استاندار خراسان جنوبی: توجه دولت به افزایش حجم تجارت با کشورهای همسایه است

وجه الله خدمتگزار روزدوشنبه در نشست مشترک خبری با» محمد آصف ننگ» استاندار فراه افغانستان در پایانه مرزی ماهیرود از توابع شهرستان سربیشه خراسان جنوبی افزود: با توجه به امکانات موجود باید سقف مراودات نسبت به سال های گذشته افزایش داشته باشد.
وی اضافه کرد: در این ارتباط به تازگی با رئیس کل گمرک ایران و وزیر راه و شهر سازی دیدار و گفت و گو کرد و خواهان تفویض اختیار به مدیران استانی برای تصمیم گیری ها شد تا آنها بتوانند با اختیار بیشتری در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل تلاش کنند.
وی در پاسخ به پرسش نماینده خبری استان فراه در مورد تکمیل نشدن آسفالت راه فراه گفت: بخشی از این محور سال قبل تکمیل و با حضورش افتتاح و رسما تحویل دولت افغانستان شد و به دلیل وجود برخی ناامنی ها که مخالفان دولت مرکزی در آن استان ایجاد کرده بودند، ادامه پروژه متوقف شده است.
وی خواهان تلاش جدی استاندار فراه در این رابطه برای رفع مشکل شد و اظهار کرد: مسئولان آن استان برای تامین اعتبار لازم از دولت مرکزی افغانستان تلاش کند تا از ماهیرود به فراه راه آسفالت شود.
استاندار خراسان جنوبی تاکید کرد: بخشی از راه آسفالته به دلیل مراقبت نکردن از بین رفت و مجددا مرمت شد.
وی بیان کرد: باید تدبیری اندیشده شود تا اتباع و تجار دو کشور از ظرفیت منطقه استفاده کنند و یکی از زیرساخت ها وجود راه آسفالته است، لازمه کار تامین امنیت است تا نسبت به آسفالت بقیه مسیر اقدام شود.
وی یادآور شد: مردم و دولت ایران خواهان توسعه، پیشرفت، تثبیت امنیت و آرامش در افغانستان هستند که در این صورت می توان به ادامه فعالیت های عمرانی پرداخت.
وی بیان کرد: برای آسفالت این محور در سال 95مبلغ 200میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده است.
وی در ادامه با اشاره به نقش مثبت فعالیت بازارچه های مرزی در اقتصاد مرز پیشنهاد کرد که کمیسیون مشترک دو کشور طبق برنامه پیش بینی شده با حضور وزیر کشور ایران و وزیر دارایی افغانستان تشکیل شود .
استاندار خراسان جنوبی فعالیت بازارچه های مرزی را به نفع مرزنشینان دو کشور دانست و گفت: مسئولان استان آمادگی کامل برای بازگشایی بازارچه های مرزی را دارند.
همچنین محمد آصف ننگ استاندار فراه افغانستان یکی از چالش های این استان را کمبود نیروی انسانی ماهر عنوان کرد و افزود: ایران با راه اندازی یک مرکز فنی و حرفه عهده دار آموزش 300نفر از جوانان این استان است.
وی ادامه داد: بیشتری فارغ التحصیلان دیپلم در استان فراه بدون مهارت هستند سالانه از حدود ششهزار نفر، سه هزار نفر جذب مراکز آموزش عالی می شوند و استان عمدتا به رشته های فنی و حرفه ای، تجارت، کشاورزی و پزشکی نیاز دارد.
وی خواهان تخصیص سالانه 150تا 200بورسیه تحصیلی برای جوانان افغان جهت ادامه تحصیل در مراکز آموزش عالی ایران شد.
وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات افغانستان خصوصا فراه نبود راه آسفالته است، گفت: منطقه ویژه اقتصادی تجارت را تضمین می کند.
به گفته استاندار فراه برنامه دولت افغانستان تجارت دو جانبه است و بازارچه های مرزی از لحاظ اقتصادی نمی تواند دایمی باشد .
وی اضافه کرد: « افغانستان در حال توسعه است، بازارچه ، باید بازارچه مشترک باشد ، فعالیت تجاری بازارچه ها شاید به نفع تجار ایرانی باشد اما به نفع تجار افغان نیست.»
در حال حاضر از چهار بازار چه مرزی ایران در خراسان جنوبی سه مورد تعطیل است و با وجود پیگیری مسئولان کشوری و استانی این بازارچه ها که از اواخر سال 93تعطیل شدند، هنوز بازگشایی نشده است.
پایانه مرزی ماهیرود روز دوشنبه در مراسمی با حضور تعدادی از مسئولان کشوری، مقام های استان های خراسان جنوبی و فراه افغانستان به صورت رسمی افتتاح شد.
در این مراسم داود کشاورزیان معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای کشور به همراه تعدادی از مدیران دفاتر تخصصی این سازمان، وجه الله خدمتگزار استاندار خراسان جنوبی و « محمد آصف ننگ» والی فراه افغانستان و جمعی ازمسئولان این استان حضور داشتند.
پایانه ماهیرود در زمینی به مساحت 10هکتار احداث شده و دارای سالن های تجاری و مسافری، توفقگاه، ساختان گمرک و ایستگاه آتش نشانی است.
در طرح توسعه آن 10هکتار زمین دیگر برای احداث پارک لجستیک و تاسیسات خدماتی به امکانات فعلی پایانه اضافه خواهد شد.
مجموع اعتبار هزینه شده از محل منابع سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای برای احداث پایانه مرزی ماهیرود 219 میلیارد ریال است.
2047/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «استاندار خراسان جنوبی: توجه دولت به افزایش حجم تجارت با کشورهای همسایه است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات