80 درصد از سارقان اعتیاد دارند

80 درصد از سارقینی که وارد زندان‌ها می‌شوند اعتیاد دارند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، اصغر جهانگیر، رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کل کشور در حاشیه بازدید آیت‌الله آملی لاریجانی و دیگر مسوولان عالی قضایی از زندان تهران بزرگ در اولین روز از سفر استانی به استان تهران به بیان گزارش عملکردی از زندان‌های تهران پرداخت و گفت: در حال حاضر 32 هزار و 277 زندانی در تهران داریم و طبق آمارهایی که وجود دارد مواد مخدر، سرقت و جرایم علیه اشخاص سه جرم اول استان تهران محسوب می‌شود. از مجموعه زندان‌های استان تهران 14 هزار نفر محکومان مواد مخدر، 9500 نفر سارق و 2400 نفر دارای جرایم علیه اشخاص هستند.

او ادامه داد: از تعداد کل زندانیان استان تهران 20297 نفر محکوم و 10802 نفر متهم هستند. از این تعداد متهمان دارای قرار دیه‌ای 1798 نفر و میزان اعزام به مراجع قضایی روزانه بین 200 تا 230 مورد است.

رییس سازمان زندان‌ها خاطرنشان کرد: عملیات ساخت زندان تهران بزرگ در سال 1380 آغاز شد و این زندان در زمینی به مساحت 100 هکتار ساخته شده که در سال 91، 50 درصد آن به بهره‌برداری رسیده است.

جهانگیر خاطرنشان کرد: زندان شماره یک ندامتگاه تهران بزرگ دارای دو هزار نفر ظرفیت است که هم‌اکنون 2800 نفر سارق در آن نگهداری می‌شود. زندان شماره دو این ندامتگاه نیز دارای 500 نفر ظرفیت است اما بیش از یک‌هزار نفر محکومان کلاهبرداری در آن نگهداری می‌شوند. زندان شماره سه نیز به قرنطینه اختصاص دارد که ظرفیت آن 500 نفر است اما بیش از 1700 نفر موجودی دارد.

وی ادامه داد: در زندان شماره چهار نیز با دو هزار نفر ظرفیت در حال حاضر 3300 نفر محکومان مرتبط با جرایم سرقت نگهداری می‌شوند. کل سارقان زندان تهران بزرگ هشت هزار نفر هستند که سه هزار نفر از آنان سن‌شان کمتر از 30 سال است و اکثراً نیز سارقان خرد هستند. از مجموعه هشت هزار زندانی مرتبط با سرقت 4900 نفر محکوم و 3100 نفر نیز متهم هستند.

او خاطرنشان کرد: 212 نفر زندانی بازداشت موقت در تهران وجود دارند که میانگین ماندگاری آنان در زندان بالای 340 روز است. هم‌چنین 2800 نفر زندانی وثیقه‌ای وجود دارند که میانگین ماندگاری آن‌ها نیز 189 روز است.

رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کل کشور پرسنل زندان‌های استان تهران را 2713 نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد 492 نفر در زندان تهران بزرگ مشغول هستند و تقریباً 1200 پست خالی معادل 30 درصد پست‌ها در این زندان بلاتصدی است.

جهانگیر با اشاره به اقدامات بهداشتی و درمانی در سطح زندان‌های استان تهران در سال 94 اظهار کرد: بیش از 40 هزار بسته بهداشتی در زندان‌های استان تهران در سال گذشته توزیع کردیم و بیش از 140 هزار نفر از زندانیان نیز مورد واکسیناسیون قرار گرفتند.

وی گفت: هم‌چنین بیش از 60 هزار پرونده بهداشتی در سال گذشته برای زندانیان تشکیل شده است و 23 هزار مورد بیماریابی در مرحله قرنطینه در سال گذشته داشتیم. تعداد ویزیت‌های انجام شده در سال گذشته توسط پزشک عمومی 230 هزار مورد بوده است.

رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کل کشور خاطرنشان کرد: در سال 94، 2706 مورد خودزنی یا دیگرزنی در زندان‌های استان تهران داشته‌ایم که از این تعداد 1706 در بهداری داخل زندان و یا بیمارستان‌های خارج از زندان‌ها تحت نظر قرار گرفته‌اند. ما تلاش داشته‌ایم که این آمار کم شود اما به دلیل ازدحام جمعیت در زندان‌ها این کار قدری مشکل است.

او گفت: 230 هزار مورد نسخه دارویی در سال 94 برای زندانیان استان تهران صورت گرفته است و در سال قبل 209 نفر فوتی در سطح استان تهران وجود داشت که 57 نفر در داخل بند، 48 نفر بهداری زندان، 4 نفر در مسیر اعزام به بیمارستان و 120 نفر در خارج از زندان و در بیمارستان‌ها فوت کرده‌اند.

جهانگیر ادامه داد: 80 درصد سارقانی که وارد زندان می‌شوند اعتیاد دارند و یکی از علل آمار فوتی در زندان‌ها اعتیاد است که البته در سال گذشته در سطح زندان‌های استان تهران سه هزار و 528 مورد درمان با متادون و 2982 مورد نیز ترک اعتیاد داشته‌ایم.

وی گفت: 46 زندانی مبتلا به سل و 475 مورد زندانی مبتلا به هپاتیت در زندان‌های استان تهران شناسایی شده‌اند و 175 مورد ابتلا به اچ‌آی‌وی مثبت در سال گذشته نیز مورد شناسایی قرار گرفته‌اند که از این تعداد 73 مورد مربوط به زندان تهران بزرگ است.

[ منبع این خبر سایت تابناک-پربازدیدها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «80 درصد از سارقان اعتیاد دارند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات