هیچ گونه جانوری در ایران منقرض نشده است

فرهاد دبیری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران زنجان افزود: با وجود آنکه در هر ثانیه در سطح جهان نزدیک به 450 گونه حیات وحش در حال انقراض است، اما در ایران تاکنون هیچ نوع پستانداری منقرض نشده است.
وی یادآورشد: سعی کرده ایم با برنامه ریزی های انجام شده، گونه های موجود را از انقراض نجات دهیم.
دبیری اظهار کرد: در گونه های گیاهی و حشرات، اطلاعاتی از وضعیت فعلی آنان وجود ندارد اما به احتمال زیاد به علت از بین رفتن زیستگاه حشرات، نسل این جانوران نیز رو به انقراض است.
معاون زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست کشور گفت: پستانداران در وضعیت خوبی هستند و هیچ گونه ای نداشته ایم که منقرض شوند و از این پس نیز باید برای جلوگیری از انقراض، از آنان حفاظت کنیم.
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون از جدیدترین تکنولوژی ها برای ردیابی پرندگان و پستانداران به منظور جلوگیری از انقراض و احیای گونه های منقرض شده استفاده می کنیم.
دبیری ادامه داد: با کشورهای خارجی و پیشرفته در حال هماهنگی برای نجات جانواران از انقراض هستیم.
معاون زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست کشور به همکاری نهادهای مردمی و تشکل های مردم نهاد برای حفاظت از محیط زیست اشاره کرد و از حمایت دولت یازدهم از این تشکل ها خبر داد.
وی تاکید کرد: هم اکنون بیش از 700 سازمان مردم نهاد محیط زیست در کشور فعال و آماده حمایت از محیط زیست هستند.
دبیری اضافه کرد: به طور کلی دیدگاه های محیط زیستی همه نهادهای عمومی غیر دولتی و سازمان های مردم نهاد باید به گونه ای باشد که با سازمان محیط زیست همکاری کنند.
معاون زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست کشور به گونه هایی که هم اکنون حفاظت از آنها در دستور کار این سازمان است، اشاره کرد و گفت: یوزپلنگ، خرس سیاه، گوزن زرد، گور خر و تمساح پوزه کوتاه ایرانی از گونه هایی هستند که به شدت تحت مراقب هستند تا از بین نروند.
وی به خلاهای قانونی موجود برای حفاظت از محیط زیست اشاره کرد و افزود: ما در یک دوره ای یکی از مترقی ترین قوانین زیست محیطی را داشتیم، اما با گذشت زمان این قوانین نیاز به روزآمد شدن و بازنگری دارند.
دبیری برخی قوانین همچون مباحث مربوط به جلوگیری از آلودگی هوا و مدیریت پسماندها را فرصتی برای تکمیل خلاهای قانونی موجود خواند و بر لزوم تصویب لایحه ای برای تکمیل سایر بخش ها تاکید کرد.
معاون زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست کشور به انتشار تصاویری از آزار و اذیت حیوانات اشاره کرد و هدف این افراد را سیاسی و برای نشان دادن نبود حمایت کافی از محیط زیست برشمرد.
وی به ارتقای سطح برخی مناطق حفاظت شده اشاره و اظهار کرد: با توجه به اینکه 278 منطقه در کشور داریم و به سوی سیاست های حفاظتی کیفی می رویم، در تلاش هستیم تا در ابتدا آن مناطقی را که داریم خوب حفاظت کنیم.
دبیری به تلاش برای ارتقای مناطق حفاظت شده در کشور اشاره و اضافه کرد: طارم منطقه ای است که در اولویت های ارتقای مناطق حفاظتی ما قرار دارد.
دبیری برای حضور در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل حفاظت محیط زیست زنجان به این استان سفر کرده بود.
3001/6085

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هیچ گونه جانوری در ایران منقرض نشده است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات