تجارت آنلاین: شرط لازم برای غلبه بر چالش‌های اقتصادی

این روزها اكثر صاحب نظران اقتصادی متفق‌القول هستند كه اجماع سیاسی، شرط لازم برای غلبه بر چالش‌های اقتصادی است. از ابتدای سال ٩٢ كه عزم جزم مردم برای عبور از آشفتگی اقتصادی به حوزه سیاست منتقل شد ائتلاف نانوشته‌ای بین طیف‌های معقول اصلاح‌طلبان و اصولگرایان شكل گرفت كه نتیجه آن، انتخاب روحانی به عنوان نماد تغییر سیاست‌های اقتصادی یا سیاست‌های موثر بر اقتصاد بود.
مردم در انتخابات مجلس دهم نیز نشان دادند كه همچنان به راهی كه آغاز شده اعتماد دارند و به همین دلیل، اكثر مخالفین این راه را از رای خود محروم كردند و چهره‌های اكثراً ناشناخته‌ای را به جای آنان روانه مجلس كردند تا موانع موجود برای ادامه این راه صحیح از میان برداشته شود.
با این دو مقدمه می‌توان گفت كه روح پیام مردم در انتخابات، هموارسازی راه آغاز شده از خرداد ٩٢ بوده است و ایجاد هر نوع انشقاق سیاسی بین كسانی كه در این مسیر حركت می‌كنند حركتی بر خلاف مطالبه مردم است. رویارویی بی‌هدف با یكی از موثرترین گروه‌های همراه در اتفاقات مثبت دو سال اخیر، اشتباه عجیبی بود كه ابتدا گمان می‌رفت به شوخی شبیه‌تر باشد اما متاسفانه با كنارنشینی رهبران اصلی جریان اصلاح‌طلب رنگ واقعیت به خود گرفت و مصداق تبدیل فرصت به تهدید شد! شاید اگر اطمینانی بود كه این داستان در همین نقطه متوقف شود نیازی به نگارش این سطور نبود اما بیم آن می‌رود كه تبدیل به یك روندی شود كه جریان امور را از مدار صحیح خارج كند.
برای جلوگیری از تداوم اشتباه، نخبگان و رهبران سیاسی مسوولیت دارند از كنارنشینی خودداری كنند و اجازه ندهند كه رای مردم متناسب با منافع شخصی تفسیر به رای شود. پیام رای مردم واضح بود: مانع‌زدایی از مسیر دو سال اخیر و نه رویارویی با همراهان مسیر!
حتی اگر عده‌ای اصرار داشته باشند كه بگویند پیام رای مردم، مثلاً تغییر رییس مجلس بود وظیفه رهبران و نخبگان سیاسی نه دنباله روی از این تفسیر اشتباه كه اصلاح این تلقی اشتباه است. حتی فراتر از این، زماني كه مطالبات گروه بزرگی از هواداران در مسیر نادرستی باشد وظیفه رهبران سیاسی نه دنباله روی از آنان كه تصحیح مطالبه آنان است.
الگوی این مسوولیت‌پذیری هم نوع مواجهه نلسون ماندلا در آستانه پیروزی جریان ضدآپارتاید بود كه همگان از وی انتظار داشتند فرمان انتقام صادر كند؛ اما وی در برابر همان جماعت ظاهر شد و با متانتی مقتدرانه گفت: ای مردم! اگرچه همه منتظر صدور فرمان انتقام هستید و اكنون قدرت لازم برای این كار را دارید اما من چنین فرمانی صادر نمی‌كنم چون من رهبر شما هستم نه دنباله رو شما! و به همین دلیل به شما می‌گویم همه آنان را ببخشید اما فراموش نكنید كه چه گذشت تا آنچه گذشت به صورت دیگری تكرار نشود. و از همان روز آفریقای جنوبی در مسیر بهروزی و پیشرفت و توسعه قرار دارد.

[ منبع این خبر سایت تابناک-پربازدیدها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تجارت آنلاین: شرط لازم برای غلبه بر چالش‌های اقتصادی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات