استاندار مازندران : مبارزه با قاچاق کالا مهم ترین سیاست اقتصاد مقاومتی است

ربیع فلاح عصر روز دوشنبه در جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان افزود : برای رشد و گسترش تولید داخلی و ایجاد اشتغال پایدار باید جلوی قاچاق کالا گرفته شود.
وی برنامه ریزی اجرایی برای جلوگیری از قاچاق کالا را ضروری دانست و تاکید کرد : اول از همه باید گلوگاه های ورود کالای قاچاق به استان شناسایی و بسته شود و این موضوع امسال به عنوان یکی از برنامه های اولویت دار پی گرفته می شود.
استاندار مازندران با بیان اینکه مازندران خوشبختانه نه ورودی قاچاق است نه مانند تهران بارانداز ، گفت : در استان بیشتر شاهد خرده فروشی کالاهای قاچاق مانند پوشاک ، موبایل و یا سایر کالاهای خارجی هستیم.
وی با تاکید بر داشتن نقشه راه در مبارزه با قاچاق ، افزود : دبیرخانه مبارزه با قاچاق کالا و ارز باید راهکار و برنامه ارائه دهد و براساس نقشه راه حرکت کند.
فلاح گفت: برای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی در بخش مبارزه با کالای قاچاق پنج طرح اولویت‌دار شامل مبارزه با قاچاق طلا ، پوشاک ، لوازم خانگی ، لوازم آرایشی و بهداشتی و شناسایی سر شبکه‌های و مبادی ورودی کالاهای قاچاق و ارز در مازندران امسال اجرا می شود .
استاندار مازندران با بیان اینکه در حمایت از تولید کالاهای داخلی باید جلوی کالاهای قاچاق و خارجی در استان گرفته شود ، افزود : اگر تولید کننده‌ای با ورود کالای قاچاق مشابه مواجه شود ، سرمایه‌گذاری در استان با شکست مواجه می‌شود.
وی همچنین خواستار رسیدگی به قاچاق برخی کالاهای بیشتر مورد نیاز مردم شد و گفت : در مازندران شیلات، کود و سموم کشاورزی و محصولات کشاورزی از موضوعاتی است که مردم با قاچاق آن دست به گریبانگیر هستند و باید مبارزه با قاچاق این کالاها مورد توجه قرار گیرد.
فلاح همچنین خواستار ساماندهی و تامین سوخت کشاورزان شد و افزود : آب منابع ملی است و برای پروانه دار کردن چاههای کشاورزی اطلاع رسانی گسترده‌ای باید صورت گیرد.
١٣٢ هزار حلقه چاه در مازندران وجود دارد که تقریبا نیمی از آنها بدون پروانه هستند.
٧٣٢٩
دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مازندران هم در این نشست گفت : به دلیل استفاده قاچاقچیان از پیچیده ترین شگردها ، تشخیص قاچاق بودن یا نبودن کالا بسیار مشکل است.
علی پیرفلک با ذکر مثالی افزود : مثلا طلای قاچاق را شناسه ایرانی می زنند و به مردم می فروشند و حتی گاهی کالای تولید داخلی را به خارج از کشور برده و دوباره آن را وارد کرده و به نام کالای خارجی به مردم می فروشند.
دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان مازندران، اظهار کرد: با پیگیری های انجام شده این دبیرخانه بیش از ١١٠ میلیون تومان اعتبار برای فعالیت‌های فرهنگی جذب شد.
پیرفلک از دستور کار حمایت مالی از طرح‌های پژوهشی، پایان نامه‌ها و رساله‌های دانشجویانی در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز خبر داد و افزود: طرح‌های تحقیقی دانشجویان از یک تا هشت میلیون تومان حمایت می‌شود.
دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مازندران با الزامی خواندن آموزش برای مبارزه با قاچاق طلای خارجی، گفت: با همکاری دانشگاه علوم پزشکی، نیروی انتظامی و کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در استان بازدید از کالاهای سلامت محور انجام شد.
این مسئوول با اشاره به اینکه در بازدیدهای مشترک کشف و ضبط مشروبات الکی، ساماندهی کالاهای دخانی، جمع‌آوری 40 تن برنج قاچاق و خارجی را در سال گذشته انجام دادیم، ادامه داد: مازندران در بازرسی و مبارزه با قاچاق کالا و ارز رتبه سوم کشوری را در سال گذشته کسب کرد.
پیرفلک تصریح کرد: رزمایش نظارتی و بازرسی در استان برای جلوگیری از قاچاق میوه و تره‌بار در استان انجام شد.
وی از کمک سازمان های مردم نهاد در مبارزه با قاچاق کالا و ارز خبر داد و افزود: پدیده مبارزه با قاچاق کالا و ارز باید برای عموم فرهنگ‌سازی شود.
دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان مازندران بیان کرد: در قالب گشت‌های مشترک به طرح‌های شناسایی سر شبکه‌ها و مبادی ورودی کالاهای قاچاق، پرداختن به طلاهای خارجی وارد شده در استان ، مبارزه با پوشاک، لوازم خانگی و لوازم آرایشی و بهداشتی خارجی درمازندران پرداخته می‌شود.
وی افزود: ١٥ کالای محوری در استان است که در گشت مشترک و بازرسی تعطیلی ندارند.
پیرفلک، کشفیات سال گذشته در راستای مبارزه با قاچاق کالا و ارز را ٣٧ میلیارد و ٥٠٠ میلیون تومان برشمرد و گفت : این درحالیست که کشفیات در سال ٩٣ حدود ٣٠ میلیارد تومان بود .
دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان مازندران با بیان اینکه کمبود کارشناسان در شناسایی چاه‌های غیرمجاز مواجه هستیم، خاطرنشان کرد: تمام کشاورزانی که نیازمند منابع آبی و سوخت هستند لازم است با مجوز کار کنند در غیر این صورت از سوی دستگاه نظارتی برخورد می‌شود.
٧٣٢٩/1654

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «استاندار مازندران : مبارزه با قاچاق کالا مهم ترین سیاست اقتصاد مقاومتی است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات