جمعیت با کیفیت برای کشور یک فرصت است

به گزارش خبرنگار ایرنا سید علی محمد موسوی، دوشنبه در همایش ملی تبیین سیاست های جمعیتی در شیراز با اشاره به اینکه افزایش جمعیت، می تواند هم فرصت و هم تهدید باشد، بیان داشت: فرصت، جمعیت با کیفیت و دارای رفاه و توانمند است، اما اگر رفاه و کیفیت نباشد، به نظام و کشور آسیب وارد می شود.
وی، با تاکید بر اثرگذاری جمعیت بر روی قدرت ملی، گفت: باید برای افزایش جمعیت، شرایط آن را فراهم کنیم، زیرا جوانی که شغل نداشته باشد و تشکیل خانواده ندهد، سودی برای جامعه و کشور ندارد.
موسوی، با اشاره به رشد چهار درصدی جمعیت از سال 57 تا 68، افزود: با ایجاد سیاست های حمایتی، زاد و ولد افزایش پیدا می کند.
وی اظهار کرد: در بحث سیاست های جمعیتی، باید دور از افراط و تفریط، و به سوی کیفیت و توازن باشیم.

** ازدواج به عنوان فرهنگ منطقی باید نهادینه شود
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم در این همایش، رسیدن به سن ازدواج در استان فارس را برای پسران حدود 28 سال و برای دختران 24 سال، بیان کرد و گفت: باید فرهنگ زود و به موقع ازدواج کردن، به عنوان یک فرهنگ منطقی، برای جوانان نهادینه شود.
محمد هادی ایمانیه، با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب، جوان سازی جمعیت را ضروری دانست و اظهار داشت: جمعیت جوان، با نشاط و با سواد یکی از عامل های مهم پیشرفت و تعالی هر کشوری است.
وی گفت: ارتقا پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت، با افزایش میزان باروری به بیش از سطح جانشینی، رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و افزایش فرزند، کاهش سن ازدواج و حمایت از زوج های جوان، از دیگر فرمایش های رهبر انقلاب اسلامی ایران پیرامون این موضوع است.
ایمانیه، اضافه کرد: به فرموده رهبر فرزانه انقلاب، امکان ندارد جامعه اسلامی، بدون بهره مندی کشور از نهاد خانواده سالم، سرزنده و با نشاط، پیشرفت کند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، افزود: با توجه به تاکیدهای رهبر معظم انقلاب، سیاست های ابلاغی دولت، مصوبات مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، مجمع تشخیص مصلحت نظام و بزرگان نظام، موید این است که کاهش جمعیت، به تدریج برای کشور بحران زا می شود.
وی، عملکرد وزارت بهداشت را در این زمینه خوب توصیف کرد و اظهار داشت: در برگزاری این همایش سعی کردیم در چارچوب سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب گام برداریم.
ایمانیه، اضافه کرد: جمعیت نوجوان، جوان و میانسال کشور، هنوز بهترین و بالاترین درصد جمعیت را تشکیل می دهند و اگر به خوبی از این فرصت موجود استفاده و سیاست های چندین سال آینده را درست تبیین نکنیم، در آینده همین جمعیت نوجوان، جوان و میانسال، به سالمندی می رسند.
وی ادامه داد: برگزاری همایش ها، برپایی نمایشگاه ها، توزیع کتاب در بین مردم و کارمندان، افزایش کارگاه های مشاوره و تسهیلات مشاوره، از جمله فعالیت های دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این زمینه است.
ایمانیه بیان کرد: فعالیت های یاد شده موجب افزایش 12 درصدی فرزندآوری در سال 93 نسبت به سال 92 و افزایش 14 درصدی فرزندآوری در سال 94، نسبت به سال 93، شده است.
وی، با بیان اینکه بیشترین نقش را مجامع دانشگاهی و سازمان ها دارند، گفت: کارمندان دولت، بدنه عظیمی از شهروندان را تشکیل می دهند و کلید اصلی این مهم، برگشت به روش زندگی اسلامی و ایرانی است.
6113 /6118

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جمعیت با کیفیت برای کشور یک فرصت است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات