محدود نبودن کمک دولت برای اجرای سیستم های آبیاری نوین در کرمان

به گزارش ایرنا عباس سعیدی روز دوشنبه در همایش استانی بحران آب و مدیریت اقتصاد کشاورزی همراه با تجلیل از کشاورزان در سیرجان از اعطای این تسهیلات به مبلغ 160 میلیارد تومان پس از سفر ریاست جمهوری به استان خبر داد و افزود: هر کشاورز که به صورت خود اجرایی و با ضوابط سازمان جهاد کشاورزی اقدام به اجرای سیستم آبیاری نوین کند به ازای هر هکتار هفت میلیون و 500 هزار تومان بلاعوض به وی پرداخت می شود که تقریبا معادل 80 درصد هزینه خواهد بود.
وی گفت: تاکنون 60 هزار هکتار باغ در شمال استان به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز شده و باید کشاورزان به دنبال این سیستم برای حفظ کشاورزی خود باشند زیرا شرایط آماده است تا بتوان تمامی باغ ها را به این سیستم مجهز کرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان تصریح کرد: مصرف بهینه آب و مدیریت در این بخش می تواند بحران آب را کاهش دهد و اگر به فکر نباشیم بیشترین خسارت متوجه بخش کشاورزی خواهد بود.
وی کشت گیاهانی که به آب کمتری نیاز دارند، جلوگیری از افزایش سطح زیر کشت، بازچرخانی آب و استفاده مجدد از آب مصرفی، جلوگیری از حفر چاه های غیرمجاز، کاهش میزان بهره برداری از چاه های کشاورزی با خاموشی در زمان هایی که باغ ها به آبیاری نیاز ندارند و همچنین استفاده از سیستم های نوین آبیاری و تحت فشار را بخشی از راهکارهای صرفه جویی در مصرف آب عنوان کرد.
فرماندار سیرجان هم در این همایش گفت: بعد از کم آبی ما بحران آب را داریم و وضعیت بسیار نگران کننده است که اگر تدبیری اندیشیده نشود و به فهم مشترک در ارتباط با کمبود آب نرسیم در آینده حیات کشاورزی و حیات انسان ها تهدید خواهد شد به خصوص شهرستان ما که متاسفانه وضعیت خوبی ندارد.
منصور مکی آبادی افزود: آنچه باید به آن توجه داشته باشیم این است که همه کشاورزان به درک مشترک برسند.
وی از تجهیز 17 هزار و 100 هکتار از باغ های سیرجان به سیستم نوین آبیاری خبر داد و گفت: ما به استقبال کشاورزان برای اجرای آبیاری نوین می رویم و تسهیلات بلاعوض به آنها داده می شود که باید با همت جمعی بحران آب را کاهش داد.
وی اظهار کرد: از زمانی که دولت تدبیر و امید امور را در دست گرفته این موضوع را بسیار جدی تلقی کرده است و اگر دولت های گذشته به اندازه این دولت به این موضوع توجه داشتند قطعا ما با این مشکلات مواجه نبودیم.
فرماندار سیرجان از کشاورزانی که در طرح خاموشی موتورهای آب مشارکت کردند تشکر کرد و افزود: این موضوع نشان دهنده درک مشترکی است که کشاورزان دارند و با خاموشی 45 روزه چاه های آب حدود 40 هزار متر مکعب صرفه جویی در مصرف آب را داشتیم که به اندازه یک و نیم برابر سد تنگوییه است.
در این همایش از 10 کشاورز نمونه تجلیل شد.
7435/3028

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «محدود نبودن کمک دولت برای اجرای سیستم های آبیاری نوین در کرمان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات