معاون وزیر نیرو: در مرز خودکفایی ساخت نیروگاه هستیم

معاون وزیر نیرو: در مرز خودکفایی ساخت نیروگاه هستیم

ایسنا/ معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: این ظرفیت را داریم که خدمات فنی مهندسی خود را تا بیش از 20 میلیارد دلار به سایر کشورها افزایش دهیم.

هوشنگ فلاحتیان روز گذشته (پنجشنبه) در حاشیه هشتمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق اصفهان، گفت: اصفهان از نظر ساخت، تولید و انتقال برق جزء استان های پیشتاز به حساب می آید همچنین نیروگاههایی که در استان است به بهترین نحو تعمیر و نگهداری می شود و دارای راندمان بسیار زیادی است به طوریکه سال گذشته در بین نیروگاههای کشور، نیروگاه سیکل ترکیبی اصفهان رتبه اول را به لحاظ راندمان داشته است.

فلاحتیان با بیان اینکه به واسطه حضور 10 هزار واحد صنعتی در اصفهان هم پتانسیل مهندسی و هم ظرفیت صادرات در این شهر وجود دارد، تصریح کرد: در شرایط پس از مذاکرات هسته ای شرکت های مختلفی به ایران آمده اند و فضای خوبی برای صنعتگران به وجود آمده و پیشنهادات زیادی نسبت به گذشته واصل شده است، اما مسئولین وزارتخانه در این راستا به دنبال افزایش کیفیت محصولات داخلی با مشارکت شرکتهای ایرانی و خارجی هستند تا هم به خدمات برق اضافه شود و هم شدت مصرف انرژی در کشور کاهش پیدا کند و همچنین بتوانیم به فناوری های جدید دست پیدا کنیم و محصولات مان با کیفیت جهانی باشد.

فلاحتیان با بیان اینکه باید از شرایط جدید نهایت بهره برداری را جهت دست یابی به تکنولوژی های جدید داشته باشیم، افزود: باید با مشارکت شرکت های خارجی به دنبال افزایش صادرات در همه حوزه ها به ویژه کالاهای غیرنفتی باشیم بنابراین نباید این موضوع در ذهن ها متبادر شود که چون دریچه های کشور باز شده است پس هر خارجی می تواند به راحتی بازارهای داخلی تولیدکنندگان داخلی را بگیرد.

وی با بیان اینکه در طول یک سال گذشته موفق شدیم توسط تولیدکنندگان داخلی کنتورهای هوشمند را 100 درصد ساخت داخل کنیم، گفت: درصدد هستیم با استفاده از کنتورهای هوشمند شرایط جدیدی را برای مسئولان صنعت برق کشور برای مانیتورینگ انرژی مصرفی ایجاد کنیم تا شاهد کاهش تلفات باشیم و همچنین بتوانیم میزان مصرف انرژی را به طور دقیق مورد سنجش قرار دهیم.

فلاحتیان با بیان اینکه هیچ ریسکی متوجه تولیدکنندگان داخلی نیست، خاطرنشان کرد: همواره تولیدکنندگان داخلی این دغدغه را دارند که معمولا مصرف کنندگان تجهیزات برقی با سرعت نه چندان زیادی محصولات شان را می پذیرند البته یک بخشی از آن طبیعی است زیرا تجهیزاتی که در صنعت برق استفاده می شود به دلیل کاری که باید انجام دهد و خطراتی که متوجه کاربران است، مردم با احتیاط محصولات ساخت داخل را در گذشته قبول می کردند اما به عنوان مثال در حال حاضر در شرایطی هستیم که صدها واحد تولید کننده سیم و کابل داریم و دیگر کسی محصول خارجی استفاده نمی کند بلکه همه تولیدات داخلی را ترجیح می دهند.

وی با بیان اینکه محصولات داخلی صادرات محور نیست، گفت: باید کارهای فرهنگی انجام داد تا مردم به جای استفاده از محصولات خارجی از محصولات داخلی استفاده کنند.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی افزود: درطول سه دهه گذشته فعالیت های زیادی توسط نخبگان و صنعتگران صورت گرفته که می توانیم امروز عنوان کنیم حدود 100 درصد تجهیزات توزیع برق در داخل کشور ساخته می شود همچنین در زمینه ساخت نیروگاه نیز در مرز خودکفایی هستیم.

فلاحتیان با اشاره به اینکه در هیچ کارخانه و صنعتی نیست که از تکنولوژی برق استفاده نکنند، اضافه کرد: با توجه به فعالیت مختلف صنعتگران و نخبگان، امروز در شرایط قابل قبولی علی رغم تحریم های سال های گذشته هستیم و چه بسا در برخی زمینه ها به پتانسیل های خود باور کردیم زیرا صنعتگران قدم های مثبت و سریع تری را نسبت به سال های گذشته برداشته اند.

وی با بیان اینکه این ظرفیت را داریم که خدمات فنی مهندسی خود را تا بیش از 20 میلیارد دلار به سایر کشورها افزایش دهیم، افزود: در طول سال های گذشته از حدود 3 میلیارد دلار کالاهایی که مرتبط با خدمات فنی مهندسی بوده معمولا 2.8 میلیارد دلار آن در حوزه صنعت برق بوده است البته شاید به لحاظ کمی برای کشور ما آمار خوبی نباشد، اما همین که موفق شدیم در طول سال های گذشته صادرات خدمات فنی مهندسی داشته باشیم که حدود 2.8 میلیارد دلار آن مربوط به خدمات فنی مهندسی مرتبط با برق بوده، بسیار خوب است، اما در پسا تحریم با مشارکت شرکت های ایرانی و خارجی خواهیم توانست حضور بیشتری در بازارهای جهانی و به ویژه بازارهای منطقه داشته باشیم.

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معاون وزیر نیرو: در مرز خودکفایی ساخت نیروگاه هستیم» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات