40 درصد از منابع آبی کشور از جنگل ها و کوهستان های زاگرس تامین می شود

مراد شیخ ویسی عصر دوشنبه در نخستین جشنواره نقش زاگرس نشینان و طوایف ایل کلهر در حراست از منابع طبیعی و محیط زیست در گیلانغرب افزود: با توجه به اینکه حیات انسان ها به آب وابسته است برهمین اساس حفاظت و استفاده بهینه از این منابع خدادادی ضروری است.
وی بیان کرد: پوشش جنگلی و گیاهی خوب علاوه بر جلوگیری از خسارت های ناشی از وقوع سیلاب ، علاوه بر حفظ منابع خاکی در تولید اکسیژن و هوای پاک نیز نقش بسزایی دارد.
وی با اشاره به اینکه حفظ این منابع ارزشمند جز با کمک مردم امکان پذیر نیست و انجمن ها و سمن ها بعنوان یک ظرفیت بزرگ در این راستا نقشی بی بدیل دارند، اضافه کرد: برنامه های دولت در این بخش نیز تنها با مشارکت و همکاری مردم محقق خواهد شد.
مدیرکل منابع طبیعی استان کرمانشاه، خشکیدگی درختان بلوط در مناطق مختلف کشور به ویژه منطقه زاگرس را ناشی از گرم شدن چند درجه ای کره زمین و بخشی هم به علت بروز بیماری ذغالی عنوان کرد و گفت: به تازگی دو گروه از فائو (سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد) از سه استان کرمانشاه، ایلام و فارس که با این مشکل مواجه هستند بازدید صورت گرفت و برای رفع نگرانی ها در بخش نیز از سوی دولت اعتبار لازم اختصاص یافته است.
فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد از سازمان‌های بین‌المللی است که در زمینه توسعه کشاورزی فعالیت دارد.
شیخ ویسی با بیان اینکه اجرای طرح های آبخیزداری در گیلانغرب از سایر مناطق استان کرمانشاه بیشتر بوده است افزود: این طرح در منطقه وسیعی از دهستان حیدریه در بخش گواور با 30 میلیارد ریال اعتبار اجرا شد و برای سال جاری نیز طرح های آبخیزداری در بخش قابل توجهی از دیگر مناطق گیلانغرب اجرا خواهد شد.
مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه هم در سخنانی گفت: ایجاد واحد بازیافت برای رفع مشکل زباله شهر گیلانغرب در دستور کار قرار گرفته است و به زودی این معضل رفع می شود.
غلامحسین کاظمی از برنامه سازمان حفاظت از محیط زیست برای احیای تالاب های کشور از جمله استان کرمانشاه خبرداد و افزود: استان کرمانشاه به لحاظ تنوع زیست محیطی جز استانهای پیشرو کشور محسوب می شود.
وی اجرای موفق جشنواره فیلم سبز پس از 10 سال توقف در 60 ساعت اکران در مرکز استان و برپایی نمایشگاه بین المللی محیط زیست را از اقدام های محیط زیست و نقطه ای عطف در تاریخ این سازمان دانست و ادامه داد: شهرستان گیلانغرب با در اختیار داشتن 43 هزار هکتار مناطق حفاظت شده در منطقه قلاجه و 40 هزار هکتار منطقه شکار ممنوع در زله زرد، از زیستگاه های مهم جانوری و وحیات وحش استان کرمانشاه محسوب می شود.
وی با بیان اینکه بدون مشارکت و پشتوانه مردمی نمی توان برای حفاظت از محیط زیست منطقه گام های موثری برداشت ، ادامه داد: برنامه آموزش و ارتقای نقش انجمن ها و سمن ها و اجرای برنامه های متعدد و متنوع در هفته محیط زیست در دستور کار است.
در این جشنواره از 50 فعال عرصه فرهنگی، هنری، علمی و اجتماعی در حوزه منابع طبیعی و محیط زیست با اهدای هدایایی تجلیل شد.
در نخستین جشنواره نقش زاگرس نشینان و طوایف ایل کلهر در حراست از منابع طبیعی و محیط زیست که به مدت یک روز در شهر گیلانغرب برگزار شد، 700 تن از کارشناسان، فعالان، نخبگان استادان دانشگاهی و بزرگان طوایف ایل کلهر حضور داشتند و در ارتباط با راه های حفاظت از عرصه های طبیعی ، محیط زیست ، حیات وحش و توسعه و ارتقای زیستگاه ها سخنرانی شد.
استان کرمانشاه دارای یک میلیون و 717 هزار هکتار عرصه منابع طبیعی است که از این میزان 527 هزار هکتار آن را اراضی جنگلی و یک میلیون و 190 هکتار را اراضی مرتعی تشکیل می دهد.
7079/7398

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «40 درصد از منابع آبی کشور از جنگل ها و کوهستان های زاگرس تامین می شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات