دوراهي استفاده از محصولات تراريخته

۱۳۹۵/۰۳/۱۰ - ۱۵:۵۶ - کد خبر: 184145 دوراهي استفاده از محصولات تراريخته

سلامت نیوز: افزايش جمعيت جهان و حل مسئله گرسنگي موضوعي بود كه فكر توليد بيشتر مواد غذايي و محصولات زراعي مقاوم به خشكسالي، انگل‌ها و بيماري‌ها را در ذهن خلاق بشر زنده كرد . توليد محصولات تراريخته حاصل تفكرات بشري در اين زمينه بود كه اولين روش بكارگيري آن به طور جدي از سال 1983 آغاز شد و رشد چشمگيري را در قلمرو اصلاح گياهان زراعي استراتژيك طي كرد. اين روش توانست جاي خود را به سرعت در جهان معاصر باز كند؛ به طوري كه تنها 8 سال بعد سطح زير كشت گياهان دست‌ورزي شده ژنتيكي (Transgenic)، وسعتي بالغ بر 60 ميليون هكتار از اراضي كشاورزي جهان را به خود اختصاص داد. به اين ترتيب بود كه مهندسي ژنتيك و بيوتكنولوژي مولكولي به منظور تأمين امنيت غذايي جمعيت رو به رشد جهان وارد كارزار رقابت شد و مواد غذايي دستكاري شده ژنتيك به تدريج وارد بازار شدند.

آمريكا و كانادا، پيشتازان استفاده از تراريخته‌ها

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه روزان در ادامه می نویسد: آمريكايي‌ها و فرانسوي‌ها در سال 1986 نخستين آزمايش‌هاي مزرعه‌اي خود را در اين زمينه با تنباكوي تراريخته انجام دادند؛ اما چيني‌ها تصميم گرفتند كه پرچمدار تجاري اين محصولات باشند؛ بنابراين در سال 1990 توليد تنباكوي تراريخته را به شكل تجاري آغاز كردند . آمريكا، دومين كشوري بود كه در سال 1994، گياه تراريخته گوجه‌فرنگي را به شكل تجارتي توليد نمود. پس از آن، در فاصله سال‌هاي 1995 تا 1996، 35 گياه تراريخته توليد شد كه حدود 80 درصد آنها مربوط به دو كشور آمريكا و كانادا بودند. تا سال 1999، بين 25 تا 45 درصد توليد برخي از محصولات اصلي زراعي (ذرت، سويا و غيره) در آمريكا، با استفاده از گياهان تراريخته صورت مي‌گرفت. سطح زير كشت جهاني اين نوع محصولات در سال 2011 با رشد 8 درصدي معادل 12 ميليون هكتار را به خود اختصاص داد به گونه‌اي كه از 148 ميليون هكتار در انتهاي سال 2010 به 160 ميليون هكتار در انتهاي سال 2012 رسيد.

تراريخته‌ها در ايران

درحال حاضر، حداقل 25 درصد از سطح زير كشت ذرت تراريخته و 40 درصد از سطح زيركشت سوياي تراريختة جهان در آمريكاست. با اين آمار و ارقام به نظر مي‌رسد كه اين روزها تراريخته‌ها جاي خود را در بازار جهاني پيدا كرده‌اند و حالا هم موضوع استفاده از اين محصولات در كشورمان نيز مطرح شده است. حتي بسياري مي‌گويند كه اگرچه در ايران تراريخته به اسم آزمايشي وارد شده، اما ساليان سال است كه كشت آن انجام مي‌شود و به عبارتي بذر از آن استحصال شده است.

اما اينكه محصولات تغيير ژنتيك يافته براي سلامت مفيد هستند يا مضر سئوالي است كه ذهن بسياري از كارشناسان اين حوزه را درگير كرده و هيچ جواب قاطعي تاكنون به اين پرسش داده نشده است. از يك سو برخي كارشناسان معتقدند با تغيير ژنتيك در محصولات كيفيت اوليه آنها دستخوش دگرگوني شده و ديگر مانند قبل نمي‌توان بر سلامت آنها تاكيد كرد در حالي كه عده‌اي ديگر مي‌گويند كه با جهش ژنتيكي اين نوع محصولات بهبود در توليد از جهش كيفي و كمي رخ خواهد داد. تصميم گيري از ميان اين دو اعتقاد براي مردم سخت است زيرا سلامت موضوعي نيست كه بتوان به راحتي از كنار آن گذشت.

تراريخته يعني چه؟

اما گياهان تراريخته به كداميك از انواع گياهان مي‌گويند و چه اتفاقي در اين نوع گياهان افتاده است؟ آنچه كه به زبان ساده در اين‌باره مي‌توان گفت اين است كه گياه تراريخته به گياهي اطلاق مي‌شود كه ساختار ژنتيكي آن از طريق مهندسي ژنتيك تغيير يافته باشد تا به اين وسيله مقاومت گياه به بيماري‌ها و آفات بيشتر شده و بهره‌وري كشاورزان از محصول مورد نظر نيز افزايش يابد. تراريخته معادل "Genetically Modified Organisms" يا "GMOs" است

تراريخت يا ترنس‌ژنيك‌سازي هم Transgenic فرآيندي است كه طي آن موجودي با ويژگي‌هاي جديد ايجاد مي‌شود. در فرايند تراريختي، ژن‌ يا ژن‌هايي از يك موجود به موجود ديگر منتقل مي‌شود. با انتقال ژن جديد به سلول يا موجود زنده ويژگي جديدي در آن موجود ايجاد مي‌شود. موجودي كه به اين ترتيب دچار تغيير در ماده ژنتيكي خود شده يا به عبارتي تغيير ژنتيكي داده شده را موجود دستورزي شده genetically modified organism يا به اختصار GMO مي‌گويند.

مزاياي محصولات تراريخته

به وسيله وارد كردن ژن‌هاي فراوان، مربوط به صفات مختلف، به ده‌ها گونه گياهي مختلف مانند گندم، جو، گوجه‌فرنگي، ذرت، سيب زميني، سويا، پنبه و. . . . مي توان جهت اصلاح يا بهبود فرآورده‌هاي كشاورزي، گام‌هاي تازه‌اي برداشت و از اين گياهان براي توليد انبوه موادي مانند روغن‌هاي خوراكي، موم‌ها، چربي‌ها و نشاسته‌ها كه در شرايط عادي به ميزان بسيار جزيي توليد مي‌شوند بهره بود. از سوي ديگر كنترل آفات زيستي، تنها نمونه‌هاي كوچكي از كاربردهاي گسترده اين گياهان ترانس‌ژني (تراريخته) را شامل مي‌شوند.

در بسياري از كشورها احياي مراتع و جنگل‌ها و حفظ تنوع گونه‌هاي گياهي و جانوري در مناطق كويري و بياباني از ديگر عرصه‌هاي كشاورزي است كه با كمك بيوتكنولوژي روند سريع‌تري يافته است. براي مثال، بيوتكنولوژيست‌ها با شناسايي، تكثير و پرورش گونه‌هاي واجد ژن‌هاي مقاوم به نمك، گياهان مقاومي مانند كاكتوس‌ها، كاج و سرو اصلاح شده‌اي را توليد كرده‌اند كه قابليت رشد و تكثير در مناطق سخت بياباني را پيدا كرده‌اند. همچنين به كمك روش‌هاي بيوتكنولوژي، از جلبك‌ها و گل‌ولاي موجود در درياها، تركيبات و كودهاي زيستي سودمندي را براي حاصلخيزي زمين‌هاي كشاورزي توليد مي‌كنند.

سلاح تازه قدرت‌هاي جهاني

اما برخي‌ها اين محصولات را سلاح تازه قدرت‌هاي جهاني در مقابله با كشورهاي ديگر دانسته‌ و خطرات استفاده از اين محصولات را بسيار بيشتر از مزايايي آن ارزيابي مي‌كنند. آنها تاكيد دارند كه برخلاف ادعاها سطح زير كشت محصولات تراريخته، در كشورهاي پيشرفته جهان از جمله در اروپا خيلي كم است. اين گروه مي‌گويند محصولات تراريخته همانقدر كه مي‌توانند داراي كيفيت بهتري باشند ممكن است خطرات ناشناخته‌اي براي انسان و محيط زيست داشته باشند از جمله اينكه در برخي كشورها ساكنين مجاور به مزارع و روستاهايي كه بذرهاي تراريخته كشت مي‌شود، عوارضي چون حساسيت‌هاي شديد پوستي، آلرژي شديد دستگاه ايمني بدن، صدمه به مخاط به ويژه بويايي و تا 90 درصد تخريب پروتئين سلولي و بروز سرطان‌هاي مختلف مشاهده شده است.

همچنين برخي سازمان‌هاي علمي و زيست‌محيطي جهاني نيز نسبت به خطرات استفاده از گياهان ترانس‌ژنيك يا تراريخته و احتمال پيدايش بيماري‌هاي غيرقابل پيش‌بيني و درمان و نيز اختلالات ژنتيكي هشدار داده‌اند. اين هشدارها تا جايي باعث نگراني شده است كه اتحاديه اروپا، آلمان و آمريكا نيز بر موضوع حساس شده و تمهيداتي جدي براي كشت، مصرف و تجارت اين محصولات گذارده‌اند.

توليد انبوه برنج تراريخته در ايران

گفته مي‌شود كه ايران بجز سال‌هاي 83 و 85 تاكنون محصولات تراريخته را توليد نكرده است. در آن دو سال براساس مجوزي كه صادر شده بود برنج تراريخته به توليد انبوه رسيد؛ اما در سال 84 پايه اختلاف بين وزارت جهاد كشاورزي و سازمان محيط زيست در اين باره گذاشته شد واين اختلاف بالا گرفت تا جايي كه برخي سازمان‌ها مانند سازمان محيط زيست خواستار توقف توليد اين برنج شدند و به اين ترتيب توليد و تحقيقات محصولات تراريخته در دولت‌هاي نهم و دهم متوقف شد. همچنين مجلس در سال 88 قانوني را تصويب كرد كه به موجب آن حدود فعاليت‌ها و مديريت امور مربوط به موجودات زنده تراريخته و محصولات ژنتيكي را مشخص مي‌كند. اما حالا خبرهايي مبني بر اينكه هم اكنون 48 درصد برنج‌هاي توليدي در كشورمان تراريخته است يا بازارهاي كشورمان جولانگاه محصولات كشاورزي تراريخته شده است نيز به گوش مي‌رسد.

نگراني وزير خارجه از نفوذ محصولات تراريخته در كشور

حالا هم اگر چه استفاده از اين محصولات هنوز شكل قانوني به خود نگرفته است اما اين مورد در برنامه ششم توسعه گنجانده است و نگراني بسياري از افراد را برانگيخته است تا جايي كه به نامه 17 سال پيش مرد اول ديپلماسي در تاريخ اسفند ماه ۷۸، استناد مي‌كنند. در آن زمان محمد جواد ظريف درنامه‌اي كه به دفتر رئيس جمهور وقت نوشت، نسبت به عوارض محصولات دستكاري شده ژنتيكي هشدار داد. او در اين نامه تأكيد مي‌كند: «اين محصولات دستكاري شده ژنتيكي مي‌تواند به عنوان سلاح عليه كشور مورد بهره برداري قرار گيرد به طوري كه توليدكنندگان اين محصولات قادرند به عنوان مثال با نصب ژن عقيمي بر روي گندم، نسلي از يك كشور را عقيم سازند.»

شايد محصولات تراريخته سم كمتري داشته باشند

با اين وجود در گفتگوهايي كه در اين باره با برخي از افراد انجام داده ايم، مردم شناخت كمي نسبت به محصولات تراريخته دارند. مژگان اكبري نژاد خانم خانه داري است كه وظيفه خريد مايحتاج روزانه خانه به عهده اوست. وي كه رشته تحصيلي اش تغذيه است درباره استفاده از محصولات تراريخته مي‌گويد: انتخاب من براي مصرف محصولات، بيشتر استفاده از ارگانيك‌هاست تا محصولات تراريخته و آنهاييكه در توليدشان از سم استفاده شده است. شنيدم كه در توليد محصولات كشاورزي از سموم خطرناكي استفاده مي‌كنند كه براي بدن مضر است و در ايران مصرف سموم بدون نظارت معمولا صورت مي‌گيرد و بيش از حد استفاده مي‌شود؛ بنابراين شايد استفاده از محصولات تراريخته به دليل اينكه كمتر از سموم استفاده مي‌كنند بهتر به نظر برسد. وي تاكيد مي‌كند: با اين حال محصولات تراريخته استفاده نمي‌كنم چرا كه هنوز كسي شفاف اعلام نكرده است كه اين محصولات مضر هستند يا ضرركمتري نسبت به بقيه دارند . وي عقيده دارد قطعا دستكاري ژنتيكي عوارض و عواقبي را به همراه دارد اما محصولات ارگانيك از همه سلامت تر به نظر مي‌رسند هر چند كه يافتن آنها زمان بر و خيلي سخت است و گاها بايد از نمايشگاه‌ها آنها را خريد و حتي خود توليد كنندگان اين محصولات هم گاهي اوقات مي‌گويند كه محصولاتشان صددرصد ارگانيك نيست.

معلوم نيست كدام محصول در بازار، تراريخته است

از سوي ديگر مريم چمني كه خانه دار و ليسانس زبان است. وي در استفاده از محصولات تراريخته ترديد دارد و در اين باره مي‌افزايد: از وقتي شنيده ام كه اين محصولات اكثرا وارداتي بوده و به كشور قاچاق مي‌شوند، دچار ترديد شده ام چرا كه نظارتي بر سلامت محصولات قاچاق وجود ندارد و بنابراين بهتر است كه محصولات داخلي را كه كشاورزان خودمان تهيه كرده‌اند استفاده كنم. حرف و حديث‌هايي در مورد محصولات تراريخته وجود دارد. شايد قبل از اينكه مردم بخواهند اين محصولات را مصرف كنند بايد مطمئن شوند كه مشكلي برايشان ايجاد نمي‌كند. مريم مي‌گويد يك مسئله ديگر هم وجود دارد. وقتي براي خريد مي‌روم مشخص نيست كه كدام محصول طبيعي توليد شده و كدامشان تراريخته است. شايد هم همين الان داريم محصول تراريخته مصرف مي‌كنيم و خودمان خبر نداريم!

ممنوعيت مصرف تراريخته‌ها در برخي مناطق اروپا

يكي از موضوعاتي كه كارشناسان بر روي آن تاكيد مي‌كنند اين است كه مردم حق دارند بدانند كه چه چيزي را مصرف مي‌كنند. در بسياري از كشورهاي اروپايي اساسا استفاده از محصولات تراريخته ممنوع است. در كشورهايي هم كه اين ممنوعيت به طور كامل وجود ندارد روي تمام محصولات نحوه توليدشان مشخص شده و به‌طور دقيق آمده كه اين محصول چقدر دست كاري شده است اما در كشور ما هنوز در عمل چنين نظارت‌هايي ديده نمي‌شود. اما تاكنون وزارت بهداشت به‌عنوان ركن اصلي در تاييد يا عدم تاييد سلامت انساني محصولات تراريخته به‌صورت جدي به موضوع وارد نشده و موضع مشخصي در اين خصوص اتخاذ نكرده است.

بي ضرر بودن تراريخته‌هاي مورد تاييد وزارت بهداشت

حسين رستگار، مديركل آزمايشگاه‌هاي مرجع وزارت بهداشت در اين باره به روزان مي‌گويد: بايد بدانيم كه ورود محصولات تراريخته در كشور نيازمند تدوين ضوابط و مقرراتي است اما مصرف مواد تراريخته‌اي كه توسط سازمان غذا و دارو تاييد شده است بي ضرر است؛ هر چند كه مردم براي انتخاب محصولات مورد نظر بايد دقت كنند. وي مي‌افزايد: اين موضوع البته چيز جديدي در دنيا نيست و كشورهاي اروپايي و آمريكايي هم از محصولات تراريخته استفاده مي‌كنند؛ البته در آنجا قوانين و ضوابطي حاكم است؛ اما اين محصولات گاها دركشور بدون مجوز وارد مي‌شود.

رستگار با بيان اينكه توليدات ما در اين رابطه هنوز عملياتي نشده و در صورت كار جدي در اين زمينه بايد مجوزها و قوانين در اين زمينه به صورت كامل موجود باشد خاطرنشان ساخت: درباره آسيب رسان بودن اين محصولات هنوزمورد مستندي نيست و اگر كسي مدارك و مستنداتي درباره آسيب رسان بودن اين محصولات دارد، حق اعتراض دارد. به گفته رستگار تمام مجوزها و مسيرها براي اين محصولات براساس مسير مجوزهايي كه در اتحاديه اروپا استفاده مي‌شود، تدوين شده و تلاش كرده‌ايم كه حداكثر سخت‌گيري را اعمال كنيم. اگرشواهد محكمي درخصوص مضر بودن محصولات تراريخته وجود داشت، اتحاديه اروپا و آمريكا هم اجازه مصرف آن را نمي‌دادند.

موضع وزارت بهداشت به محصولات تراريخته

رسول ديناروند رئيس سازمان غذا و دارو نيز در اين باره مي‌گويد: تا كنون كسي با سند مشكلي را به محصولات تراريخته نسبت نداده و سلامتشان را رد نكرده است. هر چند كه آزمايشات لازم براي محصولاتي كه مجوز دار هستند در سازمان غذا و دارو صورت گرفته و بعد تاييد شده‌اند. وي با اشاره به اينكه كشورهاي ديگر نيز از اين موضوع استفاده مي‌كنند تا مانع از ضرر آفتها و سمها شوند مي‌افزايد: اين محصولات در دنيا شناخته شده است اما مقيد هستيم سلامت اين مواد را در درجه اول در كشور تاييد و بعد نسبت به آنها مجوز صادر كنيم و اينطور نباشد كه محصولات بدون مجوز وارد بازار شود.

رئيس سازمان غذا و دارو در عين حال تاكيد كرد كه مردم در انتخاب محصولات غذايي آزادي دارند و مي‌توانند محصولاتي را برگزينند كه فكر مي‌كنند سلامتشان را حفظ مي‌كند؛ اما بايد گفت محصولاتي كه تاييد وزارت بهداشت و سازمان را دارد از سلامتي برخوردار بوده و منعي براي مصرف ندارند. معاون وزير بهداشت در پاسخ به اين سئوال كه نظر وزارت بهداشت راجع‌به توسعه و توليد محصولات تراريخته در كشور چيست، تاكيد كرد: وزارت بهداشت نسبت به توسعه و توليد محصولات تراريخته مخالفت و يا تأييد كوركورانه ندارد.

[ منبع این خبر سایت سلامت نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دوراهي استفاده از محصولات تراريخته» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات