخت هواپیما و قطعات بین الملل > خاورمیانه - وزیر خارجه اوکراین بر ضرورت گسترش روابط دو کشور در حوزه‌های تجاری، اقتصادی، کشاورزی، صنعتی و نیز تأمین انرژی تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، پاولو کلیمکین، وزیر خارجه اوکراین، در سفری که برای دیدار با مقامات کشورمان به تهران داشت در گفتگو با خبرگزاری تسنیم اظهار امیدواری کرد که روابط دو کشور در تمامی حوزه‌ها بالاخص تأمین امنیت انرژی اوکراین افزایش یابد. وی همچینن با اشاره به تجربیات کشورش در تولید برق هسته‌ای نوید همکاری‌های بیشتر با ایران در این حوزه را داد.

وزیر خارجه اوکراین همکاری‌های اقتصادی و افزایش مبادلات تجاری دو کشور پس از برجام را یکی دیگر از اولویت‌ها در روابط بین ایران و اوکراین برشمرده و از سرگیری روابط بانکی بین ایران و اوکراین خبر داد.

 مشروح گفتگو با وزیر خارجه اوکراین را در ادامه بخوانید: 

هدف شما از سفر به ایران چیست و چه دستور کار و ملاقات‌هایی در ملاقات با آقای ظریف داشته‌اید؟
 این اولین سفر من به ایران است. خیلی از حضور در اینجا خوشحال هستم. می‌دانم که هدف‌های خیلی بزرگی برای برقراری روابط استراتژیک بین دو کشور داریم. ما اوکراینی‌ها و ایرانی‌ها دارای ریشه تاریخی مشترکی هستیم. ما چالش‌های مشترکی در زمینه کشاورزی و اقتصادی داریم به این معنی که اوکراین می‌تواند امنیت غذایی ایران را تأمین کند و ایران به نوبه خود امنیت انرژی اوکراین را تأمین کند.

من با آقای ظریف برای برقراری همکاری‌های مشترک در زمینه‌های مختلف در افق بلند مدت، گفتگو و رایزنی کردم. ما به این نتیجه رسیدیم که باید ارتباطات دو ملت را گسترش دهیم زیرا ارتباط دو کشور بر اساس ارتباطات دو ملت است. به همین خاطر تلاش می‌کنیم تا فرهنگ دو کشور را به یکدیگر عرضه کنیم و برای تسهیل صدور روادید تلاش کنیم.

از جمله مسائل دیگر مورد بحث ارتباطات بانکی بود زیرا این ارتباطات تسهیل‌گر روابط تجاری است. همچنین درباره ارتباطات سیاسی نیز گفتگوهایی داشتیم. همچنین برای من بسیار خوشایند بود که افتخار دیدار با رئیس‌جمهور جناب آقای روحانی را داشتم. باید از ایشان تشکر کرد زیرا ایشان نظر بسیار مثبتی درباره ارتباطات دو کشور دارند.

به مسأله روادید اشاره کردید. می‌توانید دقیق‌تر توضیح دهید که این امر شامل لغو روادید است یا تسهیل صدور آن؟

 ابتدا به نظرمان رسید که باید صدور روادید را تسهیل کرد بعد از عبور از این مرحله و پیگیری برخی مسائل کنسولی ممکن است بتوان کار دیگری هم در این زمینه انجام داد. دیشب با هواپیما از اوکراین به ایران آمدم و در این هواپیما هیچ صندلی خالی‌ای وجود نداشت. با توجه به این واقعیت که ایرانی‌های زیادی به اوکراین رفته و اوکراینی‌های زیادی به ایران می‌آیند و باید روابط دو ملت را تسهیل کرد و تمامی مشکلات مرتبط با روادید را حل کرد.

اخیرا مقامات اوکراینی به ایران سفر کرده‌اند، از جمله وزیر کشاورزی و وزیر صنعت، و گفتگوهایی در زمینه همکاری‌های کشاورزی و صنعتی انجام شد. همچنین وزیر نفت ایران اعلام کرد که می‌توان در زمینه توربین‌ها و کمپرسورهای گازی با اوکراینی‌ها همکاری‌هایی داشت. می‌توانید بگویید آخرین وضعیت تفاهم‌نامه‌های امضاء شده بین دو کشور چگونه است؟

در ابتدا باید به این امر اشاره کنم که در این زمینه اهداف بزرگ و دیدگاه وسیعی داریم. ما امیدواریم در زمینه کشاورزی بتوانیم امکان همکاری‌ها را بررسی و شرایط آن را فراهم کنیم. همچنین امیدواریم در زمینه امنیت انرژی اوکراین همکاری‌هایی داشته باشیم. گفتگوهای ما در این دو زمینه هنوز به پایان نرسیده است.

برای نمونه ما امروز دیداری برای بررسی همکاری‌ها در زمینه تولید هواپیما و قطعات بالگرد داشتیم. همچنین برای تأمین توربین‌های ساخت اوکراین به منظور انتقال گاز نیز گفتگو کردیم. همچنین در زمینه همکاری‌های آموزش‌های عالی و تحصیل دانشجویان در دانشگاه‌های دو کشور رایزنی‌هایی داشتیم. باید به این نکته توجه کرد که هم اکنون ایرانی‌های زیادی در اوکراین در حال تحصیل هستند. چرا نباید این گزینه را امتحان کرد که اوکراینی‌ها برای تحصیل به ایران بیایند.

ایران می‌تواند به عنوان یک قطب حمل و نقل نقش‌آفرینی کند. اوکراین نیز می‌تواند همین نقش را برای ایران ایفاء کند.

پس از انعقاد توافق هسته‌ای اوکراین طی بیانیه‌ای از آن استقبال کرد. اکنون که چند ماهی از اجرایی شدن آن می‌گذرد می‌خواهیم ارزیابی شما از شرایط کنونی را بدانیم. آیا فضا همچنان مثبت و زمینه مهیا است که ایران بتواند با کشورهای دیگر همکاری بیشتر داشته باشد؟ آیا اجرایی شدن این توافق هسته‌ای، تأثیر مورد انتظار کشورهای دیگر مانند اوکراین را داشت؟

 این توافق صد در صد تأثیر مثبتی داشته است. ما متخصصین خوبی داشتیم، از جمله متخصصین کارآزموده‌ای که در بوشهر کار می‌کردند. در اوکراین در زمستان 60 درصد برق لازم از طریق انرژی هسته‌ای تأمین می‌شود. ما تجربه خیلی بزرگی داریم و می‌توانیم آن را در اوکراین به متخصصین ایرانی آموزش دهیم.

رشته خود من فیزیک بود و بعد رشـته‌ام را به دیپلماسی و روابط سیاسی تغییر دادم. اما در کل می‌توان گفت که با برداشتن تحریم‌ها فرصت‌های بزرگی برای ایران خصوصا در جهت ارتباط با اوکراین فراهم می‌شود. ایران یک قدرت راهبردی است که می‌تواند در زمینه تأمین امنیت نقش مهمی داشته باشد.

دو کشور حوزه‌های زیادی برای همکاری‌های مشترک دارند.

تسنیم: ایران پیش از تحریم‌ها در زمینه تبادلات مالی با محرومیت‌ها و مشکلات بسیاری مواجه بود. آیا پس از اجرای توافق هسته‌ای ارتباط بین بانک‌های ایرانی و اوکراینی برقرار شده است؟ دوم اینکه انتقال پول بین دو کشور به چه صورت انجام می‌گیرد؟

 درست است. بعد از برداشته شدن تحریم‌ها هم‌اکنون حساب‌های بانکی می‌توانند هم در اوکراین و هم در کل جهان باز شوند. به همین دلیل کسب و کارهای بزرگ و کوچک فرصت خوبی برای رشد در ایران و اوکراین دارند.

 یعنی انتقال پول بین دو کشور انجام می‌شود؟

 100 درصد، شک نکنید. امکان ندارد که بتوان کسب و کار را بدون انتقال پول انجام داد.

و در پایان اگر مطلبی خاص برای مخاطبان ایران دارید؟

من یک پیغام خیلی ساده دارم: به نظر من اوکراینی‌ها دوستدار ملت ایران هستند و ایرانی‌ها نیز ملت اوکراین را دوست دارند. نکته مهم این است که بتوانیم روابط مشترکی بین دو کشور برقرار کنیم؛ زیرا برای کسب و کار، شراکت در کار تجاری یا هر فعالیت اقتصادی دیگری باید این ارتباطات را گسترش داد. به نظر من این امر باید هدف مشترک ما باشد. تشکر می‌کنم از شما و امیدوارم این سفر، سفر آخر من نباشد و امیدوارم که دوباره بتوانم به این کشور آمده و با ملت شما دیدار داشته باشم.

آیا از آقای ظریف برای سفر به اوکراین دعوت کردید؟

 بله و ایشان هم پذیرفت. امیدواریم این سفر در اسرع وقت انجام گیرد. درباره زمانبندی دقیق آن بعدا هماهنگی لازم انجام خواهد شد.

4952

کلید واژه ها: اوکراین -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وزیر خارجه اوکراین: ایران امنیت انرژی اوکراین را تأمین کند/مذاکره با ایران برای ساخت هواپیما و قطعات» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات