حفاظت یک فرآیند علمی و فرهنگی است


معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در سخنانی در آئین روز حافظان میراث فرهنگی گفت: همه آثار دفاع مقدس را ثبت ملی کرده‌ایم، این نوع اقدامات نشان می‌دهد ما از ارزش‌هایمان حفاظت می‌کنیم.
به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، محمد حسن طالبیان در آیین گرامیداشت «حافظان میراث فرهنگی»، اولویت وظایف میراث فرهنگی را «حفاظت» دانست و ادامه داد: حفاظت فقط فیزیکی نیست. فرآیند حفاظت، یک فرآیند علمی و فرهنگی است که از شناخت ارزش‌ها شروع شده و به آماده کردن شرایط برای ثبت ارزش‌ها و ترویج آن در جامعه ادامه می‌یابد و به مستندنگاری، مرمت و بازدید گردشگران از آن ختم می‌شود، حتی به همین دلیل است که میراث فرهنگی در موضوع توسعه پایدار اهمین پیدا می‌کند.
او در ادامه با تاکید بر تقدم امنیت نرم‌افزاری بر امنیت سخت افزاری، افزود: در گذشته قبل از اینکه یگان حفاظت کاری انجام دهد، ما نگهبان آثار تاریخی داشتیم، هر نگهبان یک پست داشت، به مرور هر نگهبان یک راهنمای تمام عیار می‌شد و ما در بسیاری از اوقات از همین نیروها بعد از بازنشستگی برای راهنمایی گردشگران استفاده می کردیم، حتی هنوز برخی از سربازانی که مدتی را در یک محوطه تاریخی می‌گذرانند، بعد از دو سال تبدیل به کارشناسان خوبی می‌شوند.
وی با بیان اینکه حفاظت یک امر یکپارچه است افزود: امیدواریم یک ردیف برای زمینی، هوایی و ارتباطات مردمی اختصاص یابد که بتوانیم حفاظت فیزیکی و مردمی را نیز در کارهایمان داشته باشیم، باید انجمن‌های میراث فرهنگی را نیز بیشتر فعال کنیم و برای این کار نیز، نیاز به برنامه مدیریتی جامع داریم.
تقدیر از حافظان میراث‌فرهنگی
به گزارش ایسنا، در ادامه‌ این آئین، از نیروهای یگان حفاظت در ستاد مرکزی و کاخ موزه‌های تهران و برخی استان‌های کشور تقدیر شد.
عباس دولتشاهی، فرمانده یگان حفاظت میراث لرستان و محمدرضا بیدار، فرمانده یگان حفاظت میراث کرمانشاه به عنوان فرماندهان نمونه معرفی شدند و در ادامه بهارک توحیدی، حسین شهابی، تقی پورانصاری و محمود سلیمی سرباز وظیفه از ستاد مرکزی تقدیر شدند.
همچنین از حامد عدلی، مسئول پایگاه حفاظت کاخ سعدآباد، وحیدعلی پوریان از یگان حفاظت کاخ گلستان، حمید محمدی از یگان حفاظت موزه ملی، محمدعلی شیخی از یگان حفاظت کاخ نیاوران و محمد تراب زاده از یگان حفاظت کاخ سعدآباد مورد تقدیر قرار گرفتند.
همچنین از ۱۲ نفر از کارکنان یگان حفاظت استان تهران و نیروهای عملیاتی که در سه عملیات موفق به کشف ۲ هزار و ۸۳۸ شی و سکه از جنس طلا و نقره شده بودند نیز تقدیر شد.
انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حفاظت یک فرآیند علمی و فرهنگی است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات