بازیافت کشتی در خلیج فارس و دریای خزر ممنوع است

به گزارش خبرنگار مهر، معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در آستانه هفته محیط زیست در نشستی خبری گفت: صنعت بازیافت کشتی ها بسیار درآمدزا و البته بسیار بیش از آن آلودگی زا است. چرا فقط ۶ کشور از ۱۸۵ کشور ساحلی دنیا به این صنعت روی آلوده اند؟ این نشان دهنده مشکلات زیست محیطی متعددی است که اسکراب به دنبال دارد.

پروین فرشچی تصریح کرد: ما با بازیافت کشتی ها مخالفیم چون به این ترتیب ممکن است ایران حیاط خلوت زباله های کشورهای عربی شود. هم اکنون ۱۷۰ کشتی غرق شده در اروند و صدها کشتی غرق شده در خلیج فارس داریم. شاید برای رفع مشکل تردد کشتی ها نیاز باشد که اینها شناور شوند اما برای اوراق کردن آنها جایی مگر در نواحی انتهایی دریای عمان مورد نظر نیست.

مدیرکل دفتر سواحل و تالاب های ساحلی سازمان حفاظت از محیط زیست نیز در این باره گفت: بحث بازیافت کشتی یا اسکراب مدتهاست که در کشور مطرح شده است. از سال ۱۳۶۵ که این موضوع مطرح شد قرار بود در دریای عمان و حوالی چابهار رخ بدهد که سازمان حفاظت محیط زیست با آن مخالفت کرد.

شهرام فداکار با اشاره به افزایش فشار برای اسکراب به دلیل تقاضا برای فولاد و فرسودگی ناوگان دریایی گفت: این موضوع در دفتر سواحل در حال پیگیری است و تا کنون مقرر شده که در خلیج فارس و دریای خزر اسکراب ممنوع اعلام شود و اگر در مواردی ضروری است صرفا برای کشتی های ایران و در انتهایی ترین نقطه دریای عمان صورت پذیرد.

وی تاکید کرد: هنوز باید جلسات بعدی برگزار شود تا نقطه ای برای این کار بررسی و معرفی شود. ممکن است ما با روی هم گذاری نقشه ها به نتیجه برسیم که منطقه خاصی ظرفیت لازم برای این کار را دارد.

مدیر کل دفتر سواحل و تالاب های ساحلی سازمان حفاظت از محیط زیست در پاسخ به سئوالی درباره انجام غیرقانونی اسکراب در کشور برای نمونه در کشتی معروفی که در میانکاله رها شده، گفت: اسکراب به صورت خلاف قانون انجام می شود و یک دلیل آن هم این است که محوطه ای برای اوراق کشتی وجود ندارد و مالکان کشتی چون جایی برای این کار ندارند به ساحل می زنند و کشتی را به طور غیرقانونی اوراق می کنند.

فداکار با بیان اینکه نروژ فعالیت اوراق کشتی خود را در کشور بنگلادش انجام می‌دهد، گفت: این امر نشان دهنده این است که این کشورها با تبعات زیست محیطی این صنعت آشنا هستند. ۷۰ تا ۸۰ درصد فعالیت اوراق کشتی در آسیا انجام می‌شود.

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بازیافت کشتی در خلیج فارس و دریای خزر ممنوع است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات