سفیر ایران سیاست های اقتصادی کشورمان را در جمهوری آذربایجان تشریح کرد

پاک آیین افزود: واقعیت های زیادی وجود دارد که اثبات می کند دو کشور می توانند در این راستا همکاری تنگاتنگی داشته باشند .
پاک آیین افزود: روابط ایران و جمهوری آذربایجان در حال حاضر در بهترین وضعیت قرار دارد و در هیچ دوره ای در تاریح مناسبات دو جانبه اعتماد فی مابین به این اندازه بالا نبوده و همچنین اراده سیاسی سران دو کشور برای تقویت روابط وجود دارد .
وی تصریح کرد: پس از لغو تحریم ها یک فرصت بسیار مهم برای توسعه روابط ایران و جمهوری آذربایجان به وجود آمده و موانع و محدودیت های قبلی برداشته شده، ایران به اقتصاد جهانی برگشته و ساختار تحریم ها شکسه شده است که دو کشور همسایه می توانند از این فضای مناسب استفاده کنند .
سفیر جمهوری اسلامی ایران مقاوم سازی اقتصاد را یکی از پدیده های بسیار مهم برای مقابله با هر گونه بحران های احتمالی خواند و گفت: وقتی اقتصاد یک کشور مقاوم باشد می توان با اتکا به این اقتصاد هر بحرانی را با موفقیت خنثی کرد .
محسن پاک آیین خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در دوره 12 سال تحریم ها به دلیل این که کشورمان از اقتصاد مقاوم برخوردار بود، موفق شد این تحریم ها را پشت سر بگذارد.
وی با تاکید بر این که مقاوم سازی اقتصاد باید افزایش یابد و این مهم به صورت یک سیستم درآمده و یک روند همیشگی داشته باشد گفت: در حال حاضر یکی از برنامه های اصلی اقتصاد مقاومتی کاهش وابستگی اقتصاد کشورمان از درآمدهای نفتی و کسب درآمد از حوزه های دیگر اقتصاد است .
محسن پاک آیین نگاه به منابع درونی، افزایش تولید داخلی، صادرات غیر نفتی، توجه به توسعه گردشگری و حمل و نقل را از جمله برنامه های مهم و موثر در راستای مقاوم سازی اقتصاد، افزایش اشتغال و کاهش رکود و تورم عنوان کرد .
سفیر کشورمان همچنین برنامه های دولت ایران برای جذب سرمایه گذاری خارجی و به کارگیری مشوق ها و تسهیلات مختلف برای کارآفرینان را خاطر نشان کرد و گفت که سرمایه گذاران و محافل کاری جمهوری آذربایجان نیز می توانند از این مشوق ها و تسهیلات بهرمند شوند .
محسن پاک آیین افزود: دولت ایران به تازگی با هدف توسعه صادرات، مشوق هایی به کار گرفته است که بر مبنای آن حتی واردکنندگان کالاهای ایرانی می توانند از بانک های ایران وام دریافت کنند .
وی این تسهیلات بانکی را برای واردکنندگان آذربایجانی نیز بسیار مناسب عنوان کرد و گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران همچنین برای وارد کنندگان و صادر کنندگان کالاهای ایرانی تسهیلات گمرکی بیشتر به کار می برد .
سفیر کشورمان همه این اقدامات را در راستای مقاوم سازی اقتصاد ایران موثر دانست و گفت: در حال حاضر در حوزه حمل و نقل کارهای بزرگی انجام می شود که موجب برقراری ارتباط تنگاتنگ میان ایران و کشورهای منطقه خواهد شد .
محسن پاک آیین اجرای طرح اتصال خطوط ریلی میان ایران و جمهوری آذربایجان در قالب تکمیل دالان حمل و نقل شمال – جنوب را برای دو کشور طرحی بسیار درآمدزا خواند و گفت: همچنین راه اندازی خط ریلی جلفا - تبریز میان دو کشور بحثی بسیار جدی است و تا سه ماه دیگر زیر ساخت های این مسیر ریلی تکمیل می شود و تا پایان سال 2016 میلادی حرکت قطارها از نخجوان به نقاط مختلف ایران از جمله مشهد امکان پدیر خواهد بود .
سفیر کشورمان تقویت روابط و همکاری با استان های همجوار ایران را برای جمهوری آذربایجان مهم عنوان کرد و افزود: با توجه به فعالیت سه منطقه آزاد اقتصادی – انزلی، ماکو و ارس در این استانها، سرمایه گذاران آذربایجانی می توانند از امکانات و تسهیلات اقتصادی موجود این مناطق بهرمند شوند .
پاک آیین با اشاره به این که دولت جمهوری آذربایجان نیز سیاست کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی را در پیش گرفته است، گفت: همه این اقدامات می تواند به مقاوم سازی اقتصاد دو کشور کمک کند .
سفیر کشورمان همچنین با تاکید بر این که ایران و جمهوری آذربایجان مکمل هم هستند و می توانند در راستای مقاوم سازی اقتصاد خود با هدف خنثی و برطرف کردن هر گونه خطر احتمالی همکاری کنند، گفت: قدرت های بزرگ به کشورهای در حال توسعه به خصوص کشورهای مسلمان ترحم نمی کنند مگر این که خواسته های نامشروح خودشان تامین شود .
محسن پاک آیین افزود: آنها با بهره گیری از گروه های تروریستی مثل داعش سعی می کنند کشورهای مسلمان را بی ثبات کنند و در ابعاد اقتصادی هم تلاش می کنند که اقتصاد این کشورها مقاوم نباشد و بیشتر آسیب پذیر باشد .
وی افزود: بنابراین جمهوری آذربایجان می تواند شریک خوب ایران باشد و ما بتوانیم مکمل اقتصاد یکدیگر باشیم .
خاورم ** 337**1144

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سفیر ایران سیاست های اقتصادی کشورمان را در جمهوری آذربایجان تشریح کرد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات