۲۳۰اقامتگاه بوم گردی در ایران وجود دارد/کاوش۳۰ هزار سایت تاریخی

به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی رحمانی موحد عصر دوشنبه در کارگروه گردشگری لرستان با اشاره به اینکه دشت های رنگی لرستان یک دنیا جاذبه دارد، اظهار داشت: دشت هایی که کشاورزان لرستانی بدون آشنایی با هنر نقاشی ایجاد کرده اند نقاشان بزرگی را خیره این کار دست ساز کرده اند و جاذبه های طبیعی لرستان برای این استان نعمت بوده و برای گردشگری یک ظرفیت بزرگ است.

وی با اشاره به اینکه ما معتقدیم اگر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در کنار هم و در یک چارچوب سازمانی قرار گرفته اند باید این تعریف بین مردم معنا پیدا کند، بیان داشت: جاذبه های تاریخی، فرهنگی و طبیعی ما اگر گردشگری محور نباشند نمی توانند بر حوزه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی تاثیر داشته باشند و به اماکن و اجسام بی روحی تبدیل می شوند که در گذر زمان از بین می روند.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور تصریح کرد: به اعتقاد ما باید جاذبه های تاریخی و گردشگری با دید و بازدید مسئولانه معنا پیدا کنند و رفتار ما باید مناسب با ارزش های این میراث باشد.

امنیت شرط لازم و کافی برای توسعه گردشگری

رحمانی موحد با اشاره به اینکه جامعه محلی روزی مخالف بود کسی به آبشاری نزدیک شود اکنون خود خواهان توسعه گردشگری در این مناطق هستند، عنوان کرد: بحث نزدیکی به جاذبه های طبیعی در کلان رفتار دنیا تغیر پیدا کرده و دیگر در هیچ جای دنیا نگاه سنتی به جاذبه های طبیعی و گردشگری وجود ندارد.

وی عنوان کرد: مطابق آمار سازمان جهانی جهانگردی از یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون نفر گردشگر حدود ۵۵۰ نفر از آن ها جزء گردشگران حوزه طبیعت گردی بوده و درصد زیادی از آن ها به سمت جاذبه های انسان ساز مانند شهرهای بازی، مراکز تفریحی و تجاری جذب شده اند.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با اشاره به اینکه ایران می تواند مقصد گردشگری همه دنیا باشد، اظهار داشت: بیش از ۶۰ کشور دنیا در رنکینگ فهرست اول ما بوده که این تنوع نشان می دهد حوزه فراگیری کشور ما در سایر کشورها اثر کرده که بخش زیادی از این موفقیت مرهون سیاست های دولت و آرامش موجود در کشور است.

رحمانی موحد امنیت را شرط لازم و کافی توسعه گردشگری دانست و گفت: در زیرساخت های ذهنی حوزه گردشگری بحث امنیت گردشگر حرف اول و آخر را می زند بطوریکه در اطراف ایران کشورهایی که روزی مقصد گردشگری بودند اکنون دیگر کسی جرات نمی کند به آن ها وارد شود ولی به یمن امنیت موجود در ایران ما می توانیم میزبان بسیاری از گردشگران بین المللی باشیم.

وی از قلعه فلک الافلاک لرستان به عنوان یک یادمان بزرگ تاریخی و بنایی با اهمیت یاد کرد و افزود: این بنای تاریخی در نوبت ثبت جهانی بوده و آنهایی که نگران از بین رفتن این بنا هستند باید تخصصی نگران آن باشند و آن ها که وظیفه حفاظت از آن را دارند توجه لازم را دارند که این اثر تاریخی حفظ شود ما در سازمان نیز همین نگاه را داریم.

پیگیری برای ایجاد صندوق احیاء بناهای تاریخی

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با بیان اینکه ما بدنیال این هستیم لرستان را به عنوان یک مقصد گردشگری ماندگار تبدیل کنیم، تصریح کرد: باید از ظرفیت فرودگاه خرم آباد در حوزه گردشگری استفاده شود زیرا بحث حمل و نقل از عوامل اصلی توسعه گردشگری است لذا با توجه به اینکه ظرفیت خوبی در فرودگاه خرم آباد ایجاد شده با شرکت های حمل و نقل هوایی و دفاتر گردشگری سازمان میراث فرهنگی صحبت خواهیم کرد که از این ظرفیت بیشتر استفاده کنند.

رحمانی موحد با اشاره به اینکه تا قبل از دولت یازدهم تعداد اقامتگاه های بوم گردی کشور ۲۴ واحد بود، افزود: با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید تعداد اقامتگاه های بوم گردی کشور به بیش از ۲۳۰ واحد رسیده است و لرستان این ظرفیت را دارد با توسعه اقامتگاه های بوم گردی و ظرفیت های محلی خود مسافران زیادی جذب کند.

وی گفت: درخواست استاندار لرستان مبنی بر ایجاد صندوق احیای بناهای تاریخی را پیگیری خواهم کرد و کاملا با این امر موافق هستیم.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور بیان داشت: دکتر سلطانی فر رئیس سازمان شاخص ارزیابی خود از فعالیت های هر استان را در انتهای سال این موضوع دانسته که مدیران توانسته اند چه تعداد از ابنیه های تاریخی استان را در محور گردشگری واگذار کنند.

لزوم بهره گیری از سرمایه گذاری بخش خصوصی در سایت های تاریخی

رحمانی موحد بر لزوم تغیر نگاه های سنتی در حوزه واگذاری ابنیه های تاریخی به بخش خصوصی تاکید کرد و گفت: سربازخانه خرم آباد یکی از مراکز خوب برای اقامت بوده و هیچ اثر منفی برای قلعه فلک الافلاک ندارد بلکه نگاه ترکیبی برای نگهداری از یک سایت تاریخی ایجاد می کند و این کارها در دنیا بسیار انجام می شود.

وی افزود: مطابق نگاه جهانی ایجاد مراکزی در مکان های تاریخی که می توانند ظرفیتی اقتصادی برای پشتیبانی اثر تاریخی باشند باعث نگهداری و استمرار در حفاظت آن سایت خواهد شد.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به حدود یک میلیون سایت شناخته شده در ایران اشاره کرد و بیان داشت: سه درصد از این سایت ها یعنی ۳۰ هزار مورد از آن ها کاوش شده است که استفاده از ظرفیت بخش خصوصی می تواند باعث تداوم حفاظت از این آثار باشد.

رحمانی موحد با بیان اینکه نگاه سازمان میراث فرهنگی توجه به استان های کمتر برخوردار  بوده که استعداد های طبیعی و گردشگری زیادی دارند، افزود: اگر دنبال مکانیزم های سنتی و پرپیچ و خم در حوزه گردشگری باشیم به جایی نخواهیم رسید.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «۲۳۰اقامتگاه بوم گردی در ایران وجود دارد/کاوش۳۰ هزار سایت تاریخی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات