ایرانسرا/ معرفی دره چاهکوه در قشم

ایرانسرا/ معرفی دره چاهکوه در قشم

کجارو/ دره یا تنگه چاهکوه، در بخش شهاب از توابع شهرستان قشم، دره‌ای به عمق ۱۰۰ متر، نمایشی از فرسایش سنگ‌های رسوبی است. این دره در ۷۰ کیلومتری شهر قشم و در کنار روستای چاهوی شرقی، در بخش غربی ساحل شمالی جزیره قشم قرار دارد و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری جزیره قشم است. این دره شگفت‌انگیز، در دل کوه سنگی یکپارچه که به شکل ضربدر برش خورده قرار دارد. چاهکوه در ابتدا عریض و با دیواره‌های بلند در برابر دیدگان مخاطب ظاهر می‌شود، ولی به‌تدریج از عرض آن کاسته تا جایی که عبور از میان آن دشوار می‌شود، این درحالی است که ارتفاع دیواره‌ها همچنان زیاد است و به همین دلیل داخل دره نور کمی وجود دارد.
دلیل نام‌گذاری چاهکوه، وجود جاده‌های است که در ابتدای دره حفرشده است، چند چاه کم عمق و کانال‌هایی برای هدایت آب، از سوی اهالی روستای چاهکوه حفر شده و زیبایی این تنگه را دو چندان می‌کند. از آنجا که با توجه به گرم و خشک بودن منطقه، آب شیرین ذخیره‌شده ارزش بالایی دارد، این چاه‌ها محل ذخیره آب باران است. این کانال‌ها و چاه‌ها، قدمتی باستانی دارند و از زمان‌های دور برای تامین آب شیرین اهالی این بخش از جزیره مورد استفاده قرار داشته است.

این دره از چهارسو، چهار تنگه دارد که درجاهایی دیواره‌ها به هم می‌رسند و فاصله ۲ دیواره از هم شاید به حدود نیم متر برسد. به نظر می‌رسد این دره و دره‌های مشابه اطراف آن مربوط به شکستگی‌های طاقدیس بزرگی باشند که بر ایجاد گنبد نمکی نمکدان هم نقش داشته است. جنس سنگ‌های چاهکوه، از سنگ‌های رسوبی موسوم به سنگ‌های آهکی و مربوط به رشته کوه زاگرس می‌شوند که جزو یکی از ۳ گروه سنگ‌های موجود در طبیعت (رسوبی، آذرین و دگرگونی) قرار می‌گیرد. در دیواره‌های دره چاهکوه، فرسایش آبی و انحلال، شیارهای عمیق و طویل و انواع حفره‌های عدسی، قاشقی و کروی شکل را حفر کرده‌اند. وجود شیارها و خطوط فرسایش موازی و همچنین حفره و طاقچه بر بدنه عمود این دره و نیز وجود جوی‌های سنگی در کف دره، موجب شده تا تنگه چاهکو به اعجاب تبدیل شود. طرح‌ها و اشکالی که روی دیواره‌های این تنگه زیبا نقش بسته هر بیننده‌ای را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اشکالی که خیال‌انگیز و رویاگونه‌اند و مانند آثار هنری ارزشمندی شده‌اند که به دست هنرمند توانایی به وجود آمده‌اند.
باد، آب باران و بارش‌های سیل آسا و شدید از مهم‌ترین دلایل وجود این حفره‌های زیاد در میان دیواره چاهکو است. سنگ‌های چاهکو دارای آهک یا بی‌کربنات کلسیم است که اسید آب باران دلیل حل شدن آنها و ایجاد شکاف‌ها و حفره‌های کوچکی در میان آنها شده و این حفره‌ها در طول چند میلیون سال بزرگ‌تر شده و تبدیل به دالانه‌های جالبی شده‌اند. در این میان، جاری شدن آب در زمان بارندگی، زیبایی این دره را دوچندان می‌کند.

ورودی دره شمالی جنوبی از سمت شمال عریض‌تر و کم شیب تر است و شکل کمابیش U مانندی را نشان می‌دهد. هرچه به سمت جنوب پیش می‌رویم دره کم‌عرض تر شده، شیب آن افزایش می‌یابد و در انتها به شکل V درآمده و صعب العبور می‌شود. این مشخصات نشان دهنده سیلابی بودن دره است. دیواره‌های دره شیارها و خطوط فرسایشی موازی متعددی را نشان می‌دهند که بعضا این شیارها عمق بیشتری پیدا کرده و فرم‌های قاشقی یا قیفی را به خود می‌گیرند. جنس دیواره‌ها عمدتاً از ماسه سنگ آهکی سست بوده و به دلیل وجود میان لایه‌های مارن قرمز، سیلت و آهک شاهد انحلال و فرسایش‌های شدید در این بخش‌ها هستیم به‌گونه‌ای که در تمامی طول دیواره دره حفره‌ها متعدد کوچک و بزرگ نمایان هستند. به نظر می‌رسد چاه‌های کم‌عمق آب که مورد استفاده اهالی قرار می‌گیرد از سوی دست حفاری‌ شده‌اند اما این حفاری در ادامه حفره‌های انحلالی عمیق صورت پذیرفته و درواقع کار طبیعت از سوی بشر تکمیل شده است. همچنین در طول دره اصلی و دره عمود بر آن کانال باریک جوی مانندی دیده می‌شود که ظاهراً برای هدایت و انتقال آب دره‌ها به داخل چاه حفر شده است. این تنگه به دلیل دارا بودن دیواره‌های عمودی نسبتاً مرتفع، وجود شیارها و خطوط فرسایش موازی و عمیق و همچنین انواع حفره‌های نیمه کروی و بیضوی از زیبایی ویژه‌ای برخوردار است.
تنگه چاهکوه یکی از جاذبه‌های ژئوپارک قشم است و تاکنون اقدام‌هایی در حد تائید سازمان یونسکو در این تنگه انجام شده است. ساخت جاده به طول ۴ کیلومتر، ساخت سرویس بهداشتی، نصب چند تابلو آموزشی و زیست محیطی، نصب سطل زباله، ساخت پارکینگ و دایر کردن کیوسک نگهبانی از جمله اقدامات سازمان منطقه آزاد قشم در این تنگه گردشگری هستند.ایرانسرا/ معرفی دره چاهکوه در قشم

ایرانسرا/ معرفی دره چاهکوه در قشم

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ایرانسرا/ معرفی دره چاهکوه در قشم» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات