35 درصد مدارس کشور به همت افراد خیر ساخته شده است

محمد رضا حافظی روز دوشنبه در هجدهمین جشنواره خیرین مدرسه ساز خراسان جنوبی در بیرجند افزود: در حال حاضر 600 هزار خیر در کشور و هزار خیر مدرسه ساز در خارج ایران در این عرصه همکاری دارند.
وی ادامه داد: 33 درصد مدارس ایران نیاز به مرمت و ایمن سازی دارند وظیفه هر انسان نوع دوستی است که در این فریضه معنوی شرکت کنند تا مکان های امنی برای دانش آموزان فراهم شود.
به گفته وی در این صورت افراد علاقه مند به تحصیل با خیالی آسوده به کسب علم و دانش خواهند پرداخت که با این همت، جمهوری اسلامی ایران در آینده ای نه چندان دور شاهد سرمایه های علمی در سطوح مختلف باشد.
وی عنوان کرد: سال گذشته مشارکت مردمی در امر مدرسه سازی به بیش از 10 هزار میلیارد ریال رسید که این نشان از نوع دوستی ایرانیان دارد، پیش بینی می شود این رقم در سال 95 به بیش از این رقم برسد.
رئیس جامعه خیرین مدرسه ساز اظهار کرد: 19 سال قبل مدرسه سازی در کشور شروع شد، زمانی که دانش آموزان در مدارس چهار نوبته مجبور به تحصیل بودند و در این موقعیت امکان تحصیل برای همه دانش آموزان نبود و سبب بی نصیب ماندن تعداد زیادی از فرزندان این مرز و بوم از تحصیل می شد.
به گفته وی در اولین سال موجودیت این حرکت که دست عهد در حرم مقدس امام رضا (ع ) به دست معنویت سپرده شد، شاهد 168 میلیارد ریال، در سال دوم 400 میلیارد ریال، سال سوم 800 میلیارد ریال و تا جای پیش رفت که در سال 1388 که بودجه دولت برای مدرسه سازی سه هزار و 860 میلیارد ریال بود خیرین هفت هزار و 400 میلیارد ریال کمک کردند.
حافظی عنوان کرد: خراسان جنوبی از دیر باز دارای زیر ساخت های بزرگ علمی و پژوهشی بود و این امر استان را به نگین و گوهری در دل کویر تبدیل کرده است.
وی افزود: با توجه به وصف ذکر شده این استان نیاز مبرمی به آماده سازی و پیشرفت علمی افزون تر دارد که با همت خیرین استانی و کشوری به زودی محقق خواهد شد.
همچنین خیر مدرسه ساز و موسس بنیاد علمی آموزشی قلم چی گفت: یکی از رسالت های بزرگ خیرین در کشور قرار گرفتن در مسیر معنوی مدرسه سازی است و امیدوایم در آینده ای نه چندان دور بهترین فضای آموزشی برای دانش آموزان ایران فراهم شود.
کاظم قلم چی افزود: بیشتر کارهای خیر ریشه در گذشته هر آدمی دارد و مدارس و مکان هایی را که افراد خیر برای رفاه عموم مردم می سازند به عنوان سنبلی نسل به نسل از آنها به یادگار می ماند و حتی شاید نسل های بعدی هم ادامه دهنده این راه معنوی باشند.
وی ادامه داد: در دوره دانش آموزی به دنبال علم آموزی بود و از تمکن مالی خوبی هم برخوردار نبود و همین امر باعث شده بود علاقه زیادی پیدا کند که از طریق بنیاد البرز بورسیه شود و بتوانم به تحصیل با خیال راحت ادامه دهد اما متاسفانه این امر انجام نشد.
وی عنوان کرد: این آرزو را همیشه در ذهن داشتم تا روزی بتوانم خود این کار را انجام دهم و خدا را شاکرم که توانسته ام تعداد زیادی از دانش آموزان که تمکن مالی ندارند و مایل به تحصیل هستند را بورسیه کنم و این امر مطمئنا برای تمام خیرین محسوس است.
به گفته قلم چی در مورد خراسان جنوبی نیازی به تاکید نیست زیرا این استان به لحاظ وسعت سومین استان پهناور کشور است و به دلیل جمعیت، زندگی عشایری و خشکسالی های پیاپی نیاز به کمک خیرین دارد زیرا که هیچ کاری بدون ریشه جمعی به ثمر نمی نشیند.
همچنین معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی، در جمع خیرین مدرسه ساز استان، گفت: خوشا به حال مردان خدا که در راهی قدم گذاشته اید که در راستای پرورش فکر و اندیشه جامعه همواره ماندگار است.
همایون نخعی نژاد افزود: چه کاری با ارزش تر از همت شما در ساختن فضاهایی برای علم آموزی جامعه وجود دارد و شما خیرین به همین سبب وسیله ارتقا علم آموزی و شناخت فرزندان این مرز و بوم را فراهم آوردید.
به گفته وی خداشناسی را باید بر اساس علم درک کنیم و به آن عمل کنیم و در این استان به راحتی می توان خدا شناسی را حس کرد زیرا همت این مردان خدا در گسترش و امر آموزش همیشه قابل ستایش بوده است.
وی عنوان کرد: مردم خراسان جنوبی در قرن گذشته نقش بسزابی در توسعه علم داشته اند و دانشمندان زیادی را همانند شکوهی ها، معتمد نژادیها و گازاری ها در قلب خود پرورانده و امروز به عنوان پدر علم از آنها یاد می شود.
نخعی نژاد اظهار کرد: امروز وقت آن رسیده که دست در دست هم دهیم و مشکلاتی که برای آموزش و پرورش استان به دلیل خشکسالی های پیاپی و مهاجرت بی رویه مردم به مراکز شهر ها به وجود آمده است با همتی سرشار از معنویت حل کنیم.
همچنین مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: با توجه به قدمت 110 ساله آموزش و تربیت در استان اما امروزه شاهد کمبود 31 واحد آموزشی در استان هستیم که رقم نگران کننده ای است.
عباس لامعی افزود: با توجه به اینکه 36 هزار نفر در مسکن مهر اسکان یافته اند و هم اکنون 77 مدرسه در این مکانها نیاز است فقط 15 مدرسه توسط خیران و کمک های دولتی ساخته شده که این امر نیاز به بررسی و همت خیرین دارد.
وی عنوان کرد: در حال حاضر در بعضی از شهرستان ها به علت نبود فضای آموزشی مناسب برای دانش آموزان مجبور به اجاره خانه هایی شدیم که از لحاظ ایمنی زیر خط ایمن هستند و این دلواپسی وجود دارد که مبادا اتفاق شوم شین آباد پیرانشهر در این استان تکرار شود.
وی از افراد خیر خواست به خراسان جنوبی در مبحث آموزشی به صورت کلان نگاه کنند تا خشکسالی های پیاپی تاثیری بر علم آموزی دانش آموزان نذاشته باشد و بتوانند با خیالی آسوده به کسب علم و دانش بپردازند.
2047/3215/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «35 درصد مدارس کشور به همت افراد خیر ساخته شده است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات