حقوق قانونی منابع آبی در كشور رعايت نمی شود

به گزارش خبرنگار مهر، حميد رشيدی، نويسنده كتب حقوقی در زمينه آب ظهر امروز دوشنبه در همايش بررسی پيامدهای انتقال آب كارون اظهار كرد: همه آبهای جاری بر روی زمين دارای قوانين حقوقی هستند كه لازم است به منظور پيشگيری از مشكلات احتمالی بسيار به اين قوانين توجه فراوانی كرد.

وی افزود: در ابتدا بايد اين مسئله را از ديدگاه حقوقي  بررسي كنيم كه انسان ها چگونه و تا چه اندازه با وضع قوانين و تصويب احكام مختلف حق تصرف در منابع آبي موجود را دارند و به اين پرسش نيز بايد پاسخ داد كه سياست استفاده از منابع آبی بايد بر اساس چه مولفه هايی استوار باشد.

رشيدی، سقوط سفره های زيرزمينی، افزايش جمعيت، از بين رفتن شيلات و گونه های جانوری و گياهی و ناپديد شدن ناگهانی درياچه ها را از جمله عواقب اهميت ندادن به مبحث كمبود و توزيع ناعادلانه آب برشمرد و عنوان كرد: بر اساس اصل ۵۰ قانون جمهوری اسلامی حفاظت از محيط زيست بر عهده همه افراد جامعه است.

اين نويسنده كتب حقوقی در حوزه آب افزود: در سال های گذشته انسان ها با توسعه نامتوازن و غير پايدار محيط زندگی خود كه شامل آب و هواست را به مخاطره انداخته اند و تا حدودی نيز آن را از بين برده اند.

وی با بيان اينكه حقوق جمع حق است گفت: معنای اصلی اين واژه عبارت است از امتيازاتی كه به افراد در جامعه داده می شود. آب ها در اختيار حكومت هستند و دولت ها تنها برای هماهنگي های لازم و بر اساس يك قرارداد اجتماعی تشكيل شده اند.

رشيدی تصريح كرد: بر اساس قانون ١٥٩ قانون مدنی هر گاه هر فرد بخواهد زميني را در اطراف يک رودخانه احيا كند، در صورتی كه آب رودخانه زياد باشد، تنها در صورتی كه حقوق حقابه داران به خطر نيفتد اجازه برداشت آب را دارند. اين مسئله اهميت حقوق ساكنين پايين دستی رودخانه ها را نشان مي دهد.

وی اظهار كرد: جاری بودن حق طبيعی رودخانه است و در اين زمان حق و حقوق بسياری از درياچه های كشور رعايت نمي شود و اين مسئله منجر به خشک شدن آنها شده است.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حقوق قانونی منابع آبی در كشور رعايت نمی شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات