لزوم توجه به مسائل زيست محيطی و اجتماعی در طرح های انتقال آب 

به گزارش خبرنگار مهر، حسين صمدی بروجنی ظهر امروز دوشنبه در همايش بررسی پيامدهای انتقال آب كارون عنوان كرد: حدود يک كيلومتر از تونل پروژه بهشت آباد حفاری شده و البته اين تونل به دليل فعاليت های صورت گرفته مدنی حدود دو سال است كه متوقف شده است. امروز خط دوم انتقال آب به يزد و كرمان نير بايد مورد توجه قرار بگيرد.

وی افزود: احداث تونل های متعدد در حوزه زاينده رود باعث به وجود آمدن اراضی كشاورزی جديدی شده كه آب مورد نياز اين اراضی از حجم آب موجود در تونل ها بيشتر شده و اين مسئله بسيار مشكل ساز خواهد شد.

دانشيار دانشگاه شهركرد گفت: حفاری اين تونل ها در ابتدا حوزه آبی زاينده رود را دچار آسيب های فراوانی می كند. بايد تخصيص های صورت گرفته را مورد بازنگری قرار داد.

صمدی بروجنی با بيان اينكه حفر تونل بهشت آباد منوط به ساخت يک سد با ظرفيت يک ميليارد و ٨٠٠ متر مكعب بوده است، اظهار كرد:  در حال حاضر با توجه به توقف ساخت تونل اين پروژه بايد به اين مسئله نيز دقت فراواني كرد. بارش ها در حوزه زاينده رود دارای روندی معنا دار نيست و علت اصلی كاهش آب در اين حوزه به دليل كاهش حجم آب های زير زمينی است.

وی گفت: ما بايد به كارون هويت ببخشيم و در صورتی كه از ديدگاه اجتماعی، امينت انرژی توجه كنيم مي توان جلوی بسياری از تصميمات غلط در حوزه كارون را گرفت.

دانشيار دانشگاه شهركرد اضافه كرد: به طور حتم در صورت احداث تونل بهشت آباد مقصد نيز دچار مشكل خواهد شد. اين مسئله ناشی از عدم توسعه متوازن و پايدار و نبود ديدگاهی جامع نگرانه در كشور صورت گرفته است.

صمدی بروجنی افزود: پروژه بهشت آباد پنج استان را تحت شعاع قرار مي دهد و اين مسئله ضرورت توجه به مسائل اجتماعی اين طرح را نشان می دهد. در مباحث انتقال آب بايد مسائل اجتماعی و زيست محيطی به صورت هم زمان توجه كرد.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «لزوم توجه به مسائل زيست محيطی و اجتماعی در طرح های انتقال آب » اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات