مشكل اساسی خوزستان انتقال آب بين حوزه است

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی قمشی ظهر امروز دوشنبه در همایش بررسی پیامدهای انتقال آب كارون اظهار كرد: كمبود آب شیرین تجزیه پذیر و قابل استحصال یكی از مشكلات اساسی موجود در حوزه آب محسوب می شود. این مشكل از ۲۰ سال پیش شدت یافته و در این زمان همه نقاط كره زمین را دچار مشكل كرده است.

وی افزود: میزان آب قابل استحصال و تجزیه پذیر در كشور ما در این زمان به زیر ۱۰۰ میلیارد متر مكعب كاهش یافته كه این مسئله نشان دهنده این است كه از این منظر در وضعیت بحرانی به سر می بریم.

استاد دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: یكی از دلایل اصلی وقوع پدیده ریزگردها در خوزستان  ناشی از طبعات استفاده بیش از حد از منابع آبی موجود است و در همین راستا برنامه سناریو طرح جامع آب كشور نیازمند بازنگری است.

قمشی با بیان اینكه در این زمان ١٨ میلیون هكتار اراضی قابل كشت در كل كشور وجود دارد، گفت: متاسفانه به دلیل كمبود منابع آبی موجود تنها ۱۰ میلیون هكتار از این اراضی قابل كشت است.

وی با اشاره به اهمیت راهكارهای ارائه شده در زمینه بحران كمبود آب در طرح آمایش سرزمین اظهار كرد: به طور حتم با صرفه جویی در مصرف آب می توان به مبحث توسعه پایدار، افزایش بهره وری كیفیت آب و حفاظت از منابع محیط زیستی و گسترش منابع آبی جدید توجه فراوانی كرد و در این زمینه به شاخصه های مثبتی رسید.

وجود ۳ میلیون هكتار زمین كشاورزی قابل كشت

استاد دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان اینكه حدود سه میلیون هكتار زمین كشاورزی قابل كشت در خوزستان وجود دارد گفت: با توجه به این میزان اراضی حتی با جمع آوری همه آبهای موجود در كشور نیز نمی توان این میزان اراضی را به زیر كشت برد. در سال های اخیر آورد آب كارون كم شده و مصرف در این حوزه ها افزایش یافته است و تا كنون یک و دو دهم میلیارد متر مكعب آب در خوزستان به دلیل انتقال آب های بی شمار كاهش یافته و این مسئله مردم را حساس كرده است.

قمشی تصریح كرد: در این زمان آب مورد نیاز زمین های كشاوزی در حوزه كارون ١٢ میلیارد متر مكعب است كه تنها دو میلیارد متر مكعب آن برای سایر مصارف باقی می ماند كه این مسئله یک فاجعه محسوب می شود.

وی با اشاره به اهمیت استفاده از انرژی برقابی در خوزستان گفت: در این زمان ٧٢ درصد از انرژی برقابی كشور از سدهای موجود در خوزستان تامین می شود. توجه به استفاده از انرژی های پاک باید مورد توجه قرار بگیرد.

استاد دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار كرد: طرح های انتقال آب بسیاری بر روی رودخانه های خوزستان به مرحله اجرا رسیده و مشكل در این زمان طرح های در حال برنامه ریزی است و این مسئله یک تهدید است و در استان واهمه ایجاد می كند.

وی گفت: به طور حتم و بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته یک قطره از آب سد بهشت آباد به پایین دست نخواهد رسید. وزارت نیرو با چه توجیهی عقلانی به این عمل تن خواهد داد. این میزان هزینه باید صرف پروژه ای شود كه به پایین دست صدمه نزند.

قمشی با بیان اینكه انتفال آب بین حوزه ای استان خوزستان را دچار مشكلات جدی می كند گفت: با افتتاح تونل كوهرنگ سه مشكلات اساسی استان اصفهان در زمنیه شرب حل خواهد شد و البته این نكته نیز قابل ذكر است كه وضعیت فعلی اصفهان هم مشكلات جدی در این بخش ندارد. سهمیه استان یزد و كرمان بسیار بیشتر از سهمیه مورد نیاز آنهاست. اینگونه پروژه و طرح های انتقال آب دلایل علمی ندارد.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مشكل اساسی خوزستان انتقال آب بين حوزه است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات