قلعه فلک الافلاک در لیست نوبت ثبت جهانی قرار دارد

رحمانی موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور گفت: قلعه فلک الافلاک یادمان بزرگ تاریخی و بنایی بسیار با اهمیت است که در لیست نوبت ثبت جهانی قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد مرتضی رحمانی موحد عصر امروز در حاشیه کارگروه گردشگری استان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد بابیان اینکه استان لرستان ظرفیت‌های بسیار زیادی دارد اظهار داشت: قلعه فلک الافلاک یادمان بزرگ تاریخی و بنایی بسیار با اهمیت است که در لیست نوبت ثبت جهانی قرار دارد.

وی افزود: کسانی که در مورد قلعه فلک الافلاک نگران هستند می‌توانند نگران باشند ولی باید تخصصی نگران بود و کسانی که وظیفه حفاظت این بنا را بر عهده‌ دارند قطعاً توجه لازم را دارند که این اثر تاریخی به‌ عنوان یک ارزش در استان حفظ شود.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور عنوان کرد: باید استان لرستان را به مقصد ماندگار تبدیل کنیم و بتوانیم گردشگران داخلی و خارجی را به نیت و هدف اقامت طولانی‌تر به استان بیاوریم.

وی با اشاره به اینکه باید از ظرفیت بالقوه فرودگاه استان استفاده شایان کنیم بیان کرد: بحث حمل‌ونقل در گردشگری یکی از عوامل اصلی توسعه گردشگری است؛ اگر بتوانیم هر یک ساعت و نیم یک پرواز انجام دهیم اقدامی ایدئال است.

رحمانی موحد تصریح کرد: این موضوع را در حوزه وزارت راه پیگیری می‌کنیم و با شرکت‌های حمل‌ونقل هوایی نیز صحبت می‌شود، دفاتر خود را ترغیب می‌کنیم تا با ظرفیت استان بیشتر کار کنند.

وی خاطرنشان کرد: دو عنصر مهمان‌نوازی و بافرهنگی مردم استان لرستان بزرگ‌ترین عامل توسعه اقامتگاه‌های بوم‌گری است، اقامتگاه‌های بوم‌گردی روزی که دولت تدبیر و امید کارش را آغاز کرد 24 واحد بود که در حال حاضر به  بیش از 230 واحد افزایش‌یافته است.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور گفت: استان لرستان این ظرفیت را دارد که با توسعه اقامت برون‌گردی و ظرفیت‌های محلی که وجود دارد و با دار بودن خوراک، پوشاک، آداب‌و رسوم انگیزهای بیشتری برای مسافران به این منطقه ایجاد می‌کند که این امر در سایه برنامه‌ریزی و نگاه گردشگر محور است.

وی اظهار داشت: پیشنهاد می‌شود استان لرستان برنامه جشنواره‌های استانی را جزء برنامه‌های جدی خود قرار دهد چراکه این امر یکی از سبب می‌شود گردشگران و مسافران برای دیدن آنچه برایشان  جدید است سفر کنند.

رحمانی موحد افزود: این جشنواره‌ها باید حداقل یکی در سطح ملی و یکی در سطح منطقه و استان در هر استانی شکل بگیرد که امیدواریم  استان لرستان نیز بتواند این مهم را انجام دهد.

وی عنوان کرد: رویکردی که مدیریت ارشد استان در زمینهٔ تجمیع امکانات، خدمات استان و در راستای ارائه زمین رایگان یا با قیمت مناسب و تعرفه‌های پایین و صفر برای سرمایه‌گذاری دارد، اگر این بسته‌ها تعریف و در اختیار ما قرار بگیرد خیلی افرادی که از کشورهای همسایه حتی سرمایه‌گذاران داخلی می‌توانند با وجود این بسته‌ها در استان سرمایه‌گذاری کنند.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور بیان کرد: رئیس سازمان میراث فرهنگی قرار جدی را با مدیران استانی گذاشتند و به آن‌ها اعلام‌شده که میزان و  شاخص ارزیابی در انتهای هر سال از فعالیت استان این است که چه تعداد از ابنیه تاریخی توانسته در محور گردشگری واگذار شود.

وی تصریح کرد: باید مسائل و مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد را برطرف کنیم و نگاه‌های سنتی برداشته شود؛ سربازخانه خرم‌آباد یکی از مکان‌های خوب برای اقامت است و هیچ اثر سو و تبعات منفی برای قلعه ندارد بلکه یک نگاه ترکیبی را برای نگهداری از یک سایت تاریخی نشان می‌دهد که در دنیا این کار انجام می‌شود.

رحمانی موحد خاطرنشان کرد: هیچ‌وقت درون یک سایت تاریخی  را رستوران و اقامتگاه نمی‌کنند اما از ظرفیت‌های پیرامونی  آن استفاده می‌شود.

وی گفت: این ظرفیت‌های ترکیبی سبب نگهداری و استمرار در بنا می‌شود چرا که می‌تواند از نظر اقتصادی خودش را تأمین و آورده آن  به حفاظت، مرمت و معرفی بیشتر بنا صرف شود.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور اظهار داشت: حدود  یک‌میلیون سایت در ایران وجود دارد که سه درصد از آن کاوش و کارشناسی شده، اگر هرکدام از این سایت‌ها یک میلیارد تومان هزینه داشته باشد مقدار بالایی است اما ظرفیت بخش خصوصی و ظرفیت‌های این‌چنینی می‌تواند سبب تداوم حفاظت  و نگهداری بیشتر آثار باشد.

وی افزود: در این راستا هیچ نگرانی وجود ندارد، حریم‌ها حفظ، رسوم نگهداری و نظارت‌ها  انجام می‌شود، نباید تجربه جدید کنیم بلکه باید تجربه موفق را  الگو قرار دهیم و از فرصت‌های سوخته شده استفاده کنیم و با سرعت بیشتر  این کارها انجام شود.

رحمانی موحد عنوان کرد: اگر کنار قلعه ساختمانی وجود دارد می‌تواند یک ظرفیت اقتصادی پشتیبان این مجموعه  تاریخی باشد، مقاومت‌ها در این راستا در جایگاه تخصصی ضعیف است؛ مقداری باید به رویکردهای جهانی در این زمینه توجه کنیم  و می‌توان کمک کرد.

وی بیان کرد: سعی می‌شود استان‌های کمتر برخوردار از نظر امکانات را حمایت کنیم  و باید به راه‌حل‌های اجرایی‌تر فکر کنیم،  اگر به دنبال مکانیزم‌های سنتی و پرپیچ‌وخم برویم قطعاً به‌جایی نمی‌رسیم.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور تصریح کرد: مطالبات استان را در مرکز پیگیری می‌کنیم تا بحث بناهای تاریخی که در استان مطرح است زودتر تعیین شود، در حوزه گردشگری، بحث زیرساخت‌ها، آموزش و بحث استاندارها کمک می‌کنیم که  استان لرستان به جایگاه واقعی خود دست یابد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «قلعه فلک الافلاک در لیست نوبت ثبت جهانی قرار دارد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات