بازداشت خبرنگار BBC در افغانستان+عکسبه گزارش جهان به نقل از فارس، «نعمت‌الله کریاب» خبرنگار رادیو «بی.بی.سی» 2 شب پیش در ولایت ننگرهار در شمال افغانستان از سوی نیروهای پلیس افغانستان بازداشت شد.
 


بازداشت این خبرنگار بی.بی.سی 2 روز در سکوت رسانه‌ای قرار گرفت، اما بیانیه دفتر حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان «نی» این مسئله را افشا کرد.
 
دفتر حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان بیانیه‌ای را که امروز (دوشنبه) به رسانه‌ها ارسال کرده در آن خواستار روشن‌شدن دلیل دستگیری خبرنگار رادیو بی.بی.سی شده است.   
 
دفتر نی تأکید کرده است که اگر نعمت‌الله کریاب در ارتباط با کارهای خبری و اطلاع‌رسانی بازداشت شده، بی‌درنگ باید آزاد  شود، در غیر این صورت علت اصلی بازداشت این خبرنگار باید اعلام شود.
 
نی در حالی این بیانیه‌ را به رسانه‌ها ارسال کرده که پیش از این در موارد اینچنینی، تنها و به صورت جدی خواستار آزادی خبرنگاران می‌شد، اما در قضیه خبرنگار بی.بی.سی این کار را نکرده است.
 
این اقدام دفتر حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان، بیانگر وجود ابهامات در مسئله دستگیری خبرنگار بی.بی.سی است، زیرا در غیر این صورت به صورت جدی خواستار آزادی وی می‌شد.
 
«حضرت حسین مشرقیوال» سخنگوی فرماندهی پلیس ولایت ننگرهار در گفت‌وگو با خبرنگار ما ضمن تأیید بازداشت خبرنگار بی.بی.سی گفت: این خبرنگار هم‌اکنون آزاد شده است.
 
وی از افشای علت دستگیری نعمت‌الله کریاب خودداری کرد و تنها گفت که خبرنگار بی.بی.سی هم‌اکنون در منزل خود به سر می‌برد.
 
این در حالی است که بر اساس گزارش‌ها، کریاب با ضمانت «سلیم خان کندوزی» والی ننگرهار از بند نیروهای امنیتی افغانستانی آزاد شده است.
 
اما «عطالله خوگیانی» سخنگوی والی ننگرهار اعلام کرد که والی این ولایت خبرنگار بی.بی.سی را ضمانت نکرده، بلکه شخص دیگری که خواستار ضامن شدن بوده را کمک کرده است.
 
وی افزود: خبرنگار بی.بی.سی با ضمانت شخص دیگری آزاد شده و خبرهای منتشر شده در برخی رسانه‌ها مبنی بر ضامن شدن والی ننگرهار در این قضیه کذب است.
 
سخنگوی والی ننگرهار در ادامه سخنان خود در خصوص دلیل دستگیری این خبرنگار رادیو بی.بی.سی اظهار داشت: برخی اسناد سازمان‌های کشفی در نزد وی بوده است.
 
وی تصریح کرد که خبرنگار بی.بی.سی هر زمانی که در سازمان‌های امنیتی احضار شود، باید بیاید.
 
اسناد سازمان‌های کشفی نزد یک شخص غیرمسئول بیانگر همکاری آن شخص با سازمان‌های اطلاعاتی کشورهای خارجی است که اینک خبرنگار رادیو بی.بی.سی به آن پرداخته است.
 
با توجه به اینکه بی.بی.سی بزرگترین رسانه غربی‌ها است که جهت تأمین منافع انگلیس و آمریکا فعالیت دارد، این احتمال وجود دارد که نعمت‌الله کریاب همزمان با خبرنگاری با سازمان‌های جاسوسی آمریکا و انگلیس نیز همکاری داشته است.
 
این در حالی است که بی.بی.سی پیش از این اقدام به نشر گزارش‌های جنجالی که همه برخلاف منافع ملی افغانستان بوده نیز مبادرت ورزیده است.
 
چند روز پیش «هارون نجفی‌زاده» خبرنگار این رسانه غربی با نشر گزارشی «عبدالله عبدالله» رئیس شورای اجرایی این کشور را متهم به تطمیع خبرنگارانی کرد که با وی به چین رفته بودند؛ این گزارش با واکنش‌های تند سایر خبرنگاران و فعالان مدنی و سیاسی مواجه شد.

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز-بین المللی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بازداشت خبرنگار BBC در افغانستان+عکس» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات