احتمال وجود یخفشان در قطب جنوبی سیاره پلوتون -آکا

سایت علمی ، اخبار علمی آکانجوم ، ستاره شناسی و فضانوردی

آکاایران: سرویس فناوری آکا ایران به نقل از زومیت؛ بخش نجوم:

به گزارش آکاایران: این هفته جلسه ی ۴۷ کمیته علوم سیارات برگزار خواهد شد و به نظر می رسد این جلسه تمرکز زیادی بر روی پلوتون خواهد داشت؛ چرا که قرار است گروه افق های نوی ناسا پنجاه کشف شگفت انگیز خود را در مورد پلوتون علنی کند. با زومیت همراه باشید.

طی این هفته شاهد برگزاری چهل و هفتمین جلسه ی کمیته ی علوم سیارات خواهیم بود و به نظر می رسد این جلسه به شدت تحت الشعاع کشفیات جدید گروه افق های نوی ناسا در مورد مریخ خواهد بود. نکته ی جالب در بین یافته های گروه، این است که فضاپیمای افق های نو در قطب جنوب پلوتون دو کوه یخفشان را شناسایی کرده است. دو کوهی که همانند آتشفشان ها عمل کرده؛ اما به جای آتش از دهانه ی خود یخ پرتاب می کنند.

زمانی که برای اولین بار پلوتون را در تیر ماه گذشته توسط تصاویر ارسالی فضاپیمای افق های نو مشاهده کردیم، انتظار سیاره ای یخی و بی جان را داشتیم. اما در کمال تعجب پلوتون و قمر شارون هر دو از لحاظ جغرافیایی فعال هستند. با گذشت ۴ ماه از آن زمان، به صورت آهسته در حال درک این جهان یخی هستیم.

,احتمال,وجود,یخفشان,[categoriy]

احتمال وجود یخفشان در قطب جنوبی سیاره پلوتون

احتمال وجود یخفشان در قطب جنوبی سیاره پلوتون -آکااحتمال,وجود,یخفشان,جنوبی,سیاره,پلوتون

آکاایران: احتمال وجود یخفشان در قطب جنوبی سیاره پلوتون

یکی از بزرگ ترین دستاوردهای گروه افق های نو، ساخت نقشه های سه بعدی توپوگرافیکی از پلوتون است. بعد از بررسی این نقشه ها، محققان متوجه شده اند که در قطب جنوب پلوتون دو کوه در فاصله ی نزدیک یکدیگر قرار دارند. تحلیل های بیشتر بر روی این دو کوه نشان می دهند که آن ها در آینده ای نه چندان دور فعال بوده و به جای آتش، از دهانه ی آن ها یخ فوران می کرده است. در اصطلاح به این کوه ها یخفشان یا cryovolcanoes گفته می شود.

جدیدترین تصاویر منتشر شده توسط ناسا این دو کوه را که در حال حاضر رایت من و پیکار من نام گرفته اند به نمایش می گذارد. پهنای این دو کوه ۱۶۰ کیلومتر است. پیکارد من ۶ کیلومتر ارتفاع و دقیقا در مرز بین سمت تاریک و روشن مریخ قرار گرفته است. به این دلیل در تصاویر، بخشی از کوه روشن و بخشی دیگر تاریک است. رایت من در حدود ۳.۵ کیلومتر ارتفاع داشته و هر دو کوه شکل دایره ای دارند. در قله ی این دو کوه نیز دهانه های بزرگی وجود دارند.

این کوه ها شباهت زیادی به آتشفشان های سیارات دیگر مانند زمین دارند. اما به جای پرتاب سنگ های مذاب، این دو مخلوطی از یخ مایع، آمونیاک و متان را از دهانه ی خود به بیرون پرتاب می کنند. اگر این کوه ها همانند آن چه که گمان می رود یخفشان باشند، یکی از بزرگ ترین یافته های گروه افق های نو به شمار خواهند رفت؛ چرا که این کوه ها در نوع خود در منظومه ی شمسی بی نظیر خواهند بود. انسلادوس نیز کوه های یخفشان دارد، اما این یخ ها از سطح این قمر فوران می کنند؛ نه از اعماق خود قمر یا سیاره.

با این حال تیم افق های نو در حال حاضر به صورت رسمی این کوه ها را یخفشان نامگذاری نکرده است؛ چرا که نیاز به تحقیقات بیشتری در این زمینه دارد. با این حال اولیور وایت، یکی از محققان ارشد مرکز تحقیقاتی Ames در کالیفرنیا در این خصوص می گوید:

زمانی که کوهی با دهانه ای بزرگ مشاهده می کنید، به طور قطع فکر شما به سمت یک نظریه ی خاص می رود و آن وجود یخفشان یا آتشفشان است.

آلان استرن سرپرست ارشد گروه افق های نو نیز در این باره می گوید:

نزدیک ترین ساختار به ساختار این دو کوه، ساختار کره ی مریخ است. هیچ کوه یا ساختاری مانند این دو در فضای بین مریخ و پلوتون وجود ندارد. این اتفاق واقعا حیرت آور است.

این گروه در حال حاضر از مواد سازنده ی دو کوه اطلاعی ندارد؛ اما اگر آ ن ها عملکرد مشابه آتشفشان ها داشته باشند، باید ساختار قله ی آن ها سنی کمتر از سن مواد تشکیل دهنده ی هسته ی پلوتون داشته باشد.

در کنار این دو کوه، دانشمندان متوجه شده اند که در کمال تعجب، پلوتون تاریخچه ای طولانی از فعالیت های جغرافیایی داشته و لایه های مختلف آن در زمان های مختلفی شامل زمان های اولیه، قرون وسطا و حتی چندین سال قبل شکل گرفته اند.

,احتمال,وجود,یخفشان,[categoriy]

احتمال وجود یخفشان در قطب جنوبی سیاره پلوتون

پلوتون بیش از هزار پوسته دارد که عمر برخی از آن ها به حدود ۴ میلیارد سال قبل یعنی زمانی که سیاره ها به تازگی شکل گرفته بودند، برمی گردد. وجود لایه های مختلف نشان می دهد که پلوتون در طی عمر ۴ میلیارد ساله ی خود از لحاظ ژئولوژیکی فعال بوده است. دکتر کلسی سینگر از موسسه ی تحقیقات جنوب غرب در این رابطه می گوید:

پلوتون در مورد تحولات سیاره های کوچک اطلاعات ارزشمندی را در اختیار ما قرار داده است. ما بیش از هزار پوسته را در پلوتون شناسایی کرده ایم که از لحاظ ظاهر و اندازه با یکدیگر تفاوت دارند. علاوه بر اطلاعات ارزشمند دیگر، مطالعه بر روی این پوسته ها اطلاعاتی در زمینه ی چگونگی تشکیل منظومه ی شمسی را نیز در اختیار ما قرار خواهد داد.

اما چه عاملی باعث این فعالیت پلوتون است؟ محققان معتقد هستند که این فعالیت ها ناشی از یک نجوم ، ستاره شناسی و فضانوردی - حرارتی درونی است. برای مثال ممکن است تجزیه ی رادیواکتیو مواد باقیمانده از تشکیل پلوتون در ۴.۵ میلیارد سال قبل، باعث گرم نگه داشتن این سیاره شده اند و این گرما برای جریان بخشیدن به یخ ها کافی بوده است. با سطحی پوشیده از یخ، به طور قطع گرمای کمتری برای جاری کردن یخ ها و فوران آن ها در مقایسه با فوران مواد مذاب دیگر، نیاز خواهد بود.

در ماه های گذشته شاهد خبرهای شگفت انگیز بسیاری از یافته های فضاپیمای افق های نو بودیم؛ اما جالب است بدانید که تنها ۲۰ درصد از داده های ارسالی این فضاپیما تا به حال دانلود شده و به طور قطع با دانلود شدن بیشتر اطلاعات، یافته های شگفت انگیزتری نیز در انتظار ما خواهند بود.[ منبع این خبر سایت آکاایران-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «احتمال وجود یخفشان در قطب جنوبی سیاره پلوتون -آکا» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات