پیشی گرفتن جمعیت مردان از زنان در سوئد

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس،بر اساس اطلاعات سازمان آمار سوئد، این تغییر روند از ماه مارس پارسال (فروردین 94) آغاز شد. در آن زمان شمار مردان 277 نفر بیش از زنان تخمین زده می شد. اما اکنون این شکاف به بیش از 12 هزار نفر رسیده است.
'توماس جانسون' کارشناس مرکز آمار ملی سوئد (SCB) می گوید اگرچه 12 هزار نفر در قیاس با جمعیت 10 میلیونی کشور چندان زیاد نیست، اما می توان انتظار داشت سوئد در آینده نزدیک با 'جمعیتِ مازادِ انبوهِ مردان' مواجه شود.
کارشناسان این تغییر روند جمعیتی را ناشی از افزایش امید به زندگی در مردان و عوامل مهاجرتی می دانند.
نرخ زاد و ولد در سوئد به طور سنتی 105 پسر به ازای 100 دختر و هماهنگ با دیگر کشورهای اروپایی بوده است. با این حال، شمار زنان در اروپا به دلیل عمر طولانی تر، همواره بیشتر از مردان گزارش می شد. پیش بینی می شود نسبت جنسیت در اروپا همچنان در دهه های آینده به نفع زنان سنگینی کند، اما این نسبت در کل اروپا به آهستگی و در اروپای شمالی و مرکزی به سرعت در حال کوچکتر شدن است.
نروژ در سال 2011 یعنی چهار سال پیش از سوئد با تغییر توازن جنسیتی به نفع مردان رو به رو شد و در دانمارک و سوئیس هم اکنون تعداد مردان و زنان تقریبا برابر است.
کشور آلمان که پس از دو جنگ جهانی با مازاد شدید زنان نسبت به مردان مواجه بود، این نسبت را از نرخ 87 در سال 1960 به 96 در سال 2015 رساند.
در همین بازه زمانی، نسبت جنسیت در انگلیس از 93 به 97 افزایش یافت.
به نوشته آسوشیتدپرس،جامعه شناسان اروپایی اکنون سرگرم پیش بینی تغییرات جامعه در شرایط افزایش شمار مردان هستند.
'توماس سوبوتکا' از موسسه جمعیت شناسی وین، می گوید: از نظر تئوری، مازاد جمعیت مردان، قدرت چانه زنی زنان را افزایش می دهد و آنان را در انتخاب همسر سخت گیرتر می کند. اما از سوی دیگر، زنان ممکن است از سوی مردان مستاصلی که در انتخاب زوج ناکام مانده اند، مورد آزار بیشتری قرار بگیرند.
'والری هادسون' مدیر برنامه زنان، صلح و امنیت در دانشگاه ای اند ام تگزاس (Texas A&M University) نیز تاکید می کند که پژوهش های این دانشگاه در چین و هند نشان می دهد که افزایش شمار مردان نسبت به زنان، با افزایش خشونت و جرایم در کشور نسبتی مستقیم دارد.
آمارهای رسمی در سوئد نشان می دهد که اکنون بیشترین شکاف جنسیتی در این کشور، در گروه سنی 15 تا 19 سال است که در آن، به ازای هر 100 دختر، 108 پسر وجود دارد. پیش بینی می شود این رقم با توجه به مهاجرت پناهجویان به سوئد، بزودی به 115 پسر در مقابل 100 دختر برسد.
اروپام**9163**1856

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پیشی گرفتن جمعیت مردان از زنان در سوئد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات