استانداران فراه افغانستان و خراسان جنوبی راههای افزایش همکاری را بررسی کردند

هیات افغان به سرپرستی « محمد آصف ننگ» برای شرکت در مراسم رسمی افتتاح پایانه مرزی ماهیرود از طریق نقطه صفر مرزی وارد خاک ایران شد و مورد استقبال وجه الله خدمتگزار همتای ایرانی خود قرار گرفت.
خیرمحمد و داد الله قانع به ترتیب معاون و عضو شورای استان فراه، عبدالصمد فراهی رئیس ترانسفورت( حمل و نقل) زمینی و عبدالهادی باور مستوفی(دارایی) استان فراه آصف ننگ را همراهی می کردند.
همچنین شماری از مسئولان و مدیران خراسان جنوبی در نشست دو جانبه خدمتگزار و آصف ننگ حضور داشتند.
استاندار خراسان جنوبی در این نشست با اشاره اشتراکات تاریخی، فرهنگی، زبانی و تمدنی ایران و افغانستان که در یک حوزه جغرافیایی مشترک قرار دارند، ابراز امیدواری کرد که گام های موثر و ارزنده ای در توسعه روابط بازرگانی و تجاری مورد توافق دو کشور برداشته شود.
وی با اشاره به 465 کیلومتر مرز مشترک ایران و افغانستان که در محدوده خراسان جنوبی قرار دارد، اظهار کرد: همواره مردم ایران خواهان آرامش، آسایش و توسعه افغانستان خود خصوصا مردم استان فراه بودند.
وی تاکید کرد: با توجه به افتتاح رسمی پایانه مرزی ماهیرود، باید شرایطی فراهم شود در زمینه همکاری های تجاری و بازرگانی میان دو کشور همسایه گام های اساسی برداشته شود.
وی با اشاره به وجود بازارچه های مرزی ماهیرود سربیشه، گلورده درمیان، یزدان زیرکوه و دو کوهانه نهبندان نسبت به بازگشایی سه بازارچه اخیر ابراز علاقه کرد و گفت: با توجه به تاثیر فعالیت ها بازارچه های مرزی در اقتصاد مرز این مساله با شتاب بیشتری دنبال شود.
خدمتگزار یادآور شد: در سفر اوایل سال 94 رئیس جمهوری افغانستان به ایران و نیز در سفر اخیر اشرف غنی به تهران مساله بازگشایی بازارچه ها مطرح شد تا شاهد شتاب بیشتری در واردات و صادرات بازارچه های مرزی باشیم.
وی در ادامه به امضای توافق نامه چابهار که به تازگی با حضور رئیسان جمهوری دو کشور و نخست وزیر هند در تهران امضا شد، گفت: با احداث خط آهن چابهار- زاهدان- بیرجند و مشهد شاهد شکوفایی بیشتری در روابط بازرگانی و تجاری دو کشور خواهیم بود.
به گفته استاندار خراسان جنوبی، فعال کردن بازار چه های مرزی تاثیر زیادی در انتقال بار و مسافر نیز خواهد داشت.
وی در ادامه به ارایه خدمات فنی و مهندسی و کمک ایران به کشت جایگزین خشخاش در استان فراه اشاره کرد و گفت: با توجه به فراهم بودن زیرساخت ها در منطقه ویژه اقتصادی بیرجند و ماهیرود ، وجود فرودگاه بیرجند نیاز به ایجاد کنسولگری دو کشور در شهرهای فراه و بیرجند است.
خدمتگزار لزوم تشکیل کمیسیون مشترک میان دو استان را یادآور شد و گفت: لازم است هرچند وقت تصمیماتی برای برگزاری نشست ها انجام شود.
به گفته وی با توجه به روابط بسیار خوب میان دو کشور، امکانات خوبی از نظر صادرات و تجارت و همکاری های علمی و دانشگاهی میان دو استان وجود دارد، این استان آماده صادرات برق به فراه را دارد.
وی یادآور شد: با توجه به شرایط پسابرجام بسیاری کشورها علاقه مند به همکاری با ایران در عرصه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و علمی شدند و در کمتر از دو سال اخیر ، 12نفر از سفیران و دیپلمات های مقیم تهران به خراسان جنوبی سفر کردند و در این سفرها با قابلیت ها و ظرفیت های استان آشنا شدند.
همچنین محمد آصف ننگ، استاندار فراه افغانستان گفت: با توجه به سطح مراودات دو جانبه روابط دو کشور دوست و مسلمان در سطح خوبی قرار دارد و اراده رهبران دو کشور در توسعه روابط است.
وی یادآور شد: این مساله پیوندهای اقتصادی را پر بارتر می کندو افغان برای سفرهای فنی و تحقیقی به ایران مشتاق هستند.
وی بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران در روزهای سخت میزبان دو میلیون نفر از مهاجران افغان بود که کار بسیار بزرگی است.
وی با بیان اینکه افغانستان از همگرایی و استحکام توسعه تجارت با ایران استقبال می کند اضافه کرد: افغانها سال ها آرزو داشتند به راه آبی دسترسی پیدا کنند که زمینه این کار از طریق چابهار فراهم است.
به گفته آصف ننگ، افغانستان بیشتر مایل به تجارت دو جانبه با ایران است چه بدهیم و چه دریافت کنیم.
استاندرا فراه یادآور شد: برای تبادل همکاری گمرکی نیاز به تجارت قانونمند است و در حال حاضر بخشی از تجارت این کشور با ایران صورت می گیرد این مساله می تواند به چندین میلیارد دلار برسد.
به گفته وی با ایجاد کنسولگری دو کشور در بیرجند و فراه ارایه خدمت در بخش تجارت سریع تر خواهد شد.
وی در ادامه به فعالیت های انجام شده در عرصه آموزشی، کشاورزی و عواید گمرکی در فراه اشاره کرد و گفت: در فراه زمینه سرمایه گذاری در معدن گچ و کرومیت فراهم است .
وی از همکاری های فرهنگی و آموزشی با خراسان جنوبی استقبال کرد و گفت: در سایه همکاری های دو جانبه می توان از قاچاق کالا و مواد مخدر در دو سوی مرز پیشگیری کرد.
همچنین ابراهیم نصری مدیرکل حمل و نقل و پایانه های خراسان جنوبی در مراسم افتتاح پایانه مرزی ماهیرود به توسعه تجارت با افغانستان و توسعه مناسبات دوستی اشاره کرد و گفت: استفاده تجار افغان از مرز ماهیرود دسترسی آنها را به آب های گرم نسبت به دیگر مسیر ها 500 کیلومتر کوتاه تر می کند.
وی با بیان اینکه این مساله به توسعه تجارت کمک می کند، اظهار کرد:زیرساخت ها در مرز ماهیرود کاملا فراهم است و از 220میلیارد ریال سرمایه گذاری در پایانه مرزی ماهیرود 65درصد آن در دو سال اخیر انجام شد.
وی تاکید کرد: با وجود پنج سال فعالیت های عمرانی در پایانه مرزی ماهیرود و نیز وزش های 120روزه سیستان در منطقه، فعالیت گمرکی متوقف نشد و با توجه به موقعیت خاص و امنیت منطقه طرح توسعه پایانه از 10 هکتار به 20هکتار افزایش یافته است.
2047/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «استانداران فراه افغانستان و خراسان جنوبی راههای افزایش همکاری را بررسی کردند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات