دومین جشنواره ملی زیبایی اسب اصیل ترکمن در خراسان شمالی برگزار شد

به گزارش ایرنا، رئیس هیات سوار کاری خراسان شمالی در این آیین با بیان اینکه این استان دارای ظرفیت و پتانسیل بالایی در ذخیره ژنتیک اسب اصیل ترکمن است گفت: متاسفانه زیرساخت ها برای صنعت اسب در این استان مهیا نشده است.
علی مبارکی افزود: با وجود اینکه در این استان تولید کننده های با تجربه و دلسوزی وجود دارد، اما نبود امکانات باعث شده است که تولیدات آنان دیده نشود.
وی با بیان اینکه بزودی در این استان پیست سواری کاری ایجاد می شود اظهار کرد: هم اکنون در مرحله تحویل زمین برای ساخت این پیست هستیم که امیدواریم با تخصیص اعتبار مورد نیاز بتوانیم مکانی مناسب برای سوارکاران و تولید کننده ها فراهم کنیم تا تولیدات آنان به نمایش گذاشته شود.
فرازانه شاددل جانشین جشنواره ملی اسب اصیل ترکمن نیز در گفت و گو با ایرنا گفت: در این دوره از جشنواره با احتساب کره ها 100 راس اسب شرکت کرده اند.
وی افزود: در این جشنواره تنها زیبایی اسب به معرض نمایش و مسابقه گذاشته می شود که در 10 گروه و در سنین مختلف مورد داوری داوران قرار می گیرند.
وی اظهار کرد: در این دوره از جشنواره اسب های اصیل ترکمن از شرکت کننده هایی از استان های خراسان رضوی، شمالی، گلستان و تهران شرکت دارند.
همچنین در این جشنواره از تمبر اسب اصیل ترکمن و کتاب تبارنامه اسب اصیل ترکمن رونمایی شد.
*** حاشیه های مهمتر از متن برگزاری جشنواره ملی اسب اصیل ترکمن
به گزارش خبرنگار ایرنا رییس هیات سوار کاری خراسان شمالی با وجود تلاش و اصرار خبرنگاران از جواب دادن به سئوال ها در خصوص اطلاعات این جشنواره و چگونگی تدوین برنامه های مرتبط و بویژه کیفیت شرکت کنندگان و همچنین چرایی اعتراض فعالان بومی صنعت اسب استان ، خودداری کرد.
خبرنگار ایرنا از سایر مسئولان برگزاری این جشنواره ملی نیز جویای کسب اطلاعات بیشتر شد که آنان نیز از جواب دادن خودداری کردند.
تعدادی از سوار کاران، اسب داران و تولید کنندگان اسب اصیل ترکمن در حاشیه این جشنواره نسبت به کیفیت برگزاری این جشنوار گلایه و انتقاد شدید داشتند و گفتند: این جشنواره به صورت غیر استاندارد برگزار شده است و حتی پوستر آن دچار اشکال اساسی است،چراکه اسبی در آن تبلیغ شده که با اهداف برگزاری جشنواره در تضاد است.
آنان در حاشیه این جشنواره با صدا و سیما و سایر رسانه ها مصاحبه کردند و افزودند: بیشتر سوارکاران و اسب دارانی که اسب اصیل ترکمن دارند از شرکت در این جشنواره خودداری کرده اند چرا که اسب های شرکت کننده در این جشنواره اسب اصیل ترکمن نیستند.
آنان همچنین از رونمایی کتاب تبار نامه اسب اصیل ترکمن نیز گلایه داشتند و گفتند: این تبار نامه نیز مخدوش و اطلاعات آن بر مبنای علمی جمع آوری نشده است.
آنان افزوند: برگزاری چنین جشنواره ای آبروی استان را خواهد برد، استانی که خود تولید کننده اسب اصیل ترکمن است و جشنواره ای با همین عنوان برگزار می کند باید اسب های شرکت کننده در آن حداقل از اصالت برخوردار باشد، برگزاری جشنواره به این طریق ضربه بزرگی به صنعت اسب کشور و استان خواهد زد.
دومین جشنواره ملی زیبایی اسب اصیل ترکمن با حضور شرکت کننده های از چندین استان کشور در بوستان تفریحی بش قارداش بجنورد و با حضور جمع کثیری از مردم و مشتقان صنعت اسب برگزار شد.
استان خراسان شمالی به عنوان یکی از اصلی ترین ذخیره گاه های ژنتیک اسب اصیل ترکمـن در کشور شناخته شده است اما متاسفانه این ظرفیت مهم برای توسعه پایدار این خطه مورد غفلت قرار گرفته است.
در استان خراسان شمالی سه هزار راس اسب وجود دارد که یکهزار راس آن اسب اصیل ترکمن است.
3007/ 1744

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-ورزشی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دومین جشنواره ملی زیبایی اسب اصیل ترکمن در خراسان شمالی برگزار شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات