فرماندار:بخش خصوصی از سرمایه گذاری در دزفول استقبال کرده است

به گزارش ایرنا حبیب اله آصفی روز دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه افزود:احداث پالایشگاه 150 هزار بشکه ای دزفول با اعتباری افزون بر شش میلیارد یورو در دستور کار قرار گرفت و یک سرمایه گذار در این خصوص اعلام آمادگی کرد اما موفق به انجام تعهد خود نشد.
وی گفت: در زمانی که وضعیت اقتصادی کشور در بدترین حالت ممکن بود توانستیم سرمایه گذاری دیگر با 13 میلیارد یورو اعتبار بانکی برای کار جذب کنیم ضمن اینکه به منظور اطمینان از اجرای این طرح بزرگ اقتصادی یک میلیارد یورو از سرمایه این سرمایه گذار در بانک ذخیره شده است.
فرماندار دزفول افزود:با توجه به اینکه سرمایه گذار پیشین توانایی ادامه کار را نداشت و برای ادامه کار سنگ اندازی های بسیاری کرده است منتظر این هستیم تا مهلت شش ماهه سرمایه گذار قبلی به پایان برسد و کار توسط سرمایه گذار جدید در یکماه آینده ادامه یابد که با بهره برداری از پالایشگاه شاهد تولید حدود 20 فرآورده نفتی در پالایشگاه دزفول خواهیم بود.
وی با تاکید بر اینکه مجوزهای لازم زیست محیطی پالایشگاه دزفول نیز اخذ خواهد شد به تشریح وضعیت کارخانه فولاد دزفول پرداخت و گفت: ماشین آلات کارخانه فولاد دزفول به عنوان یک کارخانه مدرن از ایتالیا وارد دزفول شده و نصب شده که قرار بود میلگرد آزمایشی این کارخانه خردادماه بهره برداری شود ولی به دلیل مشکلاتی که پیش آمد این امر به مهرماه افتاد.
آصفی از ساخت یک ایستگاه برق برای کارخانه فولاد با اعتباری حدود 200 میلیارد ریال خبر داد و گفت:با پیگیری که در این خصوص انجام شد اعتباری از سوی دولت به راه اندازی این ایستگاه اختصاص داده شده و در مرحله راه اندازی است که امیدواریم با راه اندازی این ایستگاه اوایل مهرماه میلگرد تولید کارخانه فولاد دزفول وارد بازار شود.
وی با اشاره به اینکه برای ساخت کارخانه فولاد دزفول 10 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است گفت:گام نخست کارخانه فولاد دزفول با 95درصد پیشرفت فیزیکی،گام دوم کارخانه فولاد با 500 هزار تن میلگرد با 35 درصد پیشرفت و گام سوم با 25درصد پیشرفت در حال انجام است
که امیدواریم تا پایان سال آینده شاهد افتتاح کامل این کارخانه باشیم.
وی به وضعیت صنعت لوله سازی دزفول نیز اشاره کرد و گفت:90 هکتار برای کارخانه لوله سازی فوق مدرن دزفول به سرمایه گذار واگذار شد که از محصول این کارخانه فقط در شهر اسفراین مشهد تولید می شود .
فرماندار دزفول افزود:با توجه به اینکه برای احداث این کارخانه لوله سازی 50 هکتار زمین لازم است و مجوز واگذاری بیش از 50 هکتار نیز در دست مسئولان تهرانی است مقرر شد کارشناس مربوطه از محل دیدن کند زیرا به دلیل شرایط رودخانه فقط 50 هکتار از این زمین قابل استفاده می باشد.
وی به مشکلات تامین آب کارخانه لوله سازی دزفول نیز اشاره کرد و گفت:با وجود اینکه شهرستان دزفول شهر پرآبی است ولی برای تامین آب این کارخانه تلاش بسیاری انجام شد و مشکلی در این خصوص وجود ندارد و مشکل تایید زمین 90 هکتاری لوله سازی نیز در هفته آینده بررسی و کلنگ زنی خواهد شد.
آصفی به طرح توسعه شرکت روغن ساعی دزفول نیز اشاره کرد و گفت:طرح توسعه کارخانه روغن دزفول نیز اعتبار قابل توجهی نیاز دارد که با توسعه این کارخانه که در حال حاضر حدود 40 درصد پیشرفت دارد 10 درصد روغن کشور در دزفول تولید می شود .
وی در خصوص مشکل کارخانه خمیرمایه دزفول نیز گفت:به دلیل نبود آب 50 کارگر کارخانه خمیرمایه دزفول بیکار شده بودند که با حل مشکل آب این کارخانه که روزانه 200 متر مکعب آب نیاز دارد کارگران دوباره مشغول به کار شدند.
فرماندار ویژه شهرستان دزفول به وضعیت نیروگاه دزفول اشاره کرد و گفت:مجوز احداث نیروگاه NEPCO که توسط وزیر صنعت و معدن سرمایه گذاری شده بود صادر شد ولی به دلیل اینکه فاصله نیروگاه با شهر باید بیش از یک هزارو 500 متر باشد و زمین اختصاص داده شده در 700 متری شهر بود ادامه کار با مشکل مواجه شد.
وی افزود:30 هکتار زمین برای ساخت نیروگاه OTC که متعلق به بازنشستگان شرکت نفت می باشد اختصاص داده شد و استعلام های مورد نیاز گرفته شده و منتظر مجوزهای محیط زیست هستیم ضمن اینکه با ساخت این نیروگاه شاهد تولید ژنراتور 25 مگاواتی خواهیم بود.
معاون استاندار خوزستان اخذ مجوز احداث دامداری 10 هزار راسی و توسعه 2 هزار و 200 هکتار باغ های دزفول را از دیگر طرح های اقتصادی این شهرستان دانست و گفت:اخیرا مجوز ساخت هتل و هایپر مارکت در ورودی دزفول از سوی کمیسیون ماده پنج تغییر کاربری استان خوزستان صادر شده که با اشتغالزایی برای 550 نفر همراه است.
وی افزود :با توجه به اینکه این کمیسیون کلیه مسایل شهرستان را در نظر می گیرد در صورتی مجوز ساخت هتل و هایپر مارکت داده می شود که کلیه مسایل ومشکلات پیش رو بررسی و توجیه شوند با ساخت این مجموعه در کمتر از سه هکتار هیچ مشکلی در شهرستان نخواهیم داشت.
وی به برخی کارشکنی ها از سوی برخی افراد در اجرای طرح های اقتصادی دزفول اشاره کرد و گفت:برخی افراد برای پر کردن جیب خود اقدام به سنگ اندازی در اجرای طرح های اقتصادی می کنند در حالیکه انتظار می رود از این انرژی و هزینه برای پیشرفت دزفول استفاده کرد.
آصفی افزود:بر اثر سیل پارک های شهرداری دزفول دچار خسارت فراوان شدند و پارک علی کله به عنوان یکی از پرطرفدارترین پارک های ساحلی خوزستان تعطیل شد اما به رغم اینکه برخی تلاش می کنند تا این منطقه گردشگری برای همیشه تعطیل شود ، فرمانداری دزفول اجازه تعطیلی این پارک را نداده و با تمام توان در جهت بازسازی پارک از سوی شهرداری حمایت می کند.
وی با اشاره به اینکه ساخت نیروگاه خورشیدی دزفول در روستای کهنک منتفی شده است گفت:با توجه به مشکلاتی که در صنایع دزفول وجود دارد و برخی صنایع دزفول به دلیل عدم نقدینگی با ورشکستگی روبرو شده اند پیگیری در این خصوص صورت گرفت و بنیاد برکت برای حل مشکل صنایع دزفول یکهزار و 500 میلیارد ریال اعتبار اختصاص داد.
فرماندار ویژه شهرستان دزفول افزود:بنیاد برکت به شرط مشارکت 49 درصدی آماده حل مشکل واحدهای صنعتی دزفول می باشد که در این زمینه 50 شرکت به این بنیاد معرفی شدند اما تنها شرکت شوین با طرح پیشنهادی موافقت کرد و بقیه شرکت ها به دلایل نامعلوم از پذیرفتن مشارکت بنیاد برکت اجتناب کردند.
آصفی به وضعیت شرکت تکین دزفول نیز اشاره کرد و گفت:طبق گفته مدیر شرکت املاکی در تهران توسط شرکت خریداری شده که مدیر شرکت باید بدون فرافکنی و حاشیه سازی اقدام به فروش املاک برای حل مشکل این شرکت و پرداخت طلب کارگران کند.
وی افزود:مدیر شرکت در این خصوص متعهد به پرداخت طلب کارگران و از سرگیری تولید شده ضمن اینکه اگر به تعهد خود در این زمینه عمل نکند با وی برخورد قانونی خواهد شد.
فرماندار دزفول در خصوص استخدام شرکت فولاد دزفول نیز گفت:حدود 350 نفر برای کارهای اجرایی کارخانه فولاد دزفول بکار گرفته شده اند ولی هنگام تولید استخدام تنها از طریق آزمون انجام می شود و استخدام ها بومی خواهند بود.
وی افزود:در سرمایه گذاری های صورت گرفته گردشگری دزفول مغفول مانده در حالی که نیاز به ساخت هتل در ساحل رودخانه دز احساس می شود و باید در این زمینه وارد عمل شد.
معاون استاندار خوزستان گفت:در خصوص احداث هتل مجاور بقعه رودبند دزفول نیز پیگیری از طریق شهرداری دزفول صورت گرفته که امیدواریم با حل مشکل زمین بتوان در این محل هتل احداث کرد.
وی افزود:علاوه بر این ساخت 10 سوئیت رستوران سنتی در باغ های دزفول در دستور کار قرار گرفته که ساخت یکی از آنها در روستای انجیرک در 18 هزار متر و 20 غرفه صنایع دستی آغاز شده است که امیدواریم بقیه نیز بزودی ساخته شوند.
علیرضا شلال نژاد مشاور اقتصادی فرماندار دزفول نیز در این نشست ضمن انتقاد از بازی های سیاسی در این شهرستان گفت:منتظر نقد منصفانه خبرنگاران هستیم ولی تهدیدی را در اجرای طرح ها نمی پذیریم.
وی افزود:با توجه به اینکه بیکاری یکی از مشکلات عمده شهرستان دزفول می باشد ایجاد اشتغال در دستور کار فرمانداری دزفول قرار گرفته و در سال های اخیر تلاش زیادی در این خصوص صورت گرفته است .
وی به برخی بداخلاقی های سیاسی در عرصه سرمایه گذاری و طرح های اقتصادی اشاره کرد و گفت :برخی افراد انگشت شمار مانع تحقق و اجرای طرح های اقتصادی در شهرستان دزفول شده اند.
شلال نژاد به مشکلات اعطای زمین برای پروژه های اقتصادی در دزفول اشاره کرد و گفت:به رغم اختصاص زمین پادگان قائمیه دزفول برای ساخت کارخانه شیر و دامداری 10 هزار راسی با گذشت بیش از هشت سال هیچ اقدامی تاکنون صورت نگرفته و با وجود کشمکش های بسیاری 300 هکتار از این زمین ها بازپس گرفته شد.
وی افزود:این زمین ها به کارخانه های لوله سازی و فولاد دزفول اختصاص داده شد و در حال طی کردن مراحل اجرایی می باشند.
شلال نژاد رفع مشکل بیکاری را دغدغه مهم شهرستان دزفول دانست و ابراز امیدواری کرد با بهره برداری از این طرح های اقتصادی شاهد اشتغال زایی در این شهرستان باشیم.
7278/6068

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فرماندار:بخش خصوصی از سرمایه گذاری در دزفول استقبال کرده است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات