مراحل ساخت جیمز وب را زنده تماشا کنید -آکا

سایت علمی ، اخبار علمی آکانجوم ، ستاره شناسی و فضانوردی

آکاایران: سرویس فناوری آکا ایران به نقل از زومیت؛ بخش نجوم:

به گزارش آکاایران: نخستین آینه از ۱۸ آینه ی این تلسکوپ جیمز وب اخیرا توسط مهندسان ناسا نصب شده است و ساخت این تلسکوپ فضایی ناسا همچنان در جریان است تا در سال ۲۰۱۸ به فضا پرتاب شود. این دستگاه عظیم الجثه قرار است یکی از بزرگترین ساخته های بشری در زمینه ی علم اخترشناسی باشد و با ۱۸ آینه اش عمق فضا را کاوش کند.

این برنامه ی بلند پروازانه ی ناسا که جایگزین تلسکوپ فقید و باورنکردنی هابل خواهد شد از توانایی های بسیار انعطاف پذیری برخوردار خواهد بود و می تواند در محدوده ی مرئی، فروسرخ و فرابنفش به کاوش بپردازد تا دانش بشری را پیرامون محیط بیکران فضا گسترش دهد.

این تلسکوپ که از حدود ۲۰ سال پیش طرح ریزی شده قادر خواهد بود اولین نسل از ستارگان را که دنیای ما را روشن کردند مشاهده کند؛ ضمن اینکه می تواند نحوه ی شکل گیری کهکشان های نخستین و نحو ه ی تکامل ستارگان به سیستم های منظومه ای در دنیاهای دور و بسیاری دیگر از پدیده های جالب فضایی را به ما نشان دهد. اگر این تلسکوپ نیز همچون نسل های پیشین خود کار کند می توان انتظار داشت یکی از مفیدترین ابزارهای ساخته ی دست بشر در راه شناخت هستی باشد.

ساخت این تلسکوپ –در اتاق تمیز مرکز فضایی ناسا در مریلند توسط بازوهای رباتیک انجام می شود؛ چرا که آینه های شش ضلعی آن که حدود ۱.۳ متر قطر خواهند داشت وزنی معادل ۴۰ کیلوگرم دارند و می بایست با دقت تمام سر جای خود قرار گیرند. جنس این آینه ها از بریلیوم بسیار سبک وزن خواهد بود که بر روی آن پوشش از طلا قرار گرفته است تا بتواند نور فروسرخ را به بهترین وجه ممکن بازتاب دهد.

,مراحل,ساخت,جیمز,[categoriy]

مراحل ساخت جیمز وب را زنده تماشا کنید

مراحل ساخت جیمز وب را زنده تماشا کنید -آکامراحل,ساخت,جیمز,زنده,تماشا

آکاایران: مراحل ساخت جیمز وب را زنده تماشا کنید

۱۷ بخش دیگر آینه ی این تلسکوپ در طی ماه های آینده انجام خواهد شد تا پس از پرتاب این تلسکوپ به مدار با بازشدن آن ها آینه ای به قطر ۶.۵ متر به دست آید. به گفته ی مدیر این مرکز، ساخت این تلسکوپ حاصل همکاری بسیاری از متخصصان و مهندسانی است که به شکلی بی وقفه و با انگیزه موفق شدند تا این پروژه ی عظیم علمی را تا این مرحله پیش ببرند. نصب نخستین بخش از آینه ی این تلسکوپ در واقع نخستین بخش از مرحله ی پایانی سرهم بندی این تلسکوپ است.

برای آشنایی بیشتر با مراحل ساخت این تلسکوپ می توانید از اینجا به صورت زنده مراحل ساخت تلسکوپ جیمز وب در ناسا را مشاهده کنید.[ منبع این خبر سایت آکاایران-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مراحل ساخت جیمز وب را زنده تماشا کنید -آکا» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات